Błyszcząca domowa polewa czekoladowa – przepis krok po kroku
- 1 Czekoladowa polewa w różnych odsłonach
- 2 Polewa czekoladowa z kakao – przepis
- 3 Prosta polewa czekoladowa z czekolady – przepis
- 4 Najczęstsze błędy podczas przygotowywania polewy czekoladowej
- 5 Co zrobić żeby polewa czekoladowa zgęstniała?
- 6 Sposoby wykorzystania polewy czekoladowej
- 7 Różne odmiany polewy czekoladowej
- 8 Jak przechowywać domową polewę czekoladową?
Czekolada była znana już Majom i Aztekom, wśród których to Ci najbogatsi mieli przyjemność kosztować napoje przygotowane na bazie ziarna kakaowca. Do Europy czekolada przywędrowała wraz z Krzysztofem Kolumbem w XIV wieku. Jednakże prawdziwą sławę zyskała dopiero w XVI wieku, gdy odkryto jej pyszny smak powstały po połączeniu zmielonego ziarna kakaowca i cukru.
Do dziś czekolada ma wielu wielbicieli. Cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że rocznie w Europie spożywa się jej nawet 8 kg na mieszkańca! W tej kategorii zdecydowanie przodują Niemcy i Austriacy. Z kolei przeciętny Polak spożywa średnio 4 kg czekolady rocznie. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej polewie czekoladowej. Zapraszamy na nasze sprawdzone przepisy i praktyczne porady!
Czekoladowa polewa w różnych odsłonach
Polewa z czekolady to wyśmienity dodatek do wielu deserów! Nierzadko spotkać możemy ciasta, ciasteczka czy eleganckie pralinki pokryte przepyszną polewą czekoladową. Warto podkreślić, że można spotkać ją w kilku wersjach: z białej czekolady (zdecydowanie najsłodsza), z czekolady mlecznej, deserowej lub gorzkiej. Te dwie ostatnie charakteryzują się najbardziej wytrawnym smakiem i jednocześnie zawierają najwięcej miazgi kakaowej.
Polewa czekoladowa z kakao – przepis
Jedną z najczęściej spotykanych polew czekoladowych jest ta przygotowana z naturalnego kakao. Zaletą tego przepisu jest to, że nie stosujemy tu samej czekolady, a więc znacząco możemy wpływać na poziom słodkości polewy i jej konsystencję. A zatem, do dzieła!
Składniki
- masło – 1 kostka (100 g),
- cukier spożywczy – ½ szklanki (100 g),
- mleko spożywcze 2% tł. – 3 łyżki (ok. 40 g),
- kakao naturalne – 3 łyżki (30 g).
Przygotowanie
- Przygotuj składniki. Wszystkie powinny być w temperaturze pokojowej.
- Do niewielkiego rondelka przełóż masło i cukier. Podgrzewaj na małym ogniu i dodaj mleko.
- Całość podgrzewaj do momentu całkowitego rozpuszczenia masła, cały czas mieszając.
- Gdy zawartość rondelka nabierze płynnej konsystencji, dodaj kakao i wymieszaj. Polewa gotowa!
Smacznego!
Prosta polewa czekoladowa z czekolady – przepis
Niezwykle aromatyczna i pełna czekoladowego smaku jest również polewa czekoladowa przygotowana z samej czekolady! Do jej wykonania potrzeba zaledwie kilku prostych składników i odrobina dobrych chęci! Zapraszamy na najprostszy i najszybszy przepis na domową polewę czekoladową.
Składniki
- czekolada mleczna – 1 tabliczka (80 – 100 g),
- śmietanka kremówka – ½ szklanki (80 – 100 ml),
- jeśli używasz czekolady gorzkiej lub deserowej być może będziesz potrzebować dodać także odrobinę cukru spożywczego.
Przygotowanie
- Przygotuj składniki. Powinny być w temperaturze pokojowej.
- Do niewielkiego rondelka przelej śmietankę. Podgrzewaj ją na małym ogniu i dodaj pokruszoną czekoladę.
- Całość podgrzewaj do momentu całkowitego rozpuszczenia czekolady. Mieszaj zawartość rondelka.
- Gdy zawartość rondelka przybierze atrakcyjny, brązowy kolor, polewa będzie gotowa!
Smacznego!
Najczęstsze błędy podczas przygotowywania polewy czekoladowej
Podczas przygotowywania polewy czekoladowej, nawet proste przepisy mogą być źródłem błędów, które wpłyną na ostateczny wynik. Jednym z najczęstszych błędów jest niewłaściwa temperatura – zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska mogą spowodować, że prosta polewa czekoladowa z czekolady zważy się lub stanie się zbyt rzadka. Inny błąd to nierównomierne mieszanie, co może prowadzić do grudek. Ponadto, dodawanie zimnych składników do roztopionej czekolady może spowodować, że masa szybko stężeje, zanim zdążymy ją wykorzystać jako polewę na ciasto. Aby uniknąć tych problemów, zawsze kontroluj temperaturę podczas topienia czekolady, mieszaj składniki delikatnie, ale dokładnie, i upewnij się, że wszystkie produkty są w podobnej temperaturze. Dzięki tym wskazówkom najszybsza polewa czekoladowa będzie także idealnie gładka i błyszcząca.
