Jak naturalnie podnieść poziom serotoniny? Hormon szczęścia a dieta i styl życia

Serotonina to jedna z podstawowych substancji w organizmie człowieka odpowiedzialna za odczuwanie szczęścia. I o ile pod względem psychologicznym czy filozoficznym szczęście dla każdego z nas oznacza co innego, o tyle pod względem biologicznym jest stosunkowo proste do określenia.

Na odczuwanie szczęścia wpływają różne czynniki, w tym przede wszystkim właśnie poziom serotoniny. Im wyższy, tym więcej szczęścia odczuwamy. Na co dzień dążymy do szczęścia. Jak zatem naturalnie podnieść poziom serotoniny?

Co to jest serotonina?

Serotonina to związek chemiczny należący do grupy amin biogennych. W organizmie człowieka pełni rolę hormonu tkankowego i jest ważnym neuroprzekaźnikiem w centralnym układzie nerwowym.

Jak wskazują badania, różne czynniki wpływają na wzrost i obniżenie serotoniny. Zarówno prowadzony styl życia, stan zdrowia czy nawet wiek i płeć oddziałują na jej stężenie. Przykładowo ilość serotoniny jest najwyższa tuż po urodzeniu, stopniowo obniża się w okresie dojrzewania, a w okresie dorosłości ponownie wzrasta. Co ciekawe ilość serotoniny jest średnio o 20 – 30% niższa u mężczyzn, niż u kobiet.

Serotonina: za co odpowiada?

Serotonina bywa nazywana hormonem szczęścia, ale warto podkreślić, że jej rola w organizmie człowieka jest zdecydowanie większa. Jest odpowiedzialna za regulację nastroju, apetytu, a także snu. Serotonina wpływa również na:

  • popęd seksualny,
  • zdolność do nauki, zapamiętywania i umiejętności kognitywne.

Objawy niedoboru serotoniny

Objawy niedoboru serotoniny

Niewątpliwie niedobór serotoniny nie jest dobrym zjawiskiem. Jak pokazują badania, zbyt niski poziom tego hormonu wpływa na wzrost zachowań niepożądanych takich jak wzrost agresji, zwiększenie odczuwania zmęczenia czy zwiększenie odczuwania bólu. Zbyt niski poziom serotoniny przyczynia się również do zaburzeń depresyjnych, a nawet zwiększa ryzyko samobójstw.

Niedoboru serotoniny nie należy bagatelizować. Jeśli odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, które podejrzewamy, że mogą być związane z obniżeniem poziomu tego hormonu, powinniśmy się temu bliżej przyjrzeć. Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, co podnosi poziom serotoniny, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, bądź psychologiem lub psychoterapeutą. Mając świadomość, co stanowi źródło obniżonego poziomu serotoniny, będziemy w stanie skutecznie zabrać się za jego odbudowę.

Jak podnieść poziom serotoniny?

Wiedząc, że wysoki poziom serotoniny pozytywnie wpływa na nastrój czy umiejętności poznawcze, warto zastanowić się, jak zwiększyć jej poziom. Czy istnieją naturalne sposoby na wzrost stężenia serotoniny w organizmie człowieka?

Regularne ćwiczenia fizyczne

Częsta i regularna aktywność fizyczna wpływa na poprawę naszego życia w wielu aspektach. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia pozwalają na redukcję nadmiernej masy ciała, zmniejszają ryzyko cukrzycy czy chorób układu krążenia. Wiemy też, że uprawianie ulubionej formy ćwiczeń fizycznych zmniejsza ryzyko zgonu.

Podniesienie poziomu serotoniny poprzez ćwiczenia fizyczne

Warto jednak podkreślić, że aktywność fizyczna to także skuteczne narzędzie do walki z spadkiem nastroju i depresją. Jak pokazują badania, zarówno osoby regularnie uprawiające sport lepiej radzą sobie z trudnymi sytuacjami, jak i w przypadku obniżonego nastroju pomaga wprowadzenie odpowiedniej formy ćwiczeń.

