Domowe i chrupiące gofry – jak zrobić je w domu?

Domowe i chrupiące gofry to prawdziwy raj dla podniebienia! Dzięki temu, że ich przygotowanie jest stosunkowo proste i szybkie, to każdy z nas może wykonać je w swoim domu! Dzisiaj masz okazję poznać nasz przepis na domowe gofry. Pamiętaj także o doborze ulubionych dodatków. Jakie najczęściej wybierasz? Preferujesz gofry w wersji klasycznej – na słodko czy może lubisz odkrywać nowe smaki i uwielbiasz gofry w wersji wytrawnej?

Gofry w Polsce i na świecie

Dla wielu z nas gofry to smak dzieciństwa! W końcu kto z nas nie jadł ich, będąc dzieckiem podczas wakacji nad morzem? Gofry w północnej Polsce są na tyle ważnym elementem, że już na stałe weszły do naszego dziedzictwa kulturowego. Od 2017 roku to właśnie gofry pruskie (chrupiące gofry z dodatkiem drożdży w cieście) zostały wpisane na Listę polskich produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najlepsze, typowe gofry pruskie spróbujesz na Warmii!

Ciekawą odmianą gofrów są także gofry belgijskie, nazywane także goframi brukselskimi. Stanowią one obowiązkowy punkt na kulinarnej mapie Belgii! Od tradycyjnych, polskich gofrów odróżnia je to, że do ich przygotowania stosuje się dodatek wody gazowanej, a białka jajek są ubijane na sztywną pianę. Dzięki temu gofry belgijskie są nieco lżejsze i bardziej delikatne w smaku.

A czy znasz gofry leodyjskie? Ten szczególny rodzaj gofrów także pochodzi z Belgii, a dokładniej z miejscowości Liège. Zgodnie z tradycyjną recepturą ciasto na te gofry jest znacznie gęstsze i cięższe. Niezbędnym jego elementem, który odpowiada za słodki smak tego przysmaku, jest cukier perłowy. Gofry leodyjskie, podobnie jak gofry brukselskie, to specjały tradycyjnej kuchni belgijskiej.

Jak zrobić gofry? Przepis krok po kroku

Jak zrobić gofry? Przepis krok po kroku

Prawdziwe, domowe gofry to nie byle rarytas! Poznaj nasz przepis na ten chrupiący przysmak! Wierzymy, że nawet jeśli przyrządzasz je pierwszy raz, ich wykonanie będzie dla Ciebie banalnie proste!

Składniki

  • mąka pszenna – 1,5 szklanki – 230 g;
  • jaja kurze – 2 sztuki – 100 g;
  • mleko spożywcze 2% tł. – 1,5 szklanki – 320 g;
  • oliwa z oliwek – ½ szklanki – ok. 100 g;
  • cukier spożywczy – 2 – 3 łyżki – 20 – 30 g;
  • proszek do pieczenia – 1 czubata łyżeczka – 5 g;
  • sól – szczypta do smaku.

Sposób przygotowania

  • Przygotować dużą miskę i suche składniki. Mąkę przesiać na sicie, dodać cukier spożywczy, sól i proszek do pieczenia. Wymieszać wszystko.
  • Do miski dodać mokre elementy: jajka, mleko i oliwę. Ponownie wymieszać wszystkie składniki.
  • Przy pomocy miksera lub blendera zawartość miski zmiksować na gładką, jednorodną masę.
  • Ciasto odstawić i rozgrzać gofrownicę.
  • Gdy gofrownica będzie już gotowa, chochelką wylewać ciasto, tak, aby równomiernie wypełnić foremki. Następnie smażyć zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj zajmuje to około 3 – 5 minut na 1 partię ciasta.
    Świeżo wypieczone gofry ułożyć na talerzu i podać z ulubionymi składnikami.

Dodatkowe porady

Do surowego ciasta gofrowego możesz dodać kilka kropel aromatu waniliowego lub ziarenka wanilii. Nadadzą one Twoim wypiekom ciekawego, delikatnego aromatu!

Z czym podawać gofry?

Z czym podawać gofry?

Domowe gofry możemy podać z naszymi ulubionymi dodatkami! Wielu z nas zapewne chętnie skorzysta z tradycyjnego połączenia cukru pudru lub bitej śmietany i świeżych owoców. W wersji na słodko gofry możemy także podać z dżemem owocowym, kremem czekoladowym, masłem orzechowym lub konfiturą. Z kolei latem spotkać możemy gofry z lodami i słodkimi sosami!

W nieco mniej tradycyjnym wydaniu, gofry je się także w wersji wytrawnej. Wtedy do świeżych wafli można dodać biały twarożek, koperek i łososia. Całość na koniec skrop cytryną. W innej, równie ciekawej wersji, gofry dobrze komponują się w połączeniu ze świeżą sałatą, awokado, czerwoną cebulą i jajkiem sadzonym. Próbuj, baw się i smakuj!