Jak zrobić bitą śmietanę? Przepisy i porady
Przepisy na bitą śmietanę
Jak zrobić bitą śmietanę z mleka?
Składniki
- mleko krowie pełnotłuste – np. 2 szklanki;
- cukier puder – np. 2 – 3 łyżki stołowe.
Przygotowanie
- Mleko wyjmij prosto z lodówki i przelej je do zimnej miski.
- Włącz mikser i ubijaj mleko – początkowo na wolnych na obrotach, stopniowo zwiększając szybkość. Staraj się równomiernie ubijać całą zawartość miski.
- Pod koniec ubijania, gdy mleko zwiększy swoją objętość i zgęstnieje, rozpocznij stopniowe dodawanie cukru (ilość cukru dopasuj do poziomu słodkości, jaki chcesz uzyskać).
- Ubijaj całość, aż składniki dokładnie się połączą i utworzą zwartą i gęstą masę.
- Bita śmietana jest już gotowa, jak tylko zauważysz, że rózgi miksera pozostawiają po sobie wyraźne, nieodkształcające się ślady.
Czytaj więcej: Cukier w owocach – co wiemy o cukrze owocowym?
Bita śmietana z białek jaj kurzych
Składniki
- białka jaja kurzego – 5 sztuk;
- cukier puder – 2 – 3 łyżki stołowe.
Przygotowanie
- Jajka umyj i oddziel żółtka od białek.
- Oddzielone białka wstaw do lodówki i pozostaw je do schłodzenia na kilka godzin, np. na noc.
- Takie “zimne” białka wyjmij z lodówki i przelej do miski.
- Przy pomocy miksera ubij białka – początkowo na małych obrotach, stopniowo zwiększając prędkość do maksymalnej mocy.
- Po kilku minutach rozpocznij stopniowe dodawanie cukru.
- Całość ubijaj do momentu, aż składniki dokładnie się połączą i utworzą zwartą, puszystą masę.
- Bita śmietana jest już gotowa, jak tylko zauważysz, że rózgi miksera pozostawiają po sobie wyraźne, nieodkształcające się ślady.
Bita śmietana z jogurtu naturalnego
Czy bita śmietana może być przygotowana także w nieco zdrowszym, bardziej dietetycznym wydaniu? Okazuje się, że tak! Ten specjalny przepis na mniej kaloryczną bitą śmietanę prezentujemy poniżej.
Składniki
- jogurt grecki – ½ opakowania (ok. 5 łyżek);
- białka jaj kurzych – 2 sztuki;
- cukier puder – ok. 2 – 3 łyżki stołowe.
Przygotowanie
- Jaja umyj i oddziel żółtka od białek.
- Oddzielone białka wstaw do lodówki i pozostaw je do schłodzenia na kilka godzin, np. na noc.
- Takie “zimne” białka wyjmij z lodówki i przelej do miski.
- Przy pomocy miksera ubijaj białka – początkowo na małych obrotach, stopniowo zwiększając prędkość do maksymalnej mocy.
- W międzyczasie jogurt grecki wymieszaj z cukrem.
- Następnie stopniowo rozpocznij dodawanie słodkiego jogurtu do białek. Cały czas ubijaj zawartość miski.
- Całość ubijaj do momentu, aż składniki dokładnie się połączą i utworzą zwartą, puszystą masę.
- Bita śmietana jest już gotowa, jak tylko zauważysz, że rózgi miksera pozostawiają po sobie wyraźne, nieodkształcające się ślady.
Porady na przygotowywanie
Jak usztywnić bitą śmietanę?
- Podstawą sztywnej bitej śmietany są jej składniki: nabiał (mleko, jogurt, śmietanka) czy także białka jaj wykorzystane do przygotowania bitej śmietany powinny być schłodzone. Optymalnie będzie, jeśli składniki te zostaną wyjęte prosto z lodówki i od razu powędrują do miski, w której będą ubijane.
- W tworzeniu bitej śmietany pomocne będzie także schłodzenie zarówno naczynia, w którym ubijamy składniki, jak i końcówek miksera. Zimny sprzęt ułatwi formowanie się piany.
- Wybierz odpowiednią miskę. Najlepiej do tego nada się szklana lub stalowa, którą bezpośrednio przed ubijaniem wstawimy na około 30 minut do lodówki.
- Czym jeszcze możesz usztywnić bitą śmietanę? Świetnie do tego przydadzą się także niewielkie ilości cukru pudru, soli czy soku z cytryny. Składniki te dodawaj bardzo powoli, cały czas ubijając mleko, białka lub jogurt. Uważaj także, aby nie przesadzić z ilością. Zazwyczaj wystarczy 1 – 2 łyżki soku z cytryny czy kilka szczypt soli lub cukru, aby usztywnić szklankę mleka czy kilka białek.
Jak uratować bitą śmietanę?
- Po pierwsze reaguj szybko. Jak tylko zauważysz, że z gęstej i puszystej piany powstają grudki, natychmiast przerwij jej ubijanie i dodaj świeżą porcję schłodzonego mleka/jogurtu/białek jaj (w zależności od tego, z jakiego produktu korzystasz). Następnie całość dokładnie wymieszaj i zacznij ponownie ubijać.
- Opadaniu bitej śmietany łatwiej zapobiegać, niż leczyć! W związku z tym uważaj, aby nie ubijać jej za długo. W przeciwnym razie ubita śmietana może się zważyć i opaść.
- Przed opadnięciem bitej śmietany może uchronić nas także odpowiednia temperatura przechowywania – gotową bitą śmietanę trzymaj zawsze w lodówce.
- Nie przechowuj bitej śmietany zbyt długo! Domowa bita śmietana, jeśli ma pozostać sztywna i zwarta na talerzu, nie może mieć więcej niż jeden dzień. Bez sztucznych usztywniaczy, niestety nie wytrzyma ona dłużej.
Jak zabarwić bitą śmietanę?
Bita śmietana może nie tylko mieć nietypowy, unikalny smak np. waniliowy czy migdałowy, ale także kolor! Chcąc zabarwić bitą śmietanę, skorzystaj z poniższych wskazówki:
- Przygotuj odpowiednie barwniki spożywcze: możesz skorzystać z tych gotowych w sklepie lub przygotować je samodzielnie! Czerwony/różowy barwnik możesz przyrządzić z buraków lub truskawek, zielony ze szpinaku, a fioletowy z jagód.
- Wybrany barwnik dodaj do mlecznej masy pod koniec ubijania bitej śmietany.
Domowa bita śmietana to fantastyczne uzupełnienie deserów! Lekka i delikatna, sprawdzi się zarówno do ciast, naleśników oraz świeżych owoców. Wybierz ulubione składniki i dodatki. Skorzystaj z naszych sprawdzonych przepisów i porad. Pamiętając o umiarkowaniu, ciesz się smakiem i lekkością domowej, bitej śmietany, zwłaszcza że ta przygotowana samodzielnie, w domu jest o wiele zdrowsza, niż jej sklepowa koleżanka!
Smacznego!
Czytaj więcej: Paliwo dla mózgu, czyli co jeść, aby usprawnić pamięć i koncentrację?