Co zrobić żeby polewa czekoladowa zgęstniała?
Przygotowując domową polewę czekoladową, nierzadko zdarza się, że wyjdzie ona zbyt płynna. Jak sobie z tym poradzić? Jest na to kilka sposobów!
Przede wszystkim gęstnieniu polewy sprzyja obniżenie jej temperatury. Warto zatem gotową polewę czekoladową odstawić w chłodne miejsce. Po czasie polewa czekoladowa odpowiednio zgęstnieje. Jeśli polewy używamy do dekoracji, należy także pamiętać, aby nakładać ją na przestudzone ciasto lub babeczki. A jeśli nie mamy czasu na czekanie, aż polewa sama zgęstnieje, dobrym rozwiązaniem będzie także dodanie naturalnego kakao. Kakao dodane do polewy czekoladowej zachowa się jak mąka i wchłonie nadmiar wilgoci.
Sposoby wykorzystania polewy czekoladowej
Wielu z nas po prostu uwielbia czekoladę! Są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie słodkiego deseru czy lodów bez jej dodatku. W związku z tak ogromną popularnością czekolady, znamy obecnie wiele sposób na wykorzystanie jej w formie polewy.
Przede wszystkim polewę czekoladową wykorzystujemy do przyrządzania ciast np. sernika, gdzie słodycz czekolady doskonale komponuje się z kwaśnym i waniliowym smakiem twarogu. Domowa polewa czekoladowa dobrze sprawdzi się także jako ozdoba do ciast świątecznych np. babki wielkanocnej czy piernika bożonarodzeniowego. Równie często jak na ciastach, tak i na babeczkach czy muffinach spotkamy polewę czekoladową w wersji mlecznej czy nawet białej.
Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie polewy czekoladowej jako dekoracji do zdrowych deserów. Jeśli dbamy o linię, warto wybrać czekoladę gorzką, rozpuścić ją z dodatkiem mleka lub wody, a po przestudzeniu posiekać na małe kawałeczki. Tak przygotowana polewa czekoladowa może stanowić doskonały dodatek do sorbetów, domowych lodów, owsianek czy sałatek owocowych. Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla dzieci, będzie także przygotowanie świeżych owoców w polewie czekoladowej.
Różne odmiany polewy czekoladowej
Polewa czekoladowa, znana ze swojej wszechstronności, może być wzbogacona na wiele sposobów, tworząc zaskakujące i pyszne kombinacje. Prosta polewa czekoladowa z czekolady stanowi doskonałą bazę, do której można dodać różnorodne składniki. Przykładem może być dodatek świeżych malin lub truskawek, które wprowadzą owocową świeżość i dodatkową teksturę. Dla miłośników egzotycznych smaków polecam wzbogacenie polewy o kokosowe wiórki, które nadadzą deserowi nutkę tropikalnych smaków. Polewa czekoladowa z kakao zyska nowy wymiar smaku, jeśli dodamy do niej szczyptę chili, co sprawi, że będzie nie tylko słodka, ale i lekko pikantna. Inną opcją jest zanurzenie w polewie na ciasto orzechów, takich jak migdały czy orzechy laskowe, co zapewni chrupkość. Każda z tych wersji zmieni najszybszą polewę czekoladową w wyjątkowy dodatek do Twoich ulubionych wypieków.
Zobacz także: 10 pomysłów na zdrowe słodycze, które możesz zrobić w domu
Jak przechowywać domową polewę czekoladową?
Przechowywanie domowej polewy czekoladowej wymaga przestrzegania kilku prostych zasad, aby zachowała swoją konsystencję i smak. Niezależnie od rodzaju, najlepiej przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku w chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli polewa na ciasto zostanie przechowana w lodówce, może z czasem stwardnieć. W takim przypadku, przed ponownym użyciem, można ją delikatnie podgrzać w kąpieli wodnej lub na niskiej mocy w mikrofalówce, mieszając do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Dzięki właściwemu przechowywaniu domowa polewa czekoladowa może zachować swoje właściwości przez kilka tygodni, a nawet dłużej, jeśli zostanie zamrożona.
Tak jak długa jest historia czekolady w Europie i na świecie, tak wiele znamy sposobów na wykorzystanie polewy czekoladowej. Mimo iż najczęściej polewa czekoladowa jest stosowana do dekoracji ciasta, to ogranicza nas tylko wyobraźnia! Jeśli uwielbiamy smak czekolady, możemy wykorzystać ją w formie polewy nawet jako dodatek do owoców, owsianki czy lodów! Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak próbowanie i eksperymentowanie.