Depilacja cukrowa – jak wygląda?

Cukier znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości słodzących. Okazuje się jednak, że ma on znacznie większy potencjał! Gdzie jeszcze możemy go spotkać? W kosmetologii! Cukier stanowi doskonałą bazę do peelingów, a z uwagi na nadchodzące lato, hitem staje się także cukrowa depilacja! Jak ją zaaplikować? Poznaj nasze sprawdzone porady!

Depilacja cukrowa – co to jest?

Depilacja metodą cukrową to jeden z najdelikatniejszych sposobów na pozbywania się zbędnego owłosienia. W miarę zdobywania doświadczenia metoda ta staje się prosta, szybka i co ważniejsze, skuteczna! Regularnie depilowane włoski odrastają słabsze i jaśniejsze.

Jak wskazują kosmetolodzy – jest to metoda idealna dla osób ze skłonnością do podrażnień i do wrastających włosków. Depilacja pastą cukrową nie przykleja się bezpośrednio do skóry, ale oblepia włoski. Dzięki temu nie powoduje podrażnień i umożliwia skuteczne pozbycie się owłosienia.

Warto także podkreślić, że dzięki temu, że pasta cukrowa składa się z prostych, powszechnie dostępnych składników jest łatwa w przygotowaniu, a także nie powoduje reakcji alergicznych. Właśnie te cechy – powszechna dostępność, a także brak działań niepożądanych przyczyniają się do tego, że cukier tak doskonale odnajduje się w zabiegach pielęgnacyjnych. Kolejnym, z którym warto się zapoznać, są peelingi cukrowe

Czytaj więcej: Domowy peeling cukrowy – jak działa i jak go zrobić? 

Jakie są zalety cukrowej depilacji?

Jak już wcześniej wspomniano, depilacja metodą cukrową posiada wiele zalet!

Są to:

  • łatwy dostęp do składników – pasta cukrowa do depilacji składa się głównie z cukru i wody, są to składniki powszechnie dostępne, dzięki czemu łatwo przygotować taką pastę;
  • ekonomiczność – dzięki temu, że składniki na pastę są dosyć tanie, a także dlatego, że taką depilację możemy przeprowadzić samodzielnie, nie musimy obawiać się o koszt zabiegu;
  • nie powoduje reakcji alergicznych – cukier czy woda to składniki, które nie szkodzą większości z nas, także w przypadku alergików taka metoda będzie bezpieczna;
  • niska bolesność i brak podrażnień – pasta cukrowa podczas depilacji chwyta za włosy, a nie za otaczającą skórę, dzięki temu nie podrażnia i jest znacznie mniej bolesna, niż inne metody depilacji np. plastry.

Dodatkową, zaletą bądź ułatwieniem, depilacji cukrowej jest to, że jeśli przyklei się ona do fragmentu skóry, którego nie chcemy depilować lub nałożymy jej za dużo, nie musimy jej na siłę ściągać. Wystarczy spłukać ją ciepłą wodą.

Jak zrobić pastę cukrową do depilacji?

Jak zrobić pastę cukrową do depilacji?

Pastę do depilacji z cukru przygotowujemy z zaledwie 3 prostych składników – wody, cukru i soku z cytryny. Wszystkie składniki należy połączyć w dużym naczyniu np. rondlu, podgrzać i rozpuścić cukier. Końcowy etap stanowi klarowanie roztworu. O tym, jakie proporcje składników będą najlepsze, a także jak postępować krok po kroku przeczytasz tutaj.

Przygotowując cukrową pastę do depilacji, nie zdziw się, że masa w pewnym momencie zacznie ciemnieć, zyskując ciemnobrązowe i bursztynowe barwy. Tak właśnie ma być! Jest to reakcja cukru na podgrzewanie. Co więcej, końcowy roztwór – gotowa pasta cukrowa – ma mieć ciągnącą się i lepką konsystencję.

Jak aplikować pastę cukrową podczas depilacji?

Cukrowa depilacja niewątpliwie wymaga wprawy. Nie zrażaj się tym, że początkowo nie idzie Ci to tak sprawnie i być może zajmuje sporo czasu. W końcu to praktyka czyni mistrza!

Pastę cukrową można stosować na dwa sposoby – na ciepło i na zimno.

Na ciepło – pastę cukrową należy podgrzać, aż ponownie stanie się płynna (będzie to przypominało pastę do depilacji woskiem) i następnie zwracając uwagę na to, aby nie była zbyt ciepła, przy pomocy odpowiedniej szpatułki np. drewnianej lub plastikowej, równomiernie nakładać na skórę.

Następnie do końca paska powstałego z pasty należy przełożyć kawałek materiału i po kilku sekundach, energicznym ruchem zerwać. Zabieg ten należy powtarzać, aż osiągnie się oczekiwany efekt.

Na zimno – korzystając ze szpatułki nabrać odpowiednią ilość masy i równomiernie, pod włos rozprowadzić ją na skórze (jeśli pasta jest bardzo twarda można ją delikatnie ogrzać w dłoniach). Następnie na końcu fragmentu, chwycić i energicznie pociągnąć zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków. Powtórzyć do osiągnięcia oczekiwanego efektu.

Depilacja pastą cukrową: jak długo utrzymuje się efekt?

Depilacja pastą cukrową: jak długo utrzymuje się efekt?

Właściwie wykonana depilacja cukrowa utrzymuje się blisko 2 – 3 tygodnie. Podczas wykonywania zabiegu ważne jest, aby wykonywać równomierne pasma i nie pomijać fragmentów ciała. W razie potrzeby można powtórzyć aplikację na wybranym obszarze skóry.

Cukrowa depilacja to szybki sposób na gładką skórę. Sprawdzi się u większości z nas, a nawet u osób ze skłonnością do alergii i podrażnień. Z zaledwie kilku prostych składników możemy ją przygotować i wykonać samodzielnie. Pamiętaj, praktyka czyni mistrza!