Lody domowe – 3 przepisy na najlepsze lody domowej roboty

Jak zrobić domowe lody?

Domowe lody to wielki rarytas! Wraz z nadchodzącym latem, warto poznać kilka receptur na te świetne przysmaki! Okazuje się, że nawet w domowym zaciszu możliwe jest ich przygotowanie. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w dobre chęci i sprawdzone przepisy!

Nasze 3 najlepsze propozycje prezentujemy poniżej. Warto także pamiętać, że domowe lody, skomponowane ze zdrowych, naturalnych produktów np. świeżych owoców czy nabiału mogą one stanowić nie tylko smaczną i ale i wartościową przekąskę! Zatem, do dzieła!

Jak przygotować lody w domu?

Czy wyobrażasz sobie lato bez lodów? Twoja odpowiedź to pewnie zdecydowane nie, bo ta przekąska to nie tylko smak lata, ale jeden z naszych najbardziej ulubionych rodzajów słodyczy! Jak się okazuje, lody możemy samodzielnie przygotować także w domu!

Przygotowując domowe lody, postaw na naturalne składniki. To świetna okazja, aby przemycić do diety owoce. Zmrożone, w towarzystwie śmietanki i umiarkowanych ilości cukru, znikną szybciej, niż myślisz!

Co zrobić, aby domowe lody były miękkie?

Miękkość domowych lodów zapewnia dobra maszynka do ich przygotowywania. Jeśli często robisz domowe lody, to być może warto w nią zainwestować, ale … okazuję się, że nie jest to konieczne. Miękkie domowe lody możemy przygotować także samodzielnie. Wymaga to nieco większego nakładu pracy, ale smaczny efekt wynagradza włożony wysiłek.

Domowe lody będą miękkie, jeśli przygotowaną masę włożysz do zamrażalnika. Następnie co około pół godziny konieczne jest wyjęcie lodów z zamrażalki i ponowne zblendowanie masy, tak aby zniszczyć powstające kryształki lodu. Biorąc pod uwagę, że czas mrożenia lodów to około 3 godziny, to w praktyce ponownie blendować masę należy około 6 razy. Po tym czasie lody są miękkie, puszyste i gotowe do zjedzenia.

Przepisy na lody własnej roboty

Najwyższa pora zmierzyć się z tym wyzwaniem! Przygotuj składniki i zabieraj się do pracy! Zapewne wszyscy domownicy czekają już na te pyszne rezultaty!

Domowe lody śmietankowe

Domowe lody śmietankowe

Składniki

 • śmietanka do deserów (tortowa/do ubijania) 30 – 36% tł. – 400 ml – 1 opakowanie;
 • mleko spożywcze 2% tł. – ¾ szklanki – 200 ml;
 • cukier spożywczy – około 7 łyżek – 80g*.

*Poziom słodkości dopasuj do swoich indywidualnych preferencji.

Przygotowanie

 1. Przygotuj wszystkie składniki – mleko i śmietanka powinny być wyjęte prosto z lodówki.
 2. Połowę śmietanki deserowej przelej do rondelka i dodaj cukier. Całość podgrzewaj na małym lub średnim ogniu, co jakiś czas mieszając, do momentu całkowitego rozpuszczenia się cukru. Tak przygotowaną masę przelej do pojemnika, w którym będziesz mrozić lody.
 3. Do wstępnie przygotowanej masy dodaj pozostałe składniki: mleko i resztę śmietanki. Całość dokładnie wymieszaj.
 4. Tak przygotowaną masę przelej do maszynki do lodów i postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli jednak nie posiadasz tego sprzętu, postępuj zgodnie z dalszymi krokami przepisu.
 5. Wstaw pojemnik do zamrażalki  na 30 minut.
 6. Po 30 minutach wyjmij masę śmietankową z zamrażalnika i zblenduj całość. Następnie kontynuuj schemat mrożenia – blendowanie powtarzaj regularnie co 30 minut, aż masa śmietankowa całkowicie się schłodzi. Zazwyczaj zajmuje to około 3 – 4 godzin.
 7. Taka śmietankowa masa, która została już kilka razy zamrożona i zblendowana, jest gotowa do spożycia po około 3 – 4 godzinach.

