4 pomysły na pyszne podwieczorki dla dzieci

Każda mama i każdy tata wie, że pomysłów na zdrowe posiłki dla dzieci nigdy dość! Jako rodzice chcemy dla naszych maluchów jak najlepiej. Codziennie zastanawiamy się, jak komponować dietę dziecka, aby była nie tylko zdrowa, ale też chętnie zjadana. Szukasz inspiracji na zdrowy podwieczorki dla dzieci? Oto nasze sprawdzone przepisy, które z pewnością przypadną do gustu Twojemu dziecku!

Dlaczego nie warto rezygnować z podwieczorku dla dziecka?

Zanim przedstawimy nasze przepisy na podwieczorek, warto zrozumieć, dlaczego ten posiłek jest tak ważny w diecie Twojej pociechy. Dzieci, szczególnie te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, często nie są w stanie zjeść dużych objętościowo posiłków. Dodatkowo, w okresie od 2 do 7 roku życia, wiele dzieci przechodzi przez fazę neofobii żywieniowej, znaną również jako wybiórczość żywieniowa. Objawia się ona grymaszeniem i niechęcią do próbowania nowych produktów. To naturalny etap w rozwoju, który zazwyczaj mija z wiekiem, pod warunkiem że nie występują inne zaburzenia. Dlatego warto zadbać o zdrowe podwieczorki, które mogą wspierać zrównoważoną dietę i wprowadzać nowe smaki w sposób przyjemny i bezstresowy.

Jedną z metod wspomagających rodziców podczas neofobii żywieniowej dziecka jest właśnie częste podawania różnych pokarmów. W konsekwencji posiłek taki jak podwieczorek czy drugie śniadanie ułatwiają realizację tego zalecenia. Co więcej, intensywny wzrost i rozwój dziecka znacząco zwiększają jego zapotrzebowanie nie tylko na energię, ale także białko, witaminy czy składniki mineralne. I tu po raz kolejny podwieczorek ułatwia rodzicom prawidłowe bilansowane diety poprzez włączenie posiłków, które będą bogate w cenne, ale i niezbędne składniki odżywcze!

Przepisy na słodkie podwieczorki dla dzieci

Niewątpliwie, namówienie niejadka do zjedzenia zdrowego podwieczorku może być wyzwaniem. Jednakże są na to sposoby!

My, ludzie wykazujemy naturalną preferencję do posiłków na słodko. Jest to związane z mechanizmami ewolucyjnymi – smak słodki oznacza łatwo dostępne źródło energii, a więc przetrwanie. Ponadto mechanizm ten utrwala w nas mleko matki, czyli pierwszy i przez kilka miesięcy, jedyny spożywany przez nas pokarm. Zatem, chcąc zbudować w dziecku chęć do jedzenia posiłków, w tym podwieczorków, możemy to wykorzystać.

Szczególnie na początku podwieczorek na słodko może ułatwić wprowadzanie dodatkowego posiłku. Jednocześnie należy pamiętać, że tym słodkim posiłkiem nie mogą być słodycze, a powinny być normalne posiłki, optymalnie przygotowane w domu na bazie zdrowych i zalecanych produktów np. owoców, orzechów, razowych produktów zbożowych czy nabiału.

Domowy kisiel

Domowy kisiel

Domowy kisiel to doskonały wybór na lekki podwieczorek dla dzieci. Przygotowany z owoców i mąki ziemniaczanej, jest idealny dla dzieci na diecie bezglutenowej. Owoce dodają smaku i witamin, a mąka ziemniaczana zapewnia odpowiednią konsystencję, jednocześnie eliminując gluten.

Składniki

  • ulubione owoce np. 1/2 szklanki truskawek i około 1,5 szklanki malin,
  • zimna woda – 3 szklanki,
  • cukier – do smaku, np. 3 łyżeczki cukru,
  • mąka ziemniaczana – 3 łyżeczki.

Porada

Jeśli kisiel będzie zbyt płynny, dodaj więcej mąki.

Sposób przygotowania

  1. Do średniej wielkości garnka przełóż umyte owoce bez łupin.
  2. Całość zalej 2,5 szklankami wody, dodaj cukier i zagotuj.
  3. Gotuj przez około 2 minuty, co jaki czas mieszając zawartość.
  4. W międzyczasie, w pozostałej ilości wody (1/2 szkl.), rozpuść mąkę ziemniaczaną i dodaj do gorących owoców.
  5. Ponownie zagotuj i odstaw do wystudzenia.

Pudding ryżowy

Pudding ryżowy

Pudding ryżowy to kolejny pomysł na zdrowy podwieczorek dla dzieci. Posiłek na bazie ryżu jest lekkostrawny. Warto dodać do niego ulubione przyprawy lub owoce, a nawet orzechy i nasiona, które wzbogacą danie o cenne składniki odżywcze. Orzechy i nasiona dostarczają zdrowych tłuszczy, białka oraz witamin i minerałów, a owoce wprowadzą naturalną słodycz i dodatkowe witaminy, co czyni posiłek nie tylko smacznym, ale i wartościowym odżywczo. 

