Cukier żelujący – czym słodzić domowe przetwory?

Lato w pełni, a więc owocowe szaleństwo właśnie się zaczyna! Obecnie do naszej dyspozycji mamy nie tylko to, co dostępne w dużych supermarketach, ale także nasze lokalne przysmaki, takie jak truskawki czy czereśnie! Jest to zatem idealny moment, aby zabrać się za przygotowanie domowych zapasów na zimę – dżemów i konfitur. Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie wszystkich niezbędnych składników. I wbrew pozorom ważne są nie tylko owoce, ale także inne dodatki np. laska wanilii czy cukier. Produktem stworzonym z myślą o domowych przetworach jest właśnie cukier żelujący. Z czego się składa i jak go stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Jaki to cukier żelujący?

Cukier żelujący to specjalny rodzaj cukru spożywczego. Został on skomponowany po to, aby ułatwić i przyspieszyć przygotowywanie domowych konfitur owocowych. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów cukrów żelujących, wśród których wymienić można:

  • 1:1;
  • 2:1;
  • 3:1.

Czym różnią się poszczególne rodzaje cukru żelującego?

Wszystkie dostępne na rynku cukry żelujące mają podobne zastosowanie – przyspieszają i ułatwiają przygotowanie domowych konfitur. Powstaje zatem pytanie: który rodzaj cukru wybrać? Czym się różnią pomiędzy sobą? Który będzie najlepszy?

Okazuje się, że kluczową kwestię stanowią owoce, z jakich przygotowujemy nasze przetwory. Przykładowo:

  • cukru żelującego 1:1 używamy do naturalnie kwaśnych owoców;
  • cukru żelującego 2:1 stosujemy do konfitur o nieco bardziej owocowym smaku, gdzie owoce są naturalnie dosyć słodkie;
  • cukru żelującego 3:1 zastosujemy do owoców, które naturalnie są bardzo słodkie.

Z czego składa się?

Z czego składa się cukier żelujący?

Jak sama nazwa wskazuje, cukier żelujący składa się przede wszystkim z cukru spożywczego. Wśród dodatkowych składników, jakie możemy znaleźć w tym produkcie, obecne są pektyny pochodzenia roślinnego lub żelatyna pochodzenia zwierzęcego np. wieprzowa. Stanowią one niezbędny dodatek domowych konfitur i dżemów, ponieważ umożliwiają zestalenie się przetworów i nadanie im nieco bardziej stałej konsystencji.

Wśród pozostałych składników cukru żelującego wymienić można także inne takie jak np. kwas cytrynowy, którego zadaniem jest regulacja poziomu kwasowości, oleje roślinne, a także w przypadku niektórych cukrów żelujących substancje konserwujące.

Jak stosować cukier żelujący?

Jak przyrządzić domowe przetwory z tym produktem? W zależności od produktu producent może rekomendować różne metody zastosowania cukru żelującego i przygotowywania przetworów. W związku z tym warto korzystać z informacji zamieszczonej na etykiecie produktu. Niemniej jednak zazwyczaj podobne jest w przypadku wszystkich cukrów żelujących. Ich zastosowanie polega na dodaniu cukru do przygotowanych i wstępnie rozdrobnionych owoców. Taką mieszankę owocowo- cukrową należy podgrzewać przez kilka minut, cały czas mieszając. Szczegółowe informacje, jak krok po kroku przygotować domowe przetwory z cukrem żelującym znajdziesz poniżej.

Domowa konfitura z róży

Domowa konfitura z róży - przepis z cukrem żelującym

Składniki

  • Płatki róży – 1 kg;
  • Cukier żelujący 1:1 – 1 kg;
  • Woda – 0,75l – 3 szklanki.

Sposób przygotowania

  1. Przygotuj składniki – zbierz świeże i niezwiędnięte płatki róży.
  2. Płatki róży dokładnie umyj i odetnij białe końcówki. Całość osusz czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
  3. Zagotuj wodę na wrzątek.
  4. Przełóż płatki do głębokiego garnka np. rondla. Zalej je gorącą wodą i gotuj je przez około 5 – 6 minut.
  5. Gdy doprowadzisz płatki do wrzenia, dodaj cukier żelujący.
  6. Gotuj całość, co jakiś czas mieszając, aby równomiernie rozprowadzić cukier i rozpuścić go, do momentu aż zawartość naczynia zacznie wrzeć. Wtedy gotuj dalej jeszcze przez około 3 minuty.
  7. W międzyczasie przygotuj naczynia, w jakich będziesz przechowywać przetwory np. słoiki. Umyj je, wyparz i osusz.
  8. Jak tylko gotująca się masa wstępnie zgęstnieje i zacznie „bulgotać”, przelej malutką porcję konfitury na zimny talerz i odstaw na kilka sekund. Jeśli próbka dosyć szybko się zestala, konfitury są gotowe. Możesz przelewać je do odpowiednich naczyń.
  9. Gdy masa nadal pozostaje płynna, gotuj ją jeszcze przez kilka minut i ponownie sprawdź małą próbkę.

Pamiętaj, aby niezależnie od wykorzystywanego surowca – owoców, kwiatów czy warzyw, odpowiednio go przygotować: umyć, obrać ze skórki i pozbyć się nasion i łupin.

Polecamy do czytania: Konfitura wiśniowa – jak przygotować idealne przetwory z wiśni?

Jaką wartość odżywczą ma cukier żelujący?

Cukier żelujący podobnie jak zwykły cukier spożywczy jest przede wszystkim źródłem węglowodanów. Na 100 g produkt dostarcza około 390 – 400 kcal.

Do czego stosować?

Do czego stosować cukier żelujący?

Cukier żelujący został stworzony przede wszystkim domowych dżemów i konfitur, jako zamiennik żelfixu. Dobrze sprawdzi się on nie tylko przy tradycyjnych np. truskawkowych przetworach, ale także w nieco mniej standardowych połączeniach np. w dżemie z białego wina czy pomidorów.

Cukier żelujący może także być wykorzystywany do przygotowania domowy galaretek owocowych, których bazę stanowi sok owocowy.

Czy warto stosować cukier żelujący?

Tradycyjne przygotowanie przetworów kojarzy się nam z procesem pracochłonnym i długotrwałym. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie cukier żelujący. Nie tylko przyspiesza, ale i ułatwia on przygotowanie domowych przetworów. Szczególnie sprawdzi się on zatem dla osób zapracowanych, jak i tych, którzy cenią sobie proste i sprawdzone rozwiązania w kuchni.

W naszej kuchni lato mija nam na przygotowaniu zapasów na zimę. Niezbędnym ich elementem są domowe konfitury i dżemy. Przygotowane ze świeżych i sezonowych składników, umilają nam jesienne i zimowe wieczory. Skorzystaj z naszego przepisu i ty również przygotuj się na zimę!

Smacznego!