Polecany artykuł do czytania: Zimowa depresja – czym jest spowodowana, objawy i jak sobie radzić?

Węglowodany w diecie

Warto wiedzieć, że zdecydowana większość serotoniny w organizmie człowieka jest produkowana w świetle przewodu pokarmowego, a dokładniej w błonie śluzowej jelit. Nie dziwi więc fakt, że często nasza dieta i spożywane posiłki są źródłem szczęścia.

Z punktu widzenia badań klinicznych często wyniki mogą być niejednoznaczne lub wskazują, że zdrowa dieta, składająca się z zalecanych produktów spożywczych takich jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe czy roślinne tłuszcze pozytywnie wpływa na zmniejszenie ryzyka depresji. Można by więc w dużym uproszczeniu powiedzieć, że “serotonina jest w jedzeniu”, a dokładniej tym zdrowym!

Węglowodany w diecie podnoszą poziom serotoniny

Co więcej, także węglowodany w diecie nie są obojętne. Mianowicie okazuje się, że po spożyciu posiłków będących źródłem cukrów bądź węglowodanów złożonych serotonina hamuje odczuwanie głodu. Zatem, jeśli po obiedzie zjemy również deser będący źródłem węglowodanów, np. cukru, czy kilka kostek czekolady, to zgodnie z omawianym mechanizmem, jeszcze skuteczniej zahamujemy odczuwanie głodu.

Polecamy do czytania: Jak cukier poprawia nastrój?

Ekspozycja na słońce i odpowiednia higiena snu

Warto wspomnieć, że serotonina produkowana jest także w wybranych strukturach mózgu, szyszynce czy komórkach skóry. Wydaje się, że w każdym z tych miejsc jej obecność nie jest przypadkowa. Przykładowo serotonina produkowana w szyszynce jest uwalniana wraz z melatoniną, która wpływa na regulację snu i czuwania. Zatem, jeśli chcemy zadbać o właściwy poziom szczęścia i serotoniny, warto przestrzegać higieny snu. A co oznacza odpowiednia higiena snu? Cenne będzie zasypianie o stałych porach, przesypianie około 8 godzin dziennie, a przed snem unikanie światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne.

Słońce a hormon szczęścia

Co jeszcze podnosi poziom serotoniny? Niewątpliwie ekspozycja na słońce pozwala nam poczuć się lepiej. Z kolei brak promieni słonecznych w okresie jesienno – zimowym może przyczynić się do depresji sezonowej. Jak to możliwe? Okazuje się, że witamina D, syntetyzowana dzięki obecności na słońcu, odpowiada nie tylko za odpowiedni poziom serotoniny w komórkach mózgu, ale także ma możliwość zwiększać jej stężenie.

Pozytywne myślenie

Pozytywne myślenie sposobem na podniesienie poziomu serotoniny

Zastanawiając się, jak podnieść poziom serotoniny, warto także pamiętać o tym co najprostsze – pozytywne myślenie. Odpowiednie nastawienie nic nie kosztuje, a skutecznie pomoże nam dostrzec to, co w naszym życiu najpiękniejsze.

Podsumowując, serotonina, czyli hormon szczęścia, odpowiada za zdecydowanie więcej niż szczęście! W organizmie człowieka wpływa na takie aspekty życia, jak relacje międzyludzkie, odczuwany nastrój czy sen. Cenne jest wiedzieć jak zwiększyć poziom serotoniny. Zwłaszcza jeśli są to zdrowe, proste do wykonania czynności takie jak ulubione ćwiczenia fizyczne czy przestrzeganie odpowiedniej higieny snu. Warto pamiętać, że odbudowa serotoniny może być procesem długotrwałym. Jeśli jej poziom jest obniżony, należy skonsultować się ze specjalistą, a także wdrożyć zasady zdrowego stylu życia.