Składniki

  • masło – 2,5 łyżki,
  • mleko – 4 szklanki,
  • ryż biały, krótko ziarnisty – 1 opakowanie (100g),
  • sól – szczypta,
  • cukier – 2 – 3 łyżki (do smaku),
  • kakao lub cynamon – do posypania,
  • owoce – ulubione, świeże np. jagody (opcjonalnie).

Przygotowanie

  1. W rondelku rozpuść masło na małym ogniu.
  2. Dodaj ryż, sól, mleko i odrobinę kakao lub cynamonu.
  3. Całość zagotuj, następnie zmniejsz ogień i gotuj (bez przykrycia) na małym ogniu ok. 40 minut, co jakiś czas wymieszaj całość.
  4. Tuż przed podaniem dodaj owoce i cukier. Wymieszaj całość i posyp odrobiną kakao lub cynamonem.

 Placuszki twarogowe

Placuszki twarogowe

Placuszki twarogowe to świetny wybór na podwieczorek na słodko, który zapewnia nie tylko wyjątkowy smak, ale również uczucie sytości. Dzięki zawartości twarogu, który jest bogaty w białko i wapń, placuszki dostarczają wartościowych składników odżywczych, które pomagają utrzymać energię na dłużej. Posiłek taki sprawdzi się zatem idealnie przed dodatkowymi zajęciami sportowymi czy podczas aktywnej wycieczki.

Składniki

  • ser twarogowy – 125g,
  • jaja kurze – 1 szt.,
  • cukier waniliowy – 1 łyżeczka,
  • cukier puder – 1 łyżeczka,
  • mąka pszenna (np. razowa) – 2 łyżki (płaskie),
  • olej – 1 łyżka (do smażenia).

Dodatki – do podania

  • świeże owoce – np. banan, borówka, gruszka,
  • jogurt naturalny z miodem (opcjonalnie).

Przygotowanie

  1. Do dużej miski przełóż twaróg, wbij żółtka, dodaj cukier waniliowy i cukier puder. Całość dokładnie wymieszaj.
  2. Następnie dodaj mąkę i ponownie dokładnie wymieszaj.
  3. Białka ubij na sztywną pianę i delikatnie wymieszaj z masą twarogową.
  4. Na patelni rozgrzej olej i smaż ciasto w małych porcjach przez ok. 2 minuty na stronę.
  5. Następnie zmniejsz ogień i smaż jeszcze około 2 minuty z drugiej strony.
  6. Gotowe placuszki podawaj z ulubionymi dodatkami.

Owocowy koktajl

Owocowy koktajl

A co powiesz na owocowy koktajl? To doskonały pomysł na szybki podwieczorek dla dzieci, zwłaszcza gdy brakuje czasu na przygotowanie bardziej skomplikowanego posiłku. Przygotowanie koktajlu jest niezwykle łatwe: wystarczy wrzucić ulubione owoce i warzywa do blendera i zmiksować je na gładką masę. Możesz eksperymentować z różnymi kombinacjami smaków, dodając na przykład banana, truskawki, jabłko czy szpinak, aby stworzyć pyszny i zdrowy napój.

Składniki

  • banan – ½ sztuki,
  • jabłko – 1 sztuka,
  • szpinak – garść,
  • gruszka – 1 sztuka,
  • woda lub mleko spożywcze 2% tł. – ¾ szklanki,
  • miód lub cukier – opcjonalnie.

Porada: Najlepiej wykorzystać te owoce lub warzywa, które akurat mamy pod ręką.

Przygotowanie

  1. Wszystkie warzywa i owoce umyj i obierz (jeśli to konieczne).
  2. Następnie pozbądź się skórek (banan) czy gniazd nasiennych (jabłko, gruszka). Dodaj wodę lub mleko i całość zmiksuj na gładką masę.

Razem w kuchni: jak wspólne gotowanie wzmacnia więź i zdrowe nawyki

Przygotowując podwieczorek dla dziecka, warto korzystać z świeżych i ulubionych produktów, tworząc posiłek, który kojarzy się z przyjemnością i zabawą. Wspólne gotowanie to doskonała okazja, aby zaangażować dziecko w przygotowanie jedzenia. Dostosowując zadania do wieku i umiejętności malucha – od mycia owoców po mieszanie składników – można nie tylko zwiększyć jego zainteresowanie posiłkiem, ale także wzmacniać rodzinne więzi. Taki wspólny czas w kuchni uczy dzieci zdrowych nawyków i tworzy pozytywne wspomnienia.

Jeśli chcesz poznać więcej przepisów na domowe dania i przekąski, poznaj przepisy na domowe słodycze dla dzieci. Jednocześnie próbując nasze przepisy, nie zapominaj, że równie ważne, jak nie ważniejsze są posiłki wytrawne, które również muszą się znaleźć w menu Twojego dziecka. Aby dowiedzieć się, jak znaleźć umiar i prawidłowo bilansować dietę dziecka, zapoznaj się z poradami specjalistów.

Kampania Słodka Równowaga

Niewątpliwie zarówno słodkie posiłki, jak i słodycze, odpowiednio skomponowane, stanowiące element zdrowej diety mogą stanowić dziecięce menu. Jednocześnie podając swojemu maluchowi posiłki na słodko, warto szukać umiaru i starać się, aby dieta była możliwie zróżnicowana. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przejdź do kampanii, której celem jest edukacja nt. cukru i jego zastosowań.