Puszyste ciasto dyniowe – idealny deser na jesień!

Jesień to czas, gdy w kuchni króluje dynia. To najlepszy moment na sięgnięcie do przepisu na pyszne, aromatyczne ciasto dyniowe. Wilgotne, słodkie, pachnące cynamonem i imbirem z pewnością zachwyci wszystkich miłośników jesiennego klimatu. Dynia nie tylko nadaje wypiekom piękny, złocisty kolor, ale też sprawia, że ciasto jest wyjątkowo puszyste i rozpływa się w ustach. Poznaj nasz prosty przepis na ciasto dyniowe i kilka wskazówek, jak można je urozmaicić.

Dynia — królowa jesiennej kuchni

Dynia i wszelkie jej odmiany królują w sklepach i na targowiskach w sezonie jesiennym. To nie tylko ogólnoświatowy symbol tej pory roku i amerykańskiego Halloween, ale również niesamowicie wszechstronny składnik, wykorzystywany w wypiekach, daniach, przetworach, a nawet napojach.

Na szczególne uznanie z pewnością zasługuje dyniowe ciasto, które miłośnicy słodkich smaków doceniają za jego wyjątkową strukturę, lekką wilgotność, a przy okazji lekkość i puszystość, uzyskane dzięki miąższowi dyni. Przepisy na ciasto dyniowe są bardzo różnorodne. W polskiej kuchni najczęściej przygotowuje się je podobnie jak ciasto marchewkowe, z dodatkiem korzennych przypraw, orzechów albo z kremowym serkiem. To prawdziwa uczta dla zmysłów, która doskonale wpisuje się w przytulny jesienny klimat.

Dodatkowym atutem jest to, że przepis na ciasto z musu dyniowego to świetna baza do kulinarnych eksperymentów. Możesz przygotować ciasto dyniowe fit z ograniczoną ilością cukru i tłuszczu, wege ciasto dyniowe bez produktów odzwierzęcych, wersję bezglutenową, a także wzbogacić je o dodatki takie jak czekolada, orzechy czy jabłka, które wspaniale uzupełniają smak dyni. Twoje dyniowe ciasta z pewnością podbiją serca domowników i gości, stając się jednym z waszych ulubionych jesiennych deserów.

Klasyczne wilgotne ciasto dyniowe – przepis

Nic tak nie wprowadza w jesienny nastrój, jak puszyste ciasto dyniowe, z przepisu babci. Mus z dyni nadaje mu wyjątkowej, wilgotnej konsystencji, która długo zachowuje świeżość wypieku. Z każdym kęsem czujesz rozgrzewające nuty cynamonu, imbiru oraz goździków, a także maślany posmak, który podkreśla słodycz dyni. Ciasto z musem dyniowym będzie doskonałe zarówno na rodzinne spotkania, jak i jesienne wieczory z kubkiem zimowej herbaty.

wilgotne ciasto dyniowe – przepis

Składniki /12 porcji, po około 230 kcal/

  • 1,5 szklanki puree z dyni (około 360 g)
  • 1,5 szklanki mąki pszennej (około 180 g)
  • 1 szklanka drobnego cukru (około 150 g)
  • 60g masła lub oleju roślinnego
  • 2 jajka
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1-2 zmielone goździki
  • szczypta soli

Przygotowanie

Rozgrzej piekarnik do 180°C. Formę do pieczenia o średnicy 24 cm, wyłóż papierem do pieczenia lub posmaruj tłuszczem.

W dużej misce wymieszaj puree z dyni i stopione masło lub olej. W osobnym naczyniu jajka ubij z cukrem na jasną, puszystą masę. Stopniowo dorzucaj do nich mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, cynamon, goździki, gałkę muszkatołową i sól. Miksuj do połączenia składników. Na koniec dodaj maślane puree i dokładnie wymieszaj.

Masę na ciasto przełóż do przygotowanej formy i piecz przez około 45-50 minut lub do suchego patyczka. Właśnie zrobiłeś szybkie ciasto dyniowe – idealną bazę do dalszych eksperymentów!

