Czy syrop klonowy jest zdrowy? Poznaj zastosowania kanadyjskiego “płynnego złota”!

Syrop klonowy to jeden z naturalnych zamienników cukru spożywczego. Zwyczajowo najczęściej kojarzony jest z Kanadą, co jest słuszne, gdyż właśnie tam jego produkcja jest największa. Zastanawiasz się, czy warto włączyć syrop klonowy do swojej diety? Jakie ma wartości odżywcze i czy zasługuje na miano “kanadyjskiego płynnego złota”? Dowiedz się!

Jak powstaje syrop z klonu?

Do produkcji syropu klonowego wykorzystuje się drzewa uprawiane przede wszystkim w Kanadzie (głównie prowincja Quebec), a także w północnych regionach Stanów Zjednoczonych (np. obszar Nowej Anglii). Największe znaczenie mają trzy gatunki klonów:

  • klon cukrowy,
  • klon czarny,
  • klon czerwony.

Jak wskazują materiały archeologiczne, produkcja syropu klonowego rozpoczęła się jeszcze za czasów, gdy północne regiony USA były zamieszkiwane przez różne plemienia Indian. Jak wyjaśniają historycy, proces produkcji syropu klonowego był bardzo ważną umiejętnością przekazywaną z pokolenia na pokolenie, nierzadko także związaną z obrzędami rytualnymi.

Obecnie metody produkcji syropu z klonu zostały znacznie udoskonalone. Mniej więcej od XIX wieku polega ona głównie na pozyskiwaniu soku z drzew klonu i następnie odparowaniu nadmiaru wody. Wraz z biegiem czasu znacznie udoskonalono metody pozyskiwania soku z drzew, jak i tempo parowania syropu, a następnie przygotowywania go do dystrybucji. Co bardzo istotne, proces ten jest prowadzony głównie metodami fizycznymi, bez korzystania ze środków chemicznych przyspieszających proces i konserwantów.

Co ciekawe, produkcja syropu klonowego jest stosunkowo kosztowna, gdyż z jednego drzewa pozyskuje się zaledwie około 1 – 2 litry syropu klonowego w sezonie. Ponadto sok klonowy pobierany jest wyłącznie z rośliny w określonym wieku, to znaczy z drzew mających minimum 30 – 40 lat, do momentu, aż będą miały około 100 lat.

Jak smakuje syrop klonowy?

Jak smakuje syrop klonowy?

Syrop klonowy, podobnie jak i inne naturalne zamienniki sacharozy, ma słodki smak. Pomimo jego odmiennego pochodzenia dobry syrop klonowy nie powinien pozwalać odczuwać innych, obcych nut smakowych.

Syrop klonowy: wartości odżywcze

Głównym składnikiem syropu klonowego jest cukier klonowy, stąd można się spodziewać, że syrop zawiera znaczną ilość węglowodanów – na 100 g produktu jest ich nawet 67 g, z czego cukry proste stanowią około 60 g. Syrop klonowy nie zawiera błonnika. Ponadto ma znikome ilości białka i tłuszczów (0,04 g/100g i 0,06g/100g odpowiednio).

Syrop klonowy zawiera składniki mineralne, między innymi takie jak wapń, magnez, potas, fosfor i mangan, a także witaminy z grupy B: niacynę, biotynę i ryboflawinę. Zawartość poszczególnych, wybranych składników na 100 g syropu klonowego znajdziesz poniżej:

SkładnikZawartość na 100 g syropu klonowego
Wapń102 mg
Żelazo 0,11 mg
Magnez 21 mg
Fosfor 2 mg
Potas212 mg
Cynk0,018
Mangan 2,91 mg
Niacyna 0,081 mg
Biotyna0,036 mg
Ryboflawina1,27 mg

Ile kalorii ma syrop klonowy?

Co ciekawe, syrop klonowy jest mniej kaloryczny niż klasyczny cukier spożywczy. Na 100 g produktu syrop z klonu dostarcza 260 kcal. Kaloryczność syropu klonowego jest ponad 1/4 niższa niż cukru buraczanego, który na 100 g dostarcza około 400 kcal.

Właściwości zdrowotne syropu klonowego

Wiedząc już, ile kalorii i jaką wartość odżywczą ma syrop z klonu można się zastanawiać, czy warto włączyć ten produkt do diety? Czy syrop klonowy jest zdrowy?

