Brownie – domowy przepis na bardzo czekoladowe ciasto
Poszukujesz przepisu na ciasto łatwe i pyszne? Odpowiedź jest prosta – czekoladowe brownie! Jest to ciasto idealne dla wielbicieli czekolady, gdyż to właśnie ziarno kakaowca odgrywa w nim kluczową rolę. Jest to także dobry wybór, jeśli na przygotowanie słodkiego przysmaku mamy mało czasu. Kilka prostych składników pozwala stworzyć pyszny deser – słodki, kruchy i aromatyczny! Wypróbuj naszą recepturę i poznaj smak rodem ze słodkiego nieba!
Krótka historia brownie
To pyszne ciasto być może kojarzy nam się z amerykańskimi filmami. Jest to słuszna koncepcja! Czekoladowe brownie to deser typowy dla kuchni amerykańskiej. Nazwa pochodzi od koloru wypieku, który jest ciemnobrązowy i od angielskiego słowa brown, czyli brązowy. Nierzadko brownie możemy także spotkać pod nazwą chocolate cake, co wyraźnie sugeruje główny składnik ciasta.
Jak dowodzą materiały źródłowe, pierwsze wzmianki na temat brownie z czekoladą pochodzą już z początku XX wieku. Do dnia dzisiejszego ciasto to jest na tyle popularne, że często spotyka się je w kawiarniach i restauracjach, a nawet w hipermarketach!
Jaką czekoladę do brownie wybrać?
Jak wcześniej wspomniano, brownie (chocolate cake) to ciasto, w którym kluczową rolę odgrywa właśnie czekolada. Zatem, chcąc cieszyć się jego dobrym smakiem, warto przełożyć się do wyboru czekolady. W brownie najlepiej sprawdzają się dobrej jakości czekolady gorzkie o zwartości kakao 70 – 80%. Czekolada mleczna czy biała może być zbyt słodka i za mało aromatyczna. Do brownie możemy także wykorzystać czekoladę deserową.
Wartość odżywcza brownie z czekoladą
Czekoladowe brownie to potężny rezerwuar energii! Jeden kawałek ciasta, w zależności od doboru i proporcji składników, może dostarczać około 400 kcal. Zatem ciasto to z uwagi na obecność masła, czekolady, mąki czy cukru jest dosyć kaloryczne. Z tego względu należy delektować się jego każdym kęsem! Warto także podzielić się tym pysznym wypiekiem z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi.
- Wartość odżywcza czekoladowego brownie – 1 kawałek – ok. 100 g;
- Energia (kcal) 412;
- Białko (g) 6,7;
- Węglowodany (g) 27,8;
- Tłuszcz (g) 35,9;
- Błonnik pokarmowy (g) 2,4.
Przepis na czekoladowe brownie
Składniki
- Gorzka czekolada – 2,5 tabliczki (ok. 230 g);
- Masło prawdziwe- 3/4 kostki (150 g);
- Cukier spożywczy – 1 szklanka (200 g);
- Kakao prawdziwe – 3 łyżki (30 g);
- Mąka pszenna – 1 szklanka (ok. 130 g);
- Jaja kurze – 6 sztuk;
- Mleko spożywcze 2% tł. – 1 duża szklanka (250 ml).
Sposób przygotowania
- Formę na ciasto wyłożyć papierem do pieczenia. Brownie z tego przepisu może być przygotowane w formie prostokątnej, jak i okrągłej (my korzystamy z foremki okrągłej o średnicy 25 cm).
- Piekarnik nagrzać do temperatury 175 st. C.
- Czekoladę wyjąć z opakowania i połamać na kawałki. Następnie rozpuścić ją w kąpieli wodnej.
- Do rozpuszczonej czekolady dodać mleko i masło. Całość podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, aż do momentu rozpuszczenia się masła. Gdy składniki dobrze się połączą, należy odstawić je do przestygnięcia.
- Jajka wbić do miski i razem z cukrem ubijać na puszystą pianę.
Do piany z jajek i cukru dodać kakao przesiewając je na sicie. - Delikatnie wymieszać składniki.
- Do miski z masą jajeczną stopniowo dodawać przestudzoną masę czekoladową. Dokładnie i ostrożnie wymieszać wszystkie składniki.
- Połączone składniki przelać do formy. Całość przełożyć do piekarnika i piec przez około 50 minut w temp. 160 st. C metodą “grzanie góra – dół”. Dla urozmaicenia smaku i nadania ciekawszej konsystencji na tym etapie do ciasta można dodać większe kawałki czekolady, orzechy czy świeże owoce np. maliny lub truskawki.
- Po wyznaczonym czasie wyjąć ciasto i odstawić do przestudzenia.
- Świeżo wypieczone ciasto może być delikatnie wilgotne. Po przestygnięciu ciasta, można je pokroić i podać z ulubionymi składnikami.
Z czym jeszcze można podać ciasto czekoladowe?
Brownie posiada tą zaletę, że samo w sobie jest bardzo pyszne i ciężko mu się oprzeć! Jeśli jednak poszukujemy urozmaicenia to możemy to pyszne ciasto dodatkowo podać z: kremem malinowym, świeżymi owocami, cukrem pudrem, lodami waniliowymi (polecamy przeczytać nasze przepisy na lody domowe) czy domową bitą śmietaną.
Znane są także ciasta łączone, gdzie brownie stanowi podstawę, a górną warstwę sernik, beza lub ciasto kruche. Warto spróbować także takiego połączenia!
Smacznego!