Jak wykorzystać cukier w ogrodzie? Nietypowe zastosowania cukru, które warto poznać!

Cukier to częsty składnik produktów spożywczych, zwłaszcza żywności przetworzonej. Obecnie dużo mówimy na temat jego roli w codziennej diecie. Co ciekawe, zastosowanie cukru spożywczego może być jeszcze szersze! Mianowicie, cukier może nam pomóc także w ogrodnictwie. Zastanawiasz się, na co pomaga cukier w ogrodzie? Poznaj nietypowe zastosowania cukru!

Dlaczego sypiemy cukier w ogrodzie?

Cukier spożywczy najczęściej wykorzystujemy w kuchni. Sporo mówi się o jego wpływie na zdrowie i roli jaką odgrywa w codziennym żywieniu. Jak się jednak okazuje, składnik ten możemy wykorzystać również w ogrodzie! Odpowiednio wykorzystany, pozwala pozbyć się różnych szkodników np. nicieni (robaki obłe) i drobnych organizmów takich jak stawonogi, czyli mrówki.

Cukier sprawdzi się w ogródku także dlatego, że wspiera rośliny. Cukier dodany do wody, która służy np. do podlewania, poprawia stan roślin. Będzie to szczególnie cenne w przypadku kwiatów ciętych, które nie mając dostępu do gleby, są pozbawione dostaw składników mineralnych obecnych w ziemi.

Cukier skutecznie przepędza szkodniki

O ile cukier obecny w artykułach spożywczych raczej przyciąga nas, ludzi, to nie wszystkie żywe organizmy go tolerują. Jak wskazują ogrodnicy, roztwory z cukrem mogą pomóc nam pozbyć się części szkodników. Dotyczy to organizmów z rodzaju robaki obłe (nicienie). Chcąc pozbyć się nicieni takich jak np. węgorek czy mątwik, możemy użyć cukru. Wspomniane zwierzęta są pasożytami. Niszczą nasze uprawy i mogą przenosić różne choroby.

Cukier do przepędzania szkodników

Aby pozbyć się nicieni z ziemi, należy zastosować cukier w ogrodzie. Można go rozsypać na wilgotnej i spulchnionej glebie lub uprawach. Dobrym rozwiązaniem będzie także przygotowanie roztworu wodnego z cukru. Można podlać nim rośliny. Obecność cukru w ogrodzie, a więc w glebie, zwiększa ilość pożytecznych bakterii, które żywią się cukrem. Te namnażając się, wpływają szkodliwie na nicienie i umożliwiają ich przepędzenie.

Pułapka na mrówki

Co ciekawe, cukier spożywczy może także pomóc nam poradzić sobie z nadmiarem mrówek w ogrodzie. Mianowicie, mrówki chętnie wędrują do miejsc, gdzie jest dużo cukru. Jeśli chcemy się pozbyć ich z domu lub ogrodu, należy skierować je w inne miejsce. Tutaj doskonale sprawdzi się cukier!

Aby pozbyć się mrówek należy zbudować pułapkę. W praktyce oznacza to, że przykładowo można przygotować wodny roztwór cukru i przelać go do pojemnika. Natomiast pojemnik należy odstawić w miejsce, w które chcemy “odesłać” mrówki. Powinien to być teren poza naszym ogrodem.

A jak cukier wpływa na rośliny?

Cukier dla roślin

Wszystkie organizmy żywe do codziennego wzrostu i rozwoju potrzebują energii. My, ludzie tę energię czerpiemy ze spożywanych produktów, np. roślin. Z kolei rośliny energię czerpią z reakcji fotosyntezy. W procesie fotosyntezy rośliny wykorzystując dwutlenek węgla, tworzą związki węglowodanowe np. skrobię. Co ciekawe to właśnie dodatek węglowodanów prostych np. cukru poprawia stan naszych roślin, może przedłużyć okres ich kwitnienia i wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Cukier do kwiatów ciętych

Cukier w ogrodnictwie wspiera naszą pracę także w kontekście kwiatów i krzewów. Mianowicie, jak wspomniano wyżej, cukier spożywczy dodany do wody, może posłużyć jak odżywka do roślin! Zwłaszcza dotyczy to kwiatów ciętych. Nierzadko od florysty możemy usłyszeć, że do wazonu warto dosypać trochę cukru… Jego dodatek przedłuży żywotność kwiatów.