Lody domowe czekoladowe

Domowe lody czekoladowe

Składniki

 • śmietanka do deserów (tortowa/do ubijania) 30 – 36% tł. – 300 ml – 1 małe opakowanie;
 • mleko spożywcze 2% tł. – 1 szklanka – 250 ml;
 • cukier spożywczy – około 7- 8 łyżek – 80 – 90g*;
 • czekolada gorzka – 1 tabliczka – 100g;
 • czekolada mleczna – ¾ tabliczki – 75g.

Przygotowanie

 1. Przygotuj wszystkie składniki – mleko i śmietanka powinny być chłodne np. wyjęte prosto z lodówki.
 2. Połowę śmietanki deserowej przelej do rondelka i dodaj cukier. Całość podgrzewaj na małym lub średnim ogniu, co jakiś czas mieszając, do momentu całkowitego rozpuszczenia się cukru.
 3. W międzyczasie podziel czekoladę na mniejsze kawałki.
 4. Do podgrzewanej masy śmietankowej dodaj pozostałe składniki: mleko i resztę śmietanki. Całość dokładnie wymieszaj i ponownie doprowadź do wrzenia.
 5. Do gorącej masy śmietankowej dodaj czekoladę podzieloną na kawałki. Całość mieszaj cały czas, aby składniki dobrze się połączyły i czekolada się rozpuściła.
 6. Wstępnie przygotowaną czekoladową masę przelej do maszynki do lodów i postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli nie posiadasz tego sprzętu, postępuj zgodnie z dalszymi krokami przepisu.
 7. Wstaw pojemnik do zamrażalki  na 30 minut.
 8. Po 30 minutach wyjmij masę czekoladową z zamrażalnika i zblenduj całość. Następnie schemat mrożenie – blendowanie powtarzaj regularnie co 30 minut, aż masa lodowa całkowicie się schłodzi. Zazwyczaj zajmuje to około 3 – 4 godzin.
 9. Taka czekoladowa masa, która została już kilka razy zamrożona i zblendowana jest gotowa do spożycia po około 3 – 4 godzinach.

Lody truskawkowe domowej roboty

Domowe lody truskawkowe

Składniki:

 • świeże lub mrożone truskawki – 3 szklanki – 450 g;
 • cukier spożywczy – ¾ szklanki – 150 g;
 • mleko spożywcze 2% tł. – ¾ szklanki – 200 ml;
 • śmietanka do deserów (tortowa/do ubijania) 30 – 36% tł. – 1 szklanka – 240 ml;
 • sok z cytryny – 1 sztuka (sok z 1 cytryny).

Przygotowanie:

 1. Truskawki i cytryny dokładnie umyj.
 2. Wyciśnij sok z cytryny.
 3. Od truskawek odetnij szypułki.
 4. Do dużej miski przesyp truskawki i przelej sok z cytryny. Całość dokładnie zblenduj na jednolitą masę.
 5. I tu ponownie, jak w przypadku lodów śmietankowych – połowę śmietanki przelej do rondelka i dodaj cukier. Całość podgrzewaj na małym lub średnim ogniu, co jakiś czas mieszając, do momentu całkowitego rozpuszczenia się cukru. Tak przygotowaną masę przelej do pojemnika, w którym będziesz mrozić lody.
 6. Do wstępnie przygotowanej śmietankowej masy dodaj mleko i resztę śmietanki. Całość dokładnie wymieszaj. Na koniec dodaj masę truskawkową i ponownie wymieszaj całość.
 7. Tak przygotowaną masę przelej do maszynki do lodów i postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli nie posiadasz tego sprzętu, postępuj zgodnie z dalszymi krokami przepisu.
 8. Wstaw pojemnik do zamrażalki  na 30 minut.
 9. Po 30 minutach wyjmij masę z zamrażalnika i zblenduj całość. Następnie schemat mrożenie – blendowanie powtarzaj regularnie co 30 minut, aż masa lodowa całkowicie się schłodzi. Zazwyczaj zajmuje to około 3 – 4 godzin.
 10. Taka śmietankowo – truskawkowa masa, która została już kilka razy zamrożona i zblendowana jest gotowa do spożycia po około 3 – 4 godzinach.