Tiramisu z mascarpone – sprawdzony przepis na najsłynniejszy deser kuchni włoskiej!

Tiramisu to najsłynniejszy z włoskich deserów, który łączy przyjemną strukturę puszystych biszkoptów, intensywny aromat espresso, rozpływający się w ustach serek mascarpone i wyrazisty smak kakao. Najlepsze tiramisu przygotujesz według tradycyjnego, włoskiego przepisu.

Dlaczego tiramisu z mascarpone to król włoskich deserów?

Tiramisu z mascarpone uznawane jest za króla włoskich deserów, głównie ze względu na swoją niepowtarzalną kombinację delikatnych, ale wyrazistych smaków oraz aksamitną teksturę. Sercem tego deseru jest mascarpone – bogaty, kremowy serek, który nadaje tiramisu niezrównaną miękkość i głębię. Warstwy nasączone aromatyczną kawą biszkopty savoiardi, przełożone mascarpone i posypane intensywnym kakao, tworzą harmonijne połączenie, które urzeka podniebienia na całym świecie. Łącząc prostotę przygotowania z eleganckim wyglądem i wyrafinowanym smakiem, tiramisu z mascarpone idealnie reprezentuje włoską tradycję cukierniczą, celebrując zarówno codzienne, jak i wyjątkowe chwile.

Jaka jest historia tiramisu?

Włoski przepis na tiramisu jest stosunkowo młody. Deser tiramisu z mascaropone i biszkoptami został przygotowany po raz pierwszy w latach 70. XX wieku. Pierwszy przepis na tiramisu jest autorstwa cukiernika Roberto (Loly) Linguanotto, który podał go w słynnej restauracji Alle beccherie Ado Campeola. Tłumaczenie słów tira mi sù z języka włoskiego oznacza „popraw mi humor” i z całą pewnością można stwierdzić, że taką właściwość posiada ten deser.

Ile kalorii ma tiramisu?

Ciasto tiramisu stanowi kaloryczną, słodką przekąskę. W 100 g tiramisu znajduje się około 360 kcal. Dokładna wartość energetyczna deseru zależy od proporcji składników oraz ewentualnych dodatków.

Jak zrobić tiramisu?

Jak zrobić tiramisu?

Deser tiramisu jest stosunkowo łatwy i szybki w przygotowaniu. Jego przyrządzenie zajmuje około 30 minut. Chociaż ciasto tiramisu nie wymaga pieczenia, deser musi jednak spędzić co najmniej kilka godzin w lodówce. Dzięki temu biszkopty odpowiednio zmiękną, a smaki dobrze przenikną się ze sobą. Z tego powodu domowe tiramisu powinno się przygotowywać z wyprzedzeniem czasowym.

Jaki alkohol do tiramisu wybrać?

Oryginalny przepis na tiramisu korzysta ze słodkiego, włoskiego wina Marsala. Wzmacniane wino zawiera 17-20% alkoholu. Ponieważ jednak takie wino jest rzadziej spotykane w Polsce i ma właściwości podobne do likieru, możesz zastąpić je migdałowym amaretto. Niektórzy całkiem pomijają alkohol w tiramisu lub używają do tego deseru innego, słodkiego likieru albo rumu.

Kawa do tiramisu: rozpuszczalna czy parzona?

Podczas gdy w kwestii alkoholu do tiramisu można pójść na pewne kompromisy, tak w przypadku kawy zdecydowanie warto trzymać się tradycyjnej receptury. Najlepsze tiramisu to takie, którego biszkopty namoczono w wysokiej jakości kawie zaparzonej w ekspresie ciśnieniowym albo w kawiarce. Potrzebny jest mocny, aromatyczny napar, którego nie pozwala uzyskać kawa rozpuszczalna.

Jakie biszkopty będą odpowiednie do tiramisu?

Jeżeli planujesz przygotować domowe tiramisu, skorzystaj z gotowych biszkoptów do deseru. Zamiast okrągłych biszkoptów użyj włoskich savoiardi, nazywanych także jako lady fingers lub kocie języczki. Takie biszkopty są podłużne, płaskie i stosunkowo twarde, dzięki czemu nie rozpadają się podczas nasączania. Można znaleźć je w dużych opakowaniach w większości marketów.

Przepis na idealne włoskie tiramisu

Idealne włoskie tiramisu to połączenie warstw nasączonych espresso biszkoptów savoiardi z delikatnym kremem z serka mascarpone, ubitej śmietanki i cukru pudru, ułożonych naprzemiennie i obficie posypane kakao dla głębi smaku. Podpowiadamy jak zrobić tiramisu!

Składniki niezbędne do przygotowania tiramisu

Poniższe składniki pozwolą Ci na przygotowanie około 9 porcji domowego tiramisu. Potrzebujesz:

  • 250 g podłużnych biszkoptów,
  • 4 jajka o rozmiarze M,
  • 500 g schłodzonego serka mascarpone,
  • 70 g cukru pudru,
  • 50 ml likieru amaretto,
  • 3-4 łyżki kakao.
  • 250 ml mocnej kawy parzonej,
  • szczyptę soli.

Przepis na tiramisu z mascarpone

Ponieważ deser tiramisu wymaga ubijania białek i ucierania żółtek, do jego przygotowania przyda Ci się mikser. Przygotuj również głęboki talerz do namaczania biszkoptów. Zależnie od preferowanej formy podania deseru możesz wykorzystać prostokątną formę do ciasta, szklane naczynie (na przykład o wymiarach 20 x 20 cm) lub pojedyncze pucharki. Jako że tiramisu z mascarpone należy oprószyć kakao, przyda Ci się także małe sitko cukiernicze.

Domowe tiramisu krok po kroku

  1. Zaparz kawę ze świeżo mielonych ziaren i przelej ją do głębokiego talerza.
  2. Po schłodzeniu kawy dodaj do niej likier amaretto i wymieszaj.
    Jajka sparz, a następnie oddziel białka od żółtek.
  3. Żółtka przełóż do czystej miski i utrzyj z cukrem za pomocą miksera pracującego na najwyższych obrotach, aż do uzyskania jasnej, kremowej masy.
  4. Po otrzymaniu odpowiedniej konsystencji żółtek z cukrem, zmniejsz obroty miksera na średnie i porcjami dodawaj serek mascarpone.
  5. Miksuj krótko, aż do połączenia składników.
  6. W osobnej misce na sztywną pianę ubij białka ze szczyptą soli.
    Za pomocą szpatułki delikatnie przekładaj ubite białka do pozostałej masy (żółtka, cukier i mascarpone), a następnie powoli wymieszaj je ze sobą. Miskę z gotowym kremem możesz szczelnie przykryć folią spożywczą i schować do lodówki.
  7. Uszykuj formę do ciasta lub pucharki na tiramisu.
  8. Pojedynczo maczaj biszkopty w kawie z amaretto – tak, by całe zanurzały się w płynie. Następnie układaj je w formie do ciasta lub pucharkach.
  9. Po wyłożeniu jednej warstwy biszkoptów wyjmij krem z lodówki i wyłóż połowę na biszkopty, wyrównując krem szpatułką.
  10. Na warstwie kremu ponownie ułóż biszkopty zanurzone w kawie z amaretto.
  11. Pokryj drugą warstwę biszkoptów resztą