Sernik tradycyjny: poznaj sprawdzony przepis na ciasto idealne

Sernik stanowi jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. Tradycyjnie gości na świątecznym stole, a także podczas wielu innych okoliczności, które spędzamy w gronie naszych najbliższych. Każdy ma inną recepturę na idealny sernik domowy. Warto jednak stosować się do kluczowych zasad podczas jego przygotowywania. Poniżej znajdziesz uniwersalny przepis na sernik, który zawsze się udaje.

Skąd pochodzi sernik?

Sernik z twarogu to deser przygotowywany już w Starożytnym Rzymie. Grecki filozof Aegimus poświęcił mu nawet książkę, w której opisywał jeden z większych rarytasów serwowany olimpijczykom zwyciężającym na igrzyskach. Ze względu na ekspansję Rzymian sernik był stopniowo popularyzowany w Europie.

Na przestrzeni wieków przepis na sernik modyfikowano i doskonalono. Znalazł się nawet w pierwszej drukowanej książce kucharskiej z 1545 roku. W Polsce sernik poznano stosunkowo późno, za panowania Jana III Sobieskiego. Dziś jednak kochamy sernik domowy podobnie mocno co nasi sąsiedzi z innych krajów.

Jaki ser na sernik wybrać?

Polski sernik tradycyjny bazuje na świeżym twarogu, tłustym lub półtłustym. To właśnie sernik z twarogu ma charakterystyczną konsystencję i smak, który tak nam odpowiada. Co jednak kluczowe, twaróg musi zostać zmielony, najlepiej kilkukrotnie. Dzięki temu można uzyskać gładką masę na sernik bez grudek. Możesz zmielić ser samodzielnie lub przygotować sernik z wiaderka. W sklepach znaleźć można już gotowe, zmielone twarogi na sernik. Przepis na sernik z wiaderka jest szczególnie popularny, ponieważ nie wymaga posiadania maszynki do mielenia.

Ile kalorii ma sernik bez spodu?

Ile kalorii ma sernik bez spodu?

Sernik bez spodu i dodatków wyróżnia się stosunkowo niską kalorycznością na tle innych, popularnych deserów. W 100 g sernika mieści się około 200 kalorii. To o ponad 1/3 mniej od kawałka makowca, tiramisu czy chlebka bananowego.

Prosty przepis na sernik tradycyjny

Aby przygotować sernik puszysty, aksamitny i atrakcyjnie zarumieniony, wszystkie składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową. Należy wyjąć je z lodówki na co najmniej godzinę przed przystąpieniem do pieczenia. Do upieczenia sernika potrzebujesz również formę do pieczenia lub tortownicę razem z papierem do pieczenia. Do wymieszania wszystkich składników i ubicia śmietany przyda Ci się mikser.

Składniki na sernik

  • 1 kg twarogu półtłustego,
  • 400 g cukru,
  • opakowanie cukru waniliowego,
  • 10 jajek,
  • 200 g masła,
  • 100 ml śmietany 36%,
  • 80 g mąki pszennej,
  • skórka starta z 1 pomarańczy (opcjonalnie),
  • 120 g rodzynek (opcjonalnie).

Przygotowanie

Prosty przepis na sernik tradycyjny

  1. Cukier, masło i cukier waniliowy ubij na puszystą masę.
  2. Dodaj kolejno jajka, cały czas mieszając.
  3. W oddzielnym naczyniu ubij śmietanę.
  4. Ser, mąkę, rodzynki i startą wcześniej skórkę z pomarańczy (opcjonalnie) wymieszaj.
  5. Wszystkie składniki połącz w jedną całość.
  6. Tortownicę o średnicy 26 cm wyłóż starannie pergaminem tak, aby pokrył spód, jak i boki.
  7. Wlej równomiernie całą masę do tortownicy.
  8. Piecz ciasto przez 1 godzinę w 180 stopniach.
  9. Gotowy sernik możesz udekorować dowolnie, np. świeżymi owocami i cukrem pudrem.

Video przepisu

Dlaczego sernik pęka i jak go uratować?

Jak zrobić sernik, aby nie pękał ani nie zapadał się po upieczeniu? Należy stosować się do kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią temperaturę pieczenia – sernik domowy lepiej piec w niższej temperaturze, ale dłużej. Nie powinno się również używać funkcji termoobiegu w piekarniku.

Aby sernik był idealnie puszysty, a jego górna warstwa nie wysychała, w piekarniku warto postawić osobną foremkę wypełnioną wodą, która będzie parować podczas pieczenia. Nie wyciągaj sernika od razu po upieczeniu, niech odpocznie w piekarniku przez około godzinę od wyłączenia grzałki. Sernik tradycyjny nie znosi różnicy temperatur. Z tego samego powodu przepis na sernik bazuje na składnikach o temperaturze pokojowej. A co jeśli sernik pękł? Nic straconego – i tak będzie pyszny! Możesz zamaskować pęknięcie, dekorując sernik dodatkami.

Jak przechowywać sernik po upieczeniu?

Jak sama nazwa wskazuje, sernik z twarogu bazuje na produktach mlecznych. W temperaturze pokojowej sernik szybko się psuje, a jego zjedzenie może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Z tego powodu po upieczeniu i wystudzeniu należy przechowywać go w niskiej temperaturze. Dzięki temu sernik jest zdatny do spożycia nawet przez kilka kolejnych dni.

Sernik przechowuj w zamykanym pojemniku albo naczyniu – zapobiegnie to pochłanianiu przez ciasto zapachu innych produktów spożywczych z lodówki. Zimą zabezpieczony sernik możesz trzymać także na balkonie albo tarasie. Ponadto sernik nadaje się również do mrożenia. Jeżeli wiesz, że razem z bliskimi nie zdołacie zjeść całej blachy ciasta, najlepiej od razu po upieczeniu odkrój część, którą po wystudzeniu możesz zamrozić. Dzięki temu masz zapas sernika, na przykład na niespodziewaną wizytę gości!

Jak przechowywać sernik po upieczeniu?

Jak udekorować sernik?

Sernik tradycyjny charakteryzuje się minimalistycznymi dekoracjami. Możesz oprószyć go cukrem pudrem, polać lukrem lub roztopioną czekoladą. Ponieważ jednak sernik z twarogu doskonale łączy się z niemal wszystkimi słodkimi dodatkami, możesz dekorować go na niezliczoną ilość sposobów.

Zależnie od indywidualnych upodobań smakowych sernik możesz podawać także w towarzystwie świeżych owoców, orzechów, bezików, miodu, galaretki, listków świeżej mięty czy pokruszonych ciasteczek. Subtelne detale mogą całkowicie zmienić charakter Twojego sernika, który za każdym razem możesz prezentować gościom w nieco innej odsłonie.

Tradycyjne słodkości a Słodka Równowaga

Zamiast rezygnować z deseru, którym możesz cieszyć się w towarzystwie swoich najbliższych, zadbaj o zbilansowaną dietę i aktywny tryb życia. Nasza kampania Słodka Równowaga uczy, jak słodzić i nie bać się cukru – zarówno na co dzień, jak i podczas wyjątkowych okazji.