Przepis na naturalną odżywkę dla roślin

Przygotowanie naturalnej odżywki na bazie cukru pomoże nam zadbać o nasze rośliny. Jest to rozwiązanie nie tylko proste i szybkie, ale także łatwo dostępne. W końcu każdy z nas ma w domu cukier!

Potrzebne składniki

  • woda – ok. 1 l,
  • cukier spożywczy – ok. 20 – 30 g (2 – 3 łyżki) lub glukoza w tabletkach – 2 – 3 szt.

Sposób przygotowania

  • Do garnka przelej wodę i podgrzewaj, aż do momentu zagotowania.
  • Do gotującej się wody dodaj cukier lub glukozę w tabletkach.
  • Całość mieszaj do momentu rozpuszczenia się cukru.
  • Powstały rozwór zdejmij z ognia, przelej do konewki i odstaw do całkowitego przestudzenia.
  • Gdy zawartość konewki będzie zimna, wykorzystaj ją do podlewania roślin – kwiatów, krzewów, a nawet warzyw uprawnych.

Cukier jako pokarm dla pszczół

Cukier dla pszczół

Warto wiedzieć, że cukier stanowi także ważne źródło energii dla pszczół! Jak przestrzega wielu ekologów, populacja tych owadów dramatycznie spada, ponieważ znacząco zwiększa ilość terenów zurbanizowanych, a ograniczone zostają przestrzenie z łąkami i kwiatami.

Także w tej sytuacji cukier może nam pomóc! Jeśli chcemy wesprzeć pszczoły, możemy odrobinę cukru rozpuścić w ciepłej wodzie. Po przestudzeniu powstały roztwór należy przelać do pojemniczka i wystawić na zewnątrz. Taki napój może stanowić wsparcie dla pszczół poszukujących kwiatów do zapylenia.

Inne nietypowe zastosowania cukru

Co ciekawe, cukier w ogródku to nie jedyne jego nietypowe zastosowanie. Mianowicie okazuje się, że cukier możemy wykorzystać także w zabiegach pielęgnacyjnych i kosmetycznych. O tym, jak cukier wpływa na skórę przeczytasz tutaj.

Z wykorzystaniem cukru możemy przyrządzić odżywcze maseczki, a także delikatnie oczyszczające peelingi. Polecamy nasz przepis na domowy peeling cukrowy.

Cukier dla urody

Co więcej, cukier może być także rozwiązaniem w depilacji. Pasta cukrowa wykorzystywana do pozbywania się włosków jest dobrym rozwiązaniem do skóry wrażliwej i alergicznej.

Wykorzystując cukier do zabiegów pielęgnacyjnych, pamiętaj aby pozostałości domowych kosmetyków cukrowych dokładnie zmyć z powierzchni skóry! Ich pozostawienie na dłuższy czas mogłoby negatywnie wpłynąć na florę bakteryjną obecną na powierzchni skóry.

Podsumowanie

Podsumowując, cukier to znacznie bardziej uniwersalna substancja, niż nam się wydaje! Możemy go wykorzystać nie tylko w kuchni. Cukier w ogrodzie to świetne rozwiązanie na nicienie, gdyż pozwala się pozbyć tych szkodników. Z drugiej strony, cukier w ogródku może stanowić doskonałe wsparcie roślin czy pszczół. A domowe zabiegi z wykorzystaniem cukru będą świetnym rozwiązaniem dla naszej urody!