Jak obliczyć BMI? Dowiedz się, czy masz prawidłową masę ciała!

Wskaźnik masy ciała, BMI, jest podstawowym narzędziem do oceny stanu odżywienia. Pozwala on w szybki i prosty sposób sklasyfikować swoją masę ciała, a także oszacować ryzyko chorób dietozależnych takich jak cukrzyca czy choroby serca. Warto znać swoje BMI. Jego wynik, prawidłowy lub nie, pozwala obiektywnie ocenić, czy zmiany w naszym modelu żywienia i stylu życia są konieczne. Zatem, czy znasz już swoje BMI?

Co to jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI to wskaźnik masy ciała (z języka angielskiego body mass index – BMI). W literaturze fachowej bywa również nazywany wskaźnikiem Queteleta II. Oblicza się go, wykorzystując masę ciała i wzrost danej osoby. Uzyskany wynik stanowi podstawowe narzędzie do interpretacji stanu odżywienia. Stosuje się go zarówno w ocenie indywidualnej np. podczas konsultacji dietetycznych, jak i w przesiewowej ocenie stanu odżywienia np. w szpitalach czy badaniach naukowych.

Jak obliczyć swoje BMI?

Jak obliczyć swoje BMI?

Wskaźnik masy ciała, czyli wskaźnik BMI, oblicza się, wykorzystując masę ciała w kilogramach i wzrost w metrach. Najlepiej, aby wartości te były najbardziej aktualne jak to możliwe. Optymalnie byłoby, aby pomiaru wzrostu i masy ciała dokonać tego samego dnia, z samego rana, po wykonaniu porannej toalety.

Następnie, aby poznać wyniki wskaźnika BMI, należy masę ciała danej osoby podzielić przez jej wzrost podniesiony do kwadratu. Wzór na obliczanie wskaźnika BMI zaprezentowano poniżej.

Wskaźnik BMI – wzór

BMI= masa ciała [kg]/wzrost 2 [m}

Normy BMI: niedowaga, waga prawidłowa, nadwaga czy otyłość?

Warto podkreślić, że wskaźnik BMI pomimo swojej prostoty, stanowi podstawowe narzędzie do oceny stanu odżywienia. Jego niewątpliwą zaletą jest niski koszt, a także szybkość obliczeń i interpretacji. Dzięki temu, że jego oszacowanie jest stosunkowo proste, a pomiary nie wymagają zaawansowanej aparatury, to wykorzystuje się go powszechnie.

W kontekście wskaźnika BMI można wyróżnić następujące wyniki:

  • niedowaga, czyli zbyt niska masa ciała,
  • masa ciała prawidłowa,
  • nadwaga,
  • otyłość.

Warto podkreślić, że wskaźnik BMI powinien być dla każdej osoby obliczany indywidualnie. Tak samo ważna jest dokładna znajomość zarówno wzrostu, jak i masy ciała. Interpretację wyniku BMI przedstawiono poniżej.

Interpretacja wskaźnika masy ciała (BMI)

Wskaźnik masy ciała (BMI)Stan odżywienia
<18,49 kg/m2niedowaga (zbyt niska masa ciała)
18,5 – 24,99masa ciała prawidłowa
25,0 – 29,99nadwaga
>= 30,0otyłość

Wskaźnik BMI dla dzieci

Wskaźnik BMI, pomimo swoich licznych zalet, posiada także ograniczenia. Niestety nie może być wykorzystywany w oszacowaniu stanu odżywienia u najmłodszych, czyli u dzieci i młodzieży do lat 18. Wskaźnik BMI jest użyteczny wyłącznie u osób dorosłych. Z kolei do oceny stanu odżywienia dzieci i młodzieży, a także niemowląt, wykorzystuje się siatki centylowe opracowane przez Instytut Matki i Dziecka (siatki centylowe Ola i Olaf) lub Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Polecamy do czytania: Słodycze dla dzieci – ze sklepu czy domowe?

Dlaczego warto obliczać wskaźnik BMI?

Dlaczego warto obliczać wskaźnik BMI?

Obecnie otyłość jest jedną z najczęściej występujących chorób niezakaźnych. Zgodnie z danymi portalu Eurostat nawet co 5. dorosła osoba w Polsce jest otyła. A jak podkreślają specjaliści, otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale także znacznie wyższe ryzyko wielu chorób dietozależnych takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Nadmierna masa ciała to także wyższe ryzyko wybranych typów nowotworów, pogorszenie nastroju, a także wzrost ilości zgonów. Jak szacują eksperci z WHO, otyłość jest przyczyną śmierci 2,8 miliona osób rocznie.

Obliczając swój wskaźnik BMI, zyskujemy obiektywną informację na temat naszego stanu odżywienia. Biorąc pod uwagę większość dorosłych osób, wskaźnik BMI będzie wiarygodną informacją, że chcąc zachować zdrowie, należy podjąć się zmian stylu życia i sposobu żywienia.

Zobacz także: Zdrowe i zbilansowane żywienie w rodzinie

Jakie mogą być skutki nieprawidłowego BMI?

Warto wiedzieć, że zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie BMI, jest związane z wyższym ryzykiem chorób przewlekłych i negatywnie wpływa na zdrowie. Zbyt niska masa ciała, zwłaszcza w wieku podeszłym, zwiększa ryzyko osteoporozy. Niedowaga i współwystępujące niedobory żywieniowe mogą także przyczynić się do zaburzeń pracy serca, osłabienia układu odpornościowego, oddechowego i mięśniowego.

Z kolei zbyt wysokie BMI to, jak już wyżej wspomniano, wyższe ryzyko niezakaźnych chorób dietozależnych takich jak choroby układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, zawał, udar, miażdżyca), cukrzyca, depresja czy wybrane typy nowotworów.

Znając swój wskaźnik BMI, możemy podjąć się koniecznych zmian. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowych nawykach żywieniowych czy poznać skuteczne porady na temat zdrowego styl życia, zapoznaj się ze stroną naszej kampanii “Słodka równowaga” – https://uczymyjakslodzic.pl/o-kampanii/.

Dowiedz się, jak w prosty sposób spożywać posiłki nie tylko smaczne, ale i zdrowe – https://uczymyjakslodzic.pl/dekalog-slodkiego-zycia/.

Serdecznie zapraszamy!