Peeling cukrowy, czyli zastosowanie cukru w kosmetyce

Czym jest peeling?

Peeling to zabieg upiększający, który możemy odbyć zarówno w profesjonalnym salonie kosmetycznym, jak i wykonać samodzielnie w domu. Jego celem jest poprawa wyglądu i stanu naskórka, a jest to możliwe dzięki usunięciu starych i zniszczonych komórek, spłyceniu drobnych zmarszczek, a także pozbyciu się drobnych przebarwień.

W zależności od metody i produktów stosowanych podczas wykonywania peelingu zabieg ten dzielimy na:

  • mechaniczny/fizyczny, gdzie ścieranie naskórka następuje pod wpływem odpowiedniego sprzętu kosmetologicznego lub np. zmielonych ziarenek kawy czy drobnych łupin orzechów,
  • chemiczny, gdzie rozpuszczanie powierzchniowej warstwy naskórka i zanieczyszczeń następuje pod wpływem np. delikatnych substancji enzymatycznych.

Natomiast w zależności od intensywności zabiegu wyróżniamy:

  • peeling bardzo powierzchowny;
  • peeling powierzchowny;
  • peeling średniogłęboki;
  • peeling głęboki.

Dlaczego do peelingu używamy cukru?

Dlaczego do peelingu używamy cukru?

W arsenale kosmetyków stosowanych w gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych, a nawet w naszej kuchni, znajdziemy wiele produktów, które świetnie nadadzą się jako baza złuszczająca do peelingu. Dlaczego więc warto wybrać cukier?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim cukier nie uczula, a więc dla każdego z nas, po dobraniu odpowiedniego poziomu intensywności złuszczania, jest bezpieczny. Cukier jest łatwo dostępny, dzięki temu domowy peeling cukrowy możemy przyrządzić ze składników dostępnych nawet w pobliskim, osiedlowym sklepie. Wśród kolejnych zalet peelingu cukrowego należy wymienić to, że dosyć łatwo się rozpuszcza, dzięki czemu przy skórze delikatnej pozwala na wykonanie subtelnego, niepodrażniającego złuszczania naskórka. Co więcej, neutralna barwa cukru sprawia, że nie brudzi on otoczenia tak jak np. ziarenka kawy, co ma istotne znaczenie podczas sprzątania.

Czytaj więcej: Cukier dla urody – jak wpływa na skórę?

Peeling z cukru na twarz

Nasza skóra codziennie musi radzić sobie nie tylko z warstwą podkładu, pudru, różu, bronzera czy rozświetlacza, ale także środowiskiem zewnętrznym, które pełne jest zanieczyszczeń i kurzu. Co więcej, do tego dokłada się jeszcze jeden aspekt – zmiana temperatury np. intensywne ogrzewanie lub klimatyzacja.

Peeling z cukru na twarz

To wszystko przyczynia się do tego, że zewnętrzne komórki naskórka szybciej się starzeją, stają się „zmęczone” i przesuszone. Taką skórę trudniej jest dokładnie oczyścić, gorzej także są wchłaniane kosmetyki, takie jak kremy oraz maseczki. Niedokładnie oczyszczona skóra jest także bardziej podatna na rozwój bakterii, występowanie stanu zapalnego, zaskórniki czy trądzik.

Z tego względu ważne jest regularne, delikatne oczyszczanie skóry twarzy nie tylko przy pomocy mleczka do demakijażu i toniku, ale także od czasu do czasu, subtelnego peelingu. Pamiętajmy także o tym, że rodzaj i metodę wykonywania peelingu powinniśmy dobrać do siebie indywidualnie, najlepiej przy pomocy doświadczonego kosmetologa, gdyż źle dobrany zabieg może pogorszyć kondycję naszej skóry, aniżeli ją wspomóc.

Peeling z cukru na usta

Wraz z pierwszymi przymrozkami nieuchronnie musimy także borykać się z problemem spierzchniętych i przesuszonych ust. I o ile obecnie nie mamy na nich ran, poprawić ich kondycję możemy właśnie domowym peelingem cukrowym, którego receptę prezentujemy poniżej.

Peeling z cukru na usta

A oczyszczone i świeże usta, przed ponownym powstaniem „skorupek”, możemy uchronić, regularnie je nawilżając dobrej jakości balsamem do ust.

Peeling z cukru do włosów

Peeling twarzy lub ust wiele z nas wykonuje regularnie, ale często zapominamy o tym, że także skóra głowy potrzebuje porządnego oczyszczenia. I jak wskazują trycholodzy – szampon nie wystarcza. Peeling włosów, a dokładniej owłosionej skóry głowy, powinniśmy wykonywać regularnie, ponieważ pozwala on na pozbycie się szeregu zanieczyszczeń czy kurzu, jakie nasze włosy zbierają przez całe dnie.

Peeling z cukru do włosów

Regularne wykonywanie tego zabiegu pozwala pozbyć się martwego naskórka, poprawia krążenie krwi skóry głowy i natlenowanie cebulek włosa. Dzięki temu włosy stają są lekkie i błyszczące, gdyż już nie obciąża je zanieczyszczenie skóry głowy, ani nadmierna produkcja łoju komórek gruczołowych.

Jak zrobić domowy peeling cukrowy do ciała?

Przyjemność taką jak peeling cukrowy możesz sobie sprawić samodzielnie w domu! Jest to szczególnie ważne dla tych z nas, które zabiegane lub zapracowane, nie mają czasu na wizytę w gabinecie kosmetologicznym lub dermatologa! Co więcej, samodzielne przygotowanie peelingu w domu pozwala także zaoszczędzić co nieco gotówki na inne przyjemności!

Zobacz także: Cukrowa depilacja – jak wygląda?

Jak zrobić peeling cukrowy?

Chcąc przygotować peeling cukrowy w domu, potrzebujesz substancji natłuszczającej np. oliwy z oliwek i cukru. Pragnąc nadać mu unikalnych charakter, dodaj swój ulubiony olejek aromatyczny lub ziarna zmielonej kawy. Z racji tego, że zbliżają się święta, ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie oleju eterycznego o zapachu np. wanilii lub cynamonu. Taki przygotowany w domu peeling może stanowić świetny pomysł na bożonarodzeniowy prezent! A więc, do dzieła!

Składniki

  • Oliwa z oliwek – 5 łyżek stołowych;
  • Cukier (biały lub brązowy) – 1/2 – 3/4 szklanki;
  • Olejek eteryczny o ulubionym zapachu (u nas wanilii) – 1/2 łyżeczki od herbaty.

Przygotowanie

Wszystkie składniki przełóż do dużej miski i dokładnie je razem wymieszaj. Kontynuuj mieszanie, aż z produktów powstanie gęsta masa. Peeling wykorzystaj podczas najbliższej kąpieli lub po goleniu. Gotowy produkt najlepiej przechowywać w lodówce.

Wskazówka

Jeśli twój peeling jest zbyt rzadki, dodaj więcej cukru.