Paliwo dla mózgu, czyli co jeść, aby usprawnić pamięć i koncentrację?

Dieta dla mózgu - co jeść, by poprawić pamięć i koncentrację?

Czy wiesz, że to, co jesz, wpływa nie tylko na Twoją sylwetkę czy samopoczucie, ale także na funkcjonowanie mózgu! Co ciekawe, wybrane składniki odżywcze mogą wspierać koncentrację czy umiejętności kognitywne! Co więcej, wiemy, że wybrane substancje mogą również działać neuroprotekcyjnie, czyli ochronnie przed chorobami układu nerwowego. Zastanawiasz się, jakie witaminy wspierają pracę mózgu? Dowiedz się, jak komponować dietę, aby zadbać o mózg, pamięć i koncentrację!

Jak maksymalnie wykorzystać potencjał umysłu?

Czytając na temat tego, co dobrze wpływa na pracę mózgu, szybko przekonamy się, że mimo iż mózg mięśniem nie jest, powinien być przez nas tak traktowany. Mianowicie, jak wskazują eksperci, bardzo ważny jest jego regularny trening! Przykładowo osobom, które są predysponowane do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, bądź mają kłopoty z pamięcią, zaleca się naukę języków obcych, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek czy wykonywanie różnych zagadek logicznych!

Składniki odżywcze kluczowe dla pracy mózgu

Co ciekawe, dla sprawnie funkcjonującego mózgu ogromne znaczenie ma także dieta. Szczególnie interesująca jest dieta MIND. Jej nazwa – „mind” (ang. umysł) to oczywiście nie przypadek! Ten model żywienia został specjalnie skomponowany, aby dostarczyć wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do wydajnej pracy mózgu.

Jak wskazują dane z badań klinicznych, dieta MIND może opóźnić wystąpienie chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera i wpływać poprawę pracy mózgu np. pamięć. Dokładne zastosowanie się do zasad jadłospisu diety MIND, pozwala na zachowanie stanu umysłu, jak osoby młodsze o 7,5 roku!

Dieta dla mózgu – zdrowe tłuszcze

Dieta dla mózgu - zdrowe tłuszcze

W diecie MIND ogromne znaczenie odgrywa rodzaj tłuszczu, jaki jest obecny w jadłospisie. Jak wskazują eksperci, do optymalnej pracy mózgu najistotniejsze są nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w rybach, owocach morza, olejach roślinnych (np. oliwa z oliwek), a także orzechach i nasionach (surowe, niesolone i nie smażone).

Powyższe produkty są zasobne w zdrowe tłuszcze – nienasycone kwasy tłuszczowe, sterole roślinne i witaminę E. Właśnie te składniki zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów, a także działają antyoksydacyjnie i neuroprotekcyjnie.

Węglowodany złożone a odżywianie mózgu

Zgodnie z wytycznymi podstawę zdrowej diety, w tym także diety MIND, powinny stanowić produkty węglowodanowe. Warto podkreślić, że węglowodany, które optymalnie wspierają pracę mózgu to przede wszystkim węglowodany złożone. Znajdziemy je w produktach zbożowych pełnoziarnistych i nasionach roślin strączkowych (np. fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, soja). Wspomniane produkty to składniki diety śródziemnomorskiej, dla której wielokrotnie udowodniony pozytywny wpływ na mózg (zdolności poznawcze).

Węglowodany stanowią paliwo dla mózgu. Ich źródłem są również warzywa. Biorąc pod uwagę wpływ mózg, najistotniejsze wydają się zielone warzywa liściaste, np. sałata, szpinak i jarmuż. Są one bogate w azotany, witaminy (E, K, kwas foliowy) i substancje o potencjale antyoksydacyjnym (kampferol, lutenina, β-karoten). Dzięki temu spowalniają starzenie się komórek nerwowych i poprawiają przepływ krwi w mózgu.

Węglowodany złożone a odżywianie mózgu
Jednocześnie niemniej istotne jest spożywanie także pozostałych warzyw. Przykładowo papryka, buraki, marchew czy dynia pomagają w zachowaniu zdolności poznawczych, ponieważ zawierają liczne witaminy, składniki mineralne, błonnik pokarmowy, azotany, a także substancje o potencjale antyoksydacyjnym.

Czy cukry proste to paliwo dla mózgu?

Z drugiej strony, często słyszymy, że to cukry proste stanowią prawdziwe paliwo dla mózgu, ponieważ są szybko trawione i w krótkim czasie podnoszą poziom glukozy we krwi, co poprawia koncentrację. Jest to słuszne, ale taka strategia to działanie na krótką metę. Węglowodany proste mogą wspierać pracę mózgu, ale ich ilość w diecie powinna być ograniczona. Cukry należy spożywać rzadko i w umiarkowaniu.

Ważne jest też źródło pochodzenia cukrów prostych. Przykładowo owoce jagodowe, czyli borówki, maliny, truskawki i jagody są to owoce szczególnie zasobne w substancje o potencjale antyoksydacyjnym, a także błonnik pokarmowy. Autorzy diety MIND wskazują, że wpływają one wyjątkowo korzystnie na mózg. Zatem wybierając produkty, które będą stanowić źródło cukrów w naszej diecie, warto bazować na artykułach naturalnych np. owocach (świeżych bądź suszonych).

“Pokarm dla mózgu”: jakie produkty wybierać?

Najlepsze dla mózgu będą produkty pochodzenia roślinnego:

  • warzywa, w tym szczególnie zielone warzywa liściaste,
    owoce, zwłaszcza owoce jagodowe,
  • produkty zbożowe pełnoziarniste, np. razowe pieczywo,
    roślinne tłuszcze np. oliwa, olej rzepakowy,
  • orzechy i nasiona.

Równie istotne będą ryby i owoce morza, a także chude gatunki mięsa np. drób. Te produkty będą stanowić źródło białka, które jest niezbędne w codziennej diecie.

Dieta dla mózgu: przykładowy jadłospis

Dieta dla mózgu: przykładowy jadłospis

Śniadanie

  • Owsianka z malinami (płatki owsiane górskie, mleko 2% tł./napój sojowy) i słonecznikiem.

Obiad

  • Łosoś pieczony z warzywami (cukinia, bakłażan, brokuł, szpinak, czosnek) i ryżem brązowym.

Kolacja

  • Krem z dyni z razowym pieczywem i pestkami dyni.

Przekąska

  • Garść orzechów włoskich (niesolone), jabłko. 

Podsumowując, warto pamiętać, że to na talerzu wpływa nie tylko a naszą sylwetkę, ale także to, jak się czujemy i jak myślimy! Aby zapewnić sobie optymalną pracę mózgu, warto zmodyfikować swoją dietę i włączyć spożycie produktów spożywczych o charakterze neuroprotekcyjnym!

Zastosowanie diety MIND na co dzień wpłynie dobrze nie tylko na umiejętności poznawcze, ale także zmniejszy ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów i cukrzycy. Komponując swoje menu każdego dnia, pamiętaj o wybieraniu tych zdrowszych, polecanych produktów. Właściwe, zdrowe nawyki wdrożone dzisiaj, odpłacą się dobrym zdrowiem i sprawnym umysłem na wiele lat!

Kampania Słodka Równowaga

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat roli węglowodanów w codziennej diecie, przejdź tutaj. Poznaj wskazówki i porady przygotowane przez naszych ekspertów!