Jak zrobić cynamonki? Sprawdzony przepis na bułeczki cynamonowe

Zawijane bułeczki cynamonowe, tzw. cinnamon rolls, to niezwykle aromatyczny wypiek, który potrafi rozgrzać serca i podniebienia w niejednym domu. Zapach pochodzących ze Skandynawii cynamonek drożdżowych rozprzestrzenił się już na całym świecie, podbijając serca fanów tej korzennej przyprawy. Dziś wspólnie z Wami zrobimy je we własnej kuchni!

Czym są cynamonki? Historia aromatycznego deseru

Jak już wspomnieliśmy, cynamonka to jeden z najbardziej popularnych wypieków w Szwecji. Kanelbullar wypełnione są aromatycznym nadzieniem powstałym z mieszanki masła, cukru i cynamonu. Ich charakterystyczny kształt, przypominający ślimaka, powstaje poprzez zwijanie ciasta drożdżowego w rulon, który następnie jest krojony na mniejsze porcje.

Historia cynamonek sięga wielu lat wstecz — w swojej obecnej formie najprawdopodobniej powstały na początku XX wieku w Skandynawii, gdzie po zakończeniu I wojny światowej dostęp do składników, w tym przypraw stał się dużo łatwiejszy. Obłędnie pyszne, cynamonki drożdżowe stały się ulubionym lokalnym przysmakiem. W Szwecji i Finlandii obchodzi się nawet narodowy dzień bułki cynamonowej, 4 października. Z czasem przepis na cynamonki trafił również do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskały ogromną popularność, jako cinnamon rolls, zajmując stałe miejsce w ofertach sieciowych kawiarni i piekarni.

Połączenie słodkiego, maślanego ciasta drożdżowego z aromatycznym cynamonem to klasyczne zestawienie, które przemawia do wielu osób, niezależnie od wieku czy narodowości. Cynamon, ceniony za swój korzenny, ciepły smak oraz zdrowotne i rozgrzewające właściwości, sprawia, że cynamonka doskonale sprawdza się, jako zimowy deser, zaraz obok ciasta marchewkowego.

Zalety przygotowania bułek cynamonek w domu

Choć przepis na cynamonki drożdżowe może wydawać się skomplikowany, w rzeczywistości bułeczki robi się naprawdę szybko i sprawnie. Potrzebujesz tylko kilku podstawowych składników i umiejętności wyrabiania ciasta drożdżowego, którą przy odrobinie praktyki, opanuje nawet początkujący. Dzięki łatwości przygotowania, pieczenie cynamonek w domu może stać się fascynującą rodzinną aktywnością, do której dołączą się nawet najmłodsi.

Piekąc bułeczki w domu, masz tę ogromną przewagę, że możesz modyfikować recepturę na wiele sposobów – dodając różne nadzienia, bakalie, regulować ilość cukru i tłuszczu czy zmieniając smak polewy. Możesz użyć najwyższej jakości składników, takich jak organiczna mąka, wiejskie jajka, masło i naturalny cynamon. W ten sposób unikniesz też konserwantów i sztucznych dodatków często obecnych w gotowych produktach, a kaloryczny deser zamienisz w pełnowartościowy wypiek.

Nie da się też ukryć, że własnoręczne przygotowanie cynamonek drożdżowych daje ogromną satysfakcję –  kogo nie cieszy widok rosnącego ciasta i świeżych, złocistych bułeczek? Gwarantujemy, że nic nie może się równać z zapachem i zapachem jeszcze ciepłych cynamonek, który wypełnia cały dom.

Cynamonki – przepis na domowe bułeczki cynamonowe

Jeśli udało nam się namówić Cię na wspólne pieczenie, czas przygotować składniki i zakasać rękawy! Pokażemy Ci jak zrobić cynamonki, które błyskawicznie znikają z blachy.

Składniki /12 dużych bułeczek, każda po 160 kcal/

Cynamonki – przepis na domowe bułeczki cynamonowe

Na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 10 g suchych lub 25 g świeżych drożdży
  • 200 ml ciepłego mleka
  • 100 g cukru
  • 70 g miękkiego masła
  • 2 jajka
  • szczypta soli i kardamonu

Na nadzienie:

  • 50 g masła (miękkiego)
  • 100 g cukru (możesz użyć brązowego)
  • 2-3 łyżki cynamonu

Na glazurę:

  • 100 g cukru pudru
  • 2-3 łyżki soku z cytryny

Przygotowanie

Ciasto

Jeśli używasz świeżych drożdży, pierwszym krokiem będzie przygotowanie rozczynu. W małej misce wymieszaj pokruszone drożdże z lekko ciepłym mlekiem (powinno mieć mniej więcej 40 stopni) i łyżką cukru. Odstaw na około 20 minut, aż zacznie się pienić. Jeśli używasz suchych drożdży, dodaj je bezpośrednio do mąki.

