Cukier dla urody – jak wpływa na skórę?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale cukier znajduje zastosowanie nie tylko w naszej diecie, ale również w pielęgnacji. Drobinki białego cukru to naturalny składnik wielu kosmetyków, który jest przyjazny zarówno naszej skórze, jak i środowisku naturalnemu. W zależności od postaci cukier może oczyszczać, złuszczać, wygładzać, ujędrniać lub depilować. Co ważne, cukier nie uczula, a stosowany w odpowiedni sposób nie wywołuje także podrażnień. Ze względu na łatwy dostęp do cukru i jego niską cenę jest to bardzo popularny składnik wielu zabiegów upiększających. Można wykonywać je nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale również samodzielnie w zaciszu własnego domu.

Cukier dla urody – czy to jest możliwe?

Cukier w kosmetyce jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości mechanicznych. Będąc delikatnie wmasowywany w formie drobnych kryształków, złuszcza martwy naskórek i pobudza miejscowe krążenie krwi. Z kolei w postaci kleistej pasty świetnie sprawdza się do depilacji. To jednak niejedyne właściwości kosmetyczne cukru. Ponieważ glukoza ogranicza dyfuzję wody, cukier stosowany w kosmetykach ma właściwości nawilżające skórę oraz włosy. Z tego powodu znajdziemy go w kremach, maseczkach do twarzy lub odżywkach do włosów. W produktach służących do pielęgnacji włosów odpowiada dodatkowo za wiązanie keratyny włókna włosowego, dzięki czemu pogrubia włosy i zapobiega rozdwajaniu końcówek.

Cukier w domowych kosmetykach

Cukier w domowych kosmetykach

Dostępność i łatwa obróbka cukru pozwalają na jego wszechstronne zastosowanie w domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Przy regularnym wykonywania peelingów, maseczek oraz masaży z dodatkiem cukru można zauważyć widoczną poprawę wyglądu skóry oraz włosów. Poniżej prezentujemy 3 skuteczne, a zarazem proste zastosowania cukru podczas domowych rytuałów pielęgnacyjnych.

Domowy peeling z cukru

Dodając łyżeczkę drobnego cukru do swojego ulubionego żelu myjącego, można wykonać skuteczny i bezpieczny dla środowiska naturalnego peeling twarzy lub całego ciała. Podobnie, dodając cukier do szamponu, można zrobić peeling skóry głowy. Drobinki cukru dokładnie oczyszczają skórę z wszelkich zanieczyszczeń, a także złuszczają zalegający, martwy naskórek, pobudzając skórę do odnowy. W ten sposób można odetkać pory skórne, pozbyć się przebarwień i wydobyć ze skóry naturalny blask. Ponieważ cukier stopniowo rozpuszcza się podczas kontaktu z wodą i produktem myjącym, nie jest zbyt agresywny dla skóry. Warto stosować go jako ekologiczną alternatywę dla peelingów z drogerii, które często korzystają z plastikowych drobinek peelingujących. Po spłukaniu mogą one zanieczyszczać środowisko naturalne.

Więcej na temat peelingu można znaleźć w tym artykule.

Masaż ciała drobinkami cukru

Masaż ciała drobinkami cukru

Połączenie cukru z olejkiem do ciała stanowi doskonały pomysł. Taką mieszaninę można wykorzystać do relaksującego masażu ciała. Ocierające się o skórę drobinki cukru delikatnie stymulują krążenie krwi, dzięki czemu naturalnie wzmacniają naskórek i ujędrniają skórę. Masaż może być sposobem na nieinwazyjną niwelację cellulitu w problematycznych partiach ciała: na udach i pośladkach. Ze względu na właściwości złuszczające martwy naskórek masaż ciała drobinkami cukru skutkuje mniejszą widocznością niektórych blizn i przebarwień, na przykład rozstępów.  Połączenie cukru z olejkiem doskonale nawilża ciało, pozostawiając ją po masażu jedwabiście gładką i miękką.

Pasty cukrowe do depilacji

Depilacja ciała pastą cukrową jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych, a zarazem najmniej inwazyjnych dla skóry. To jednocześnie najstarsza, znana metoda depilacji, którą na Bliskim Wschodzie stosuje się od stuleci. W przeciwieństwie do wosku pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, oklejając jedynie niechciane owłosienie. Dzięki temu podrażnienia po depilacji są niewielkie i szybko ustępują. Co ważne, pastę cukrową można stosować na zimno, dlatego nie ma ryzyka poparzenia skóry. Włoski wyrwane razem z cebulkami nie odrastają nawet przez kolejne 3-4 tygodnie.

Do zrobienia domowej pasty cukrowej potrzebujemy:

  • 2 szklanki białego cukru;
  • ¼ szklanki wody;
  • odrobinę soku z cytryny.

Nalewamy wodę do rondelka i podgrzewamy na najmniejszym ogniu aż do zagotowania. Wtedy dodajemy do wody cukier i sok z cytryny. Powoli mieszamy, dopóki cukier całkowicie się nie rozpuści. Cały proces może zająć od 30 do 40 minut, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i nie zapominać o mieszaniu. Poznamy, że pasta jest gotowa, jeśli zawartość rondelka przybrała bursztynowy kolor, a po wyjęciu odrobiny na łyżeczce masa bardzo szybko zastyga.

Gotową pastę cukrową przelewamy do preferowanego naczynia, na przykład do ceramicznej miseczki. Do depilacji bierzemy odrobinę zimnej pasty i ugniatamy ją w dłoniach do momentu, gdy wyraźnie zacznie się kleić. Przed depilacją warto nałożyć na skórę talk, aby była maksymalnie odtłuszczona. Wyrobioną pastę nakładamy na skórę pod włos, a zrywamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków. Pozostałości pasty na skórze zmywamy wodą, a po depilacji możemy zaaplikować na skórę olejek łagodzący podrażnienia. Regularny peeling cukrowy ciała zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.

Czytaj więcej: Cukrowa depilacja – jak wygląda?

Wypróbuj cukier na własnej skórze

Cukier stanowi idealny przykład tego, że naturalna i ekologiczna pielęgnacja wcale nie musi wiązać się z zakupem drogich i trudno dostępnych produktów. Każdy, kto ma cukier w szafce kuchennej, może znaleźć dla niego szerokie zastosowanie kosmetyczne. Co jest charakterystyczne dla cukru, a także stanowi jego dodatkowy atut, to fakt, że można dowolnie łączyć go z różnymi składnikami. Dobrze sprawdzi się zarówno jako dodatek do innych, naturalnych produktów, jak i zakupionych w drogerii żelów, szamponów i maseczek. Wysoka efektywność działania cukru w kosmetyce sprawia, że każdy może korzystać z niego na dostosowany do własnych wymagań sposób.