Właściwości zdrowotne syropu klonowego

Biorąc pod uwagę rosnącą częstość występowania otyłości i całego szeregu chorób z nią związanych (między innymi cukrzyca, choroby układu krążenia czy wybrane typy nowotworów), wydaje się, że włączenie do diety substancji słodzącej mniej kalorycznej niż klasyczny cukier, byłoby korzystne. Co więcej, syrop klonowy zawiera wybrane witaminy i składniki mineralne na wyższym poziomie, niż cukier buraczany czy cukier trzcinowy.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że syrop klonowy, w przeciwieństwie do klasycznego cukru lub cukru trzcinowego, a podobnie jak miód, jest źródłem związków o potencjale antyoksydacyjnym – antyoksydantów. Wskazuje to, że potencjalnie syrop klonowy może wspierać naszą naturalną obronę antyoksydacyjną i zwalczać rodniki tlenowe, opóźniać proces starzenia się i degeneracji komórek, a także zmniejszać ryzyko wybranych typów nowotworów. Obecnie jeszcze za wcześnie jest, aby wyciągać wnioski w tym zakresie, ale warto wiedzieć, że badania w tym obszarze trwają.

Z drugiej strony nie możemy zapominać, że syrop klonowy nadal dostarcza znaczne ilości energii i cukrów. Jedna łyżka syropu klonowego to prawie 30 kcal. Co więcej, dodanie go do innych posiłków znacznie podnosi ich smakowitość, co ostatecznie może przełożyć się na wyższe spożycie energii. W przypadku syropu klonowego największym wyzwaniem może okazać się nie jego kaloryczność, ale ograniczenie słodkich przekąsek ogółem, gdyż smak syropu klonowego, podobnie jak i innych substancji słodzących, nadal jest słodki. W długiej perspektywie niestety może to wpłynąć negatywnie na budowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Zatem chcąc zdrowo włączyć do diety syrop klonowy, należy pamiętać, że powinien on stanowić okazjonalny dodatek do posiłków, a nie ich podstawę. Cenna może okazać się zmiana cukru spożywczego na syrop klonowy, ale nie należy spodziewać się, że produkt ten będzie stanowił istotne źródło składników odżywczych, gdyż (poza węglowodanami) nadal zawiera ich stosunkowo mało.

Indeks glikemiczny syropu klonowego

Syrop klonowy ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, w porównaniu do innych substancji słodzących. Jak wskazano w danych USA (INTEGRIS health Oklahoma) indeks glikemiczny syropu klonowego wynosi około 54. Warto pamiętać, że wartość ta może być różna w zależności od surowca i metody uprawy klonów.

Jak przechowywać syrop klonowy?

Syrop klonowy najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu – szklanej lub plastikowej butelce. Czas przechowywania, zwłaszcza po otwarciu najlepiej sprawdzić na etykiecie produktu. Zamknięty produkt można przechowywać do 18 miesięcy.

Syrop klonowy: do czego go używać w kuchni?

Syrop klonowy: do czego go używać w kuchni?

Syrop klonowy najczęściej jest wykorzystywany do dań na słodko. Są to naleśniki, placuszki czy owsianki. Właściwości syropu klonowego pozwalają także na wykorzystanie go w posiłkach na ciepło i poddanych pieczeniu, stąd można spotkać także ciasta i ciasteczka z syropem klonowym. Czasami w sklepach spotkać możemy również sos klonowy. Warto wiedzieć, że najprawdopodobniej nie jest to klasyczny syrop klonowy, a produkt na bazie syropu z innymi dodatkami.

Podsumowując, syrop klonowy to produkt, z którego słynie Kanada i północne regiony USA. Niewątpliwie jego spożycie może być korzystne. Potencjalnie może pozwolić to na ograniczenie spożycia kalorii, a także dostarcza witamin i składników mineralnych. Włączając go do diety, warto pamiętać o umiarkowanym jego spożyciu.

Kampania Słodka Równowaga

Kampania Słodka Równowaga ma na celu edukację na temat różnych rodzajów cukru i ich roli w codziennej diecie. Wraz z Ekspertami uczymy na temat zasad żywienia i pomagamy komponować zdrowe posiłki. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj.