Jak zwiększyć pozytywne myślenie i poprawić humor?
W dzisiejszych czasach jesteśmy nieustannie bombardowani milionem informacji z całego świata. Dodatkowo docierające do nas komunikaty często mogą być źródłem stresu czy obaw o przyszłość. Zachowanie umiejętności pozytywnego myślenia staje się więc kluczowe dla dobrostanu psychicznego. Na co dzień, aby móc radzić sobie z wyzwaniami, warto wiedzieć, jak poprawić nastrój swój i najbliższych. Czy zastanawiasz się jak dodać swojemu życiu więcej radości? Poznaj nasze sposoby na pozytywne myślenie i odzyskaj radość życia!
Pozytywne myśli w XXI wieku – czy nadal jest możliwe?
Doświadczając trosk czy spadków nastroju można ulec przeświadczeniu, że nic nie będzie w stanie zmienić naszego nastawienia. Jednakże warto wiedzieć, że istnieje wiele sprawdzonych metod, które mogą wzmocnić pozytywne myślenie. Jak podkreślają eksperci z dziedziny psychologii, czasami nawet proste zmiany w codziennych nawykach, odpowiednio dopasowana terapia czy trening pozytywnego myślenia mogą przynieść zaskakująco pozytywne efekty. Zatem szkoda czasu do stracenia! Najwyższa pora, aby dowiedzieć się, jak poprawić sobie humor!
Praktykuj wdzięczność – nie od święta, a na co dzień!
Jak się okazuje, jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie pozytywnego myślenia jest codzienne praktykowanie wdzięczności. Oznacza to, że każdego dnia powinniśmy znaleźć rzeczy, za które będziemy wdzięczni. Regularne praktykowanie wdzięczności powinno stać się nawykiem, czynnością, którą wykonujemy codziennie np. do porannej kawy. W praktyce doskonale sprawdza się prowadzenie dziennika wdzięczności czy też zapisywanie listy rzeczy, za jakie jesteśmy wdzięczni w kalendarzu. Gdy zaczynamy trening wdzięczności początkowo może być to dla nas trudne, gdyż nie wiemy, co zapisać. Jednakże wystarczy wybrać coś prostego np. słoneczny poranek, smaczne śniadanie czy spokojny wieczór.
Otaczaj się pozytywnymi ludźmi
Osoby, z którymi spędzamy czas, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli zastanawiasz się jak poprawić sobie humor, to spotkanie z życzliwymi Ci osobami może być doskonałym źródłem wsparcia i pozytywnych myśli. Nie mamy wpływu na to, kto jest członkiem naszej rodziny (biologicznej), ale już przyjaciół czy partnerów dobieramy sobie samodzielnie.
Należy o tym pamiętać wybierając sobie towarzystwo, z którym spędzamy najwięcej czasu. Warto otaczać tymi, które nas wspierają, motywują i inspirują. Natomiast unikać należy toksycznych relacji, które wpływają negatywnie na nasz nastrój czy samoocenę. Budując nowe znajomości, warto szukać znajomych w miejscach, które są bliskie osobom serdecznym i życzliwym, takich jak grupy zainteresowań, kluby sportowe czy organizacje charytatywne.
Regularnie uprawiaj sport
Doskonale wiemy, że aktywność fizyczna ma udowodniony korzystny wpływ na nastrój i zwiększenie poziomu szczęścia, dzięki pobudzaniu wydzielania hormonów szczęścia i motywacji: dopaminy, adrenaliny czy endorfin. Regularna aktywność fizyczna, czyli ćwiczenia, takie jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy taniec, a nawet spacer mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.
Warto także podkreślić, że rodzaj aktywności należy dobrać indywidualnie do siebie. Tak, aby wykonywane ćwiczenia przyniosły prawdziwą radość. Na poprawę humoru staraj się uprawiać sport w chwilach ewentualnego zdenerwowania, a także wprowadzając go jako regularną formę relaksu na co dzień – optymalnie 2 – 3 razy w tygodniu.
Zarządzaj stresem – ustalaj realistyczne cele
W drodze po dobry nastrój i pozytywne myślenie nie możemy zapominać także o tym, że stres jest, był i niestety będzie nieodłącznym elementem naszego życia. W końcu na wiele zdarzeń czy sytuacji nie mamy wpływu.
Z drugiej strony stres może także być czynnikiem motywującym nas do działania. Odpowiednio wykorzystany, może zwiększyć szansę na sukces. Jednakże, aby było to możliwe konieczne jest odpowiednie zarządzanie stresem. W tym celu pomocne są rozmowy z najbliższymi, regularne praktykowanie sportu czy konsultacje z profesjonalistą np. doświadczonym psychoterapeutą.
Dodatkowo, aby obniżyć swój poziom stresu, zwróć uwagę na stawiane sobie wymagania. Aby poprawić samopoczucie i wzmocnić pozytywne myśli, należy zadbać o to, aby wyznaczane cele były realne. W końcu, gdy oczekujemy od siebie zbyt wiele w zbyt krótkim czasie, możemy czuć się sfrustrowani. Na co dzień to właśnie osiągalne cele, docenianie drobnych sukcesów i krótkie pozytywne myśli pozwolą podnieść poziom szczęścia.
Nie bój się prosić o wsparcie
I na koniec warto podkreślić to, co wydaje się najważniejsze. W trudnych chwilach bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie ze wszystkim trzeba zmagać się samodzielnie. Prośba o wsparcie od bliskich, przyjaciół czy profesjonalistów nie jest oznaką słabości, lecz siły. Chcąc zadbać o dobrostan psychiczny należy zachować otwartość na pomoc ze strony innych. Rozmowa z drugą osobą, w tym przede wszystkim z terapeutą, pozwoli na zdrowe przepracowanie trudnej sytuacji, a także umożliwi uzyskanie nowe perspektywy. Wsparcie, które otrzymasz pomoże nie tylko podnieść Cię na duchu, ale być może także ułatwi znalezienie rozwiązania problemu.
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się jak poprawić komuś humor lub nawet sobie samemu, pamiętaj, że pozytywne myślenie, a w konsekwencji także poprawa humoru to proces, który można osiągnąć poprzez praktykowanie wdzięczności, otaczanie się pozytywnymi ludźmi i regularne uprawianie sportu. Gdy czujemy się przytłoczeni, powinniśmy korzystać z pomocy – najbliższych, życzliwych nam osób lub specjalistów takich jak psycholodzy czy psychoterapeuci. Wprowadzenie tych strategii do życia codziennego pozwala nie tylko zwiększyć odczuwany poziom radości, ale także podnieść ogólną jakość życia.