Twórz swoje przepisy — ciasto dyniowe w wersji alternatywnej

Podany wyżej przepis na proste ciasto dyniowe możesz bez wahania wzbogacić o różnorodne dodatki, które nadadzą mu nowy, wyjątkowy smak.

Dla miłośników czekolady idealnym rozwiązaniem będzie ciasto dyniowe z czekoladą. Możesz je zrobić na kilka sposobów — najprościej będzie dodać do ciasta kawałki ulubionej czekolady, które w trakcie pieczenia roztopią się, tworząc smakowite akcenty. Inną opcją jest zastąpienie części mąki prawdziwym kakao, co nada mu niezwykle głęboki smak. Ciasto dyniowe czekoladowe możesz dodatkowo polać polewą lub posypać startą czekoladą po upieczeniu, jeszcze bardziej podkreślając smak czekolady.

Ciasto dyniowe czekoladowe

Ciasto dyniowe z jabłkiem to kwintesencja jesiennych smaków. Aby uzyskać idealnie wilgotny i aromatyczny placek, wystarczy dodać do masy starte lub pokrojone w kostkę jabłka. Najlepiej sprawdzą się tu kwaśne odmiany, które będą dobrze kontrastować ze słodyczą dyni. Nie zapomnij o cynamonie!

Kolejnym popularnym wariantem jest ciasto dyniowe z kremem, który nadaje mu delikatności i bardziej wyrafinowanego smaku. Taki deser jest też bardziej sycący. Aby przygotować pyszną masę, wystarczy zmiksować serek mascarpone lub twarożek z odrobiną cukru pudru oraz ekstraktem waniliowym, a następnie wyłożyć go na wystudzony wypiek. Ciasto dyniowe z mascarpone dobrze komponuje się z chrupiącym akcentem np. orzechową posypką.

A skoro o orzechach mowa, nie zapominajmy o połączeniu idealnym, jakim jest ciasto dyniowe z orzechami. Wystarczy, że do klasycznej wersji masy dodasz pokrojone drobno orzechy włoskie, pekany czy laskowe. Dla jeszcze bardziej wyraźnego posmaku możesz część tłuszczu z przepisu zastąpić masłem orzechowym. Gwarantujemy, że trudno będzie Ci się powstrzymać przed kolejną dokładką!

Nie wiesz, na którą wersję się zdecydować? Sprawdź, jakim typem łasucha jesteś, rozwiązując nasz quiz!

Jak zrobić idealnie gładkie puree dyniowe?

Przygotowanie kremowego puree dyniowego jest niezwykle proste. Podstawą jest oczywiście wybór dobrej odmiany dyni – z uwagi na wyraźny, słodki smak i gładką konsystencję polecamy hokkaido i dynie piżmowe.

Dynię dokładnie umyj, pokrój ją na pół i usuń nasiona oraz włóknistą część wnętrza. Możesz to zrobić przy użyciu łyżki. Co ciekawe, nie musisz usuwać skóry. Wydrążoną dynię pokrój na mniejsze kawałki (np. ćwiartki) i ułóż je na blasze do pieczenia wyłożonej papierem. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 40-60 minut, aż będzie miękka.

Możesz także ugotować dynię w wodzie. Wówczas, pokrój ją na małe kawałki, wrzuć do wrzącej wody i gotuj przez około 15-20 minut do miękkości.

Miękką dynią odstaw do ostygnięcia. Zimne kawałki umieść  w misce i miksuj do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotowe puree dyniowe możesz przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 3-5 dni lub zamrozić – w zamrażarce wytrzyma do 6 miesięcy.

Tak przygotowany mus dyniowy jest świetną bazą do robienia zup, sosów czy potrawek. Wyjętą porcję z zamrażalnika wykorzystasz do przepisu na ciasto dyniowe z cynamonem lub jako nadzienie do zawijanych bułeczek cynamonowych. Ciesz się smakiem dyniowych wypieków przez cały rok!