W dużej misce wymieszaj przesianą mąkę, jajka, cukier i szczyptę soli oraz kardamonu. Dodaj rozczyn drożdżowy (lub suche drożdże) i dokładnie wyrabiaj aż przestanie się bardzo kleić. Dopiero na koniec dorzuć do masy bardzo miękkie masło i zagniataj całość, aż ciasto będzie elastyczne i zwięzłe. Jeśli zauważysz, że ciasto jest zbyt klejące, dodaj odrobinę więcej mąki, jeśli za suche – mleka.

Przykryj miskę ściereczką i odstaw ciasto drożdżowe w ciepłe miejsce na 1-1,5 godziny, aby podwoiło swoją objętość.

Przygotowanie nadzienia

W miseczce wymieszaj miękkie masło, cukier i cynamon, aż powstanie gładka, jednolita masa.

Formowanie cynamonek

Po wyrośnięciu ciasta wyłóż je na oprószony mąką blat i chwilę zagniataj, aby pozbyć się powietrza. Następnie podziel ciasto na dwie części i każdą rozwałkuj na prostokąt, o grubości około 2 mm. Oba posmaruj dokładnie nadzieniem cynamonowym.  Na koniec zwiń ciasto wzdłuż dłuższego boku, tworząc ciasny rulon i każdy z nich pokrój na 6 kawałków.

Ile piec cynamonki?

Pokrojone ślimaczki ułóż nadzieniem do góry na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy. Przykryj ściereczką i odstaw na 1 – 2 godziny do podrośnięcia.

W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 175°C (grzanie góra-dół). Wyrośnięte bułeczki posmaruj odrobiną mleka i piecz przez 15-20 minut, aż będą złociste.

Polewa na cynamonki

Cukier puder wymieszaj z podgrzanym wcześniej sokiem z cytryny, aż powstanie gładka polewa. Polukruj nią cynamonki, gdy są jeszcze ciepłe.

Cynamonowe bułeczki najlepiej smakują na ciepło, zaraz po upieczeniu, ale są również pyszne po ostygnięciu. Możesz je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 2-3 dni.

Co zrobić, aby ciasto wyrosło, a bułeczki nie były suche?

Jeśli chcesz, aby Twoje bułeczki cynamonowe były idealnie miękkie, na etapie drugiego wyrastania, przykryj blachę folią spożywczą.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ciasta i wyważenie składników. Przed nadmiernym wysuszaniem chronić je będzie masło i żółtka jaj, bogate w tłuszcz oraz cukier o higroskopijnych właściwościach. Nie można jednak przesadzić, zbyt dużo masła i cukru w stosunku do reszty spowoduje, że ciasto będzie za ciężkie i słabo wyrośnie w piekarniku.

Pamiętaj też, aby nie zaparzyć drożdży zbyt wysoką temperaturą mleka, inaczej ciasto zupełnie nie urośnie.

Jak urozmaicić recepturę na cynamonki?

Choć tradycyjny przepis jest naprawdę obłędny, nic nie stoi na przeszkodzie, by go nieco podrasować. Dodaj do nadzienia posiekane orzechy włoskie, pekan lub migdały, które wprowadzą fajny kruchy akcent. Naturalnej słodyczy dodadzą suszone owoce — rodzynki, żurawina lub daktyle oraz starte jabłko, a dodatkowego aromatu skórka z pomarańczy lub cytryny. Możesz również sięgnąć po pokruszoną czekoladę lub egzotyczny kokos.

Niektórzy dodają do ciasta purée z dyni, które dodaje bułeczkom wilgotności i podkreśla ich delikatny, jesienny smak.

Zamiast klasycznego lukru, przygotuj cynamonki z kremem z dodatkiem serka śmietankowego, rozprowadzonym na wierzchu, który nada im bogatszego smaku i sprawi, że będą bardziej syte.  Doskonale sprawdzi się też domowy sos karmelowy lub polewa na sernik, np. w wersji owocowej.

Przygotowanie cynamonek w domu to nie tylko satysfakcjonujące i pyszne doświadczenie, ale także doskonały sposób na wspólne tworzenie wyjątkowych receptur, które podbiją podniebienia Twoich bliskich. Z tymi aromatycznymi wypiekami żaden zimowy dzień nie będzie Wam straszny!