Domowe powidła śliwkowe – jak wybrać najlepsze śliwki na przetwory?

Przetwory ze śliwek zajmują wyjątkowe miejsce w polskiej kuchni, jako dodatek do pachnących babciną kuchnią placków drożdżowych, chałki czy kruchego ciasta. Tradycyjne powidła śliwkowe są nie tylko pyszne, ale także pełne wartości odżywczych. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru owoców, aby przygotować smakowity dżem śliwkowy, którym będziesz zajadać się całą zimę.

Dżem śliwkowy a powidła – czym się różnią najpopularniejsze rodzaje przetworów ze śliwek?

Choć mogłoby się wydawać, że obie nazwy odnoszą się do tego samego produktu – nic bardziej mylnego. Powidła śliwkowe, podobnie jak konfitura z malin czy wiśni, mają gęstszą i bardziej treściwą konsystencję niż dżem, który zazwyczaj jest bardziej płynny i zawiera kawałki owoców. Powidło śliwkowe jest gładkie, kremowe i aksamitne, co sprawia, że idealnie nadaje się do rozsmarowania na pieczywie, jako nadzienie w naleśnikach lub dodatek ciast i drożdżówek – bez obawy, że większość wypłynie na zewnątrz podczas pieczenia.

Różni się też sposób przygotowania. Jak zrobić dżem ze śliwek? Umyte i wydrylowane owoce należy pokroić je na mniejsze kawałki. Następnie umieść śliwki w garnku, dodać cukier (zazwyczaj w proporcjach 60 g na 1 kg owoców) oraz sok z cytryny i całość gotować na średnim ogniu do zgęstnienia, co zazwyczaj zajmuje około 30-40 minut. Czym zagęścić dżem, jeśli dalej jest zbyt płynny? Dodając więcej cukru, żelatynę lub pektynę owocową.

Powidła ze śliwek wymagają nieco więcej czasu i pracy, a także dużo większej ilości owoców, które muszą być gotowane na wolnym ogniu nawet przez kilka dni, dzięki czemu woda może naturalnie odparowywać, a powidła gęstnieć przy minimalnym dodatku cukru.

To wszystko sprawia, że powidła charakteryzuje największa zawartość owoców i najmniejsza ilość dodanego cukru na 100 g wyrobu. Przepis na powidła śliwkowe wysuwa na pierwszy plan ich naturalny, intensywny, słodko-kwaśny smak, zbliżony do aromatu owoców jedzonych prosto z drzewa.

Najlepsze odmiany owoców na powidła śliwkowe – jak zrobić przetwory idealne?

Wybór odpowiedniego rodzaju śliwek ma kluczowe znaczenie dla jakości i smaku przetworów. Poza samą odmianą warto zwrócić uwagę na stan owoców – śliwki nie powinny być suche, a soczyste i słodkie. Przed rozpoczęciem przygotowań należy je dokładnie umyć i pozbyć się pestek, uważnie oglądając czy w środku owocu nie ma robaków.

Większość osób robiąc powidła, sięga po węgierki. Nic dziwnego – to jedna z najbardziej popularnych odmian w Polsce, najlepsza na przetwory. Ma wydłużony, ciemnofioletowy owoc o zwartym, słodko-kwaśnym miąższu, łatwo odchodzącym od pestki. Węgierki wyróżniają się wysoką zawartością cukru, intensywnym smakiem i łatwo się karmelizują podczas długiego gotowania. Mają również zwartą konsystencję, dzięki czemu przetwory z nich mają idealnie gęstą strukturę, bez konieczności zagęszczania, co jest istotne, gdy zastanawiamy się, jak zrobić powidła z węgierek.

Najlepsze odmiany owoców na powidła śliwkowe

Drugą często wybieraną odmianą śliwek jest renkloda. Ma nieco większe, kuliste owoce, o zielonkawym, żółtym lub czerwonawym odcieniu. Renklody są bardziej soczyste i słodsze od węgierek, ale mają delikatniejszy i bardziej wodnisty miąższ, przez co są świetne na dżemy, kompoty i konfitury, ale mogą nie gęstnieć tak szybko jak węgierki.

Ostatnią popularną odmianą śliwek wybieranych na przetwory są mirabelki. To drobne owoce o żółtym lub pomarańczowym kolorze, bardzo aromatyczne i słodkie, z lekką nutą kwasowości. Mirabelki jeszcze bardziej soczyste niż renklody, co sprawia, że będą idealne do przygotowywania dżemów i kompotów oraz jako składnik ciast i deserów, ale zrobienie z nich powideł o odpowiedniej konsystencji będzie czasochłonne i może wymagać dodania żelatyny lub pektyny.

Powidła śliwkowe – przepis podstawowy

Jeśli planujesz przygotować słoiczki z przetworami ze śliwek i zajadać się nimi np. jako dodatek do zimowej herbaty w mroźne wieczory, koniecznie zacznij od klasycznej wersji powideł, których smak wszyscy uwielbiają. Oto nasz sprawdzony przepis!

Składniki /6 słoików 370 ml, 125 kcal/100 ml/

  • 4-5 kg dojrzałych śliwek węgierek
  • 200 g cukru (do smaku, jeśli śliwki są mniej słodkie)
  • sok z jednej cytryny (zapobiegnie utracie koloru)

Powidła śliwkowe — jak zrobić

Wszystkie śliwki dokładnie umyj, przekrój na pół i usuń z nich pestki.

Włóż śliwki do garnka do wolnego gotowania, z grubym dnem, który równomiernie rozprowadza ciepło. Ważne, aby nie był za mały i za lekki, inaczej może się przypalić. Owoce zasyp cukrem, dodaj sok z cytryny i zacznij gotować na bardzo małym ogniu. Nie przykrywaj garnka, a zawartość zamieszaj drewnianą łyżką, dopiero jak zacznie puszczać sok.

Kontynuuj gotowanie przez kolejne godziny, mieszając co jakiś czas, pozwalając śliwkom naturalnie odparować wodę i zagęścić się do pożądanej konsystencji. Śliwki będą stopniowo ciemnieć i nabierać intensywnego smaku. Na koniec całego procesu przełóż gorące powidła do wyparzonych słoików i dokładnie zamknij.

Jak pasteryzować słoiki, aby powidła się nie zepsuły?

Do wyboru masz klasyczną pasteryzację w garnku z gotującą się wodą lub pasteryzację na sucho w piekarniku. Jeśli wybierzesz drugą opcję, wystarczy, że słoiki z gorącą zawartością wstawisz do piekarnika nagrzanego do 110 stopni na 20 minut. Po tym czasie zakrętki powinny wklęsnąć, a powidła przetrwać całą zimę, a nawet dłużej.

Wariacje smakowe – powidła śliwkowe z kakao

Osobom, które szukają nieco urozmaicenia tradycyjnych powideł, polecamy połączyć intensywny smak śliwek z nutą gorzkiego kakao. Aby przygotować taką domową czekośliwkę, wystarczy pod koniec gotowania, dodać do zesmażonych owoców 3-4 łyżki kakao i wymieszać do połączenia.

Alternatywne wersje przygotowania powideł

Technik i przepisów jak zrobić powidła śliwkowe jest naprawdę sporo. Jedni przygotowują powidła śliwkowe z piekarnika, wstawiając zasypane odrobiną cukru owoce na kilka godzin do pieca, aż odparuje z nich sok i nabiorą ciemniejszej barwy. Takie szybkie powidła śliwkowe to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu stać nad garnkiem.

Możesz też zrobić powidła śliwkowe bez mieszania – wystarczy, że pokrojone owoce zasypiesz cukrem, skropisz octem i odstawisz na 12 godzin, aby puściły sok. Po tym czasie należy przesypać je do garnka i gotować na bardzo wolnym ogniu przez około 5 godzin – bez mieszania w trakcie. Ważne tylko, żeby mieć porządny, żeliwny garnek z grubym dnem.

Nie bój się eksperymentować, nasz klasyczny przepis możesz dowolnie modyfikować, dodając do niego inne owoce i przyprawy, tworząc zwariowane kompozycje smakowe. Czy jest coś lepszego niż ciepła chałka lub chrupiąca bagietka zjedzona z twarożkiem i domowymi powidłami?