Faworki (chrust) – szybki przepis na pyszne i idealne faworki
Prawdziwe faworki to słodki przysmak spożywany zazwyczaj z okazji tłustego czwartku. Ciasto na faworki jest słodkie i puszyste, a po wysmażeniu także chrupiące. Ich przygotowanie to nie lada wyczyn! Chcesz poznać nasz sprawdzony przepis na ten słodki deser? Czytaj dalej!
Skąd pochodzą faworki?
Tradycja spożywania faworków jest nierozerwalnie związana z celebrowaniem karnawału, ostatków, a przede wszystkim tłustego czwartku. Ten słodki przysmak ma swoje korzenie w starej kuchni polskiej, litewskiej, a także niemieckiej. W zależności od regionu, faworki znane są pod różnymi nazwami. Powszechnie używane, oprócz tytułowych faworków, są także “chrusty”, “chruściki”, a nawet “kreple”. Nazwa “chrusty” i “chruściki” nawiązuje do ich kształtu i delikatności, ponieważ prawdziwe faworki przypominają cienkie, chrupiące gałązki drewna, zbierane, aby rozpalić ogień w piecu lub ognisku.
Jak zrobić faworki? Krok po kroku
Niewątpliwie, puszyste faworki stanowią wyzwanie dla niejednej pani domu! Przygotowuje się je ze słodkiego ciasta śmietanowego, które zawija się w kształcie kokardki. Następnie smaży się je na rozgrzanym, głębokim tłuszczu. Na koniec, po przestudzeniu, puszyste faworki podaje się obficie posypane słodkim cukrem pudrem. Najlepiej jeśli jest on domowej roboty! Jeśli poszukujesz przepisu na domowy cukier puder, znajdziesz go tutaj.
Tłusty czwartek to dzień, w którym nikt z nas nie patrzy na kalorie. To właśnie słodkie przysmaki są podstawą celebrowania tego święta. Oprócz puszystych pączków to kruche faworki stanowią podstawę tradycji.
Wypróbuj nasz sprawdzony przepis i ciesz się smakiem faworków idealnych!
Przepis na faworki – składniki
- Mąka pszenna, typ 500 – 3 szklanki;
- Jajo kurze – 1 sztuka;
- Żółtka jaja kurzego – 5 sztuk;
- Cukier puder – 1 łyżka;
- Śmietana – 6 łyżek;
- Ocet spożywczy – 1 łyżka;
- Sól – szczypta;
- Olej – 2 litry (do smażenia);
- Cukier puder – do podania.
Sposób przygotowania faworków
- Przygotuj wszystkie składniki, które powinny być w temperaturze pokojowej.
- Mąkę przesiej przez sito do miski.
- Do mąki dodaj odrobinę soli do podbicia smaku, następnie wymieszaj całość.
- W oddzielnej miseczce ubij jajko, dodaj żółtka, cukier puder (1 łyżka) i całość ponownie ubij na gęstą pianę.
- Do miski z mąką dodaj śmietanę i ocet. Całość dokładnie wymieszaj łyżką lub zmiksuj mikserem.
- Pianę powstałą z żółtek, cukru i jajka przelej do większej miski z mąką.
- Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a następnie zagnieć na ciasto o gładkiej konsystencji.
- Ciasto na faworki zawiń w folię i odstaw na minimum 30 – 40 min. Przechowuj je w temperaturze pokojowej.
- Gdy minie odpowiednia ilość czasu, ciasto ugniataj jeszcze przez 5 – 7 minut i na koniec rozwałkuj na cienki placek. Następnie ciasto zegnij w połowie, złóż i ponownie rozwałkuj. Proces ten należy powtórzyć jeszcze kilka razy. Pomiędzy wałkowaniem ciasto należy tłuc wałkiem lub pięścią, co pozwala je napowietrzyć. Właśnie dzięki temu nasze faworki będą nie tylko kruche, ale i puszyste!
- Ciasto na faworki podziel na kilka części i każdą z nich rozwałkuj na jak najcieńsze placki.
- Z rozwałkowanego ciasta wycinaj paseczki, a w środku każdego paska zrób nacięcie, przez które należy przełożyć jeden koniec ciasta. Następnie złap za krańce ciasta i delikatnie pociągnij, aby nadać faworkom ładny kształt. Surowe faworki, do czasu smażenia, trzymaj pod ściereczką.
- Rozgrzej olej w szerokim garnku. Odpowiednio rozgrzany olej powinien od razu strzelać, po włożeniu do niego ciasta.
- Do rozgrzanego oleju wrzucaj faworki i smaż je przez około 30 – 40 sekund na sztukę.
- Wysmażone faworki układaj na ręcznikach papierowych, by odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Jak ostygną, podawaj je posypane cukrem pudrem.
Prawdziwe faworki są kruche i słodkie. Podaje się je obsypane cukrem pudrem i w ten sposób stanowią one symbol karnawału! Podczas celebrowania tłustego czwartku nie może ich zabraknąć w Twoim menu! Poszukujesz sprawdzonego przepisu na ten słodki przysmak? Poznaj naszą sprawdzoną recepturę na puszyste faworki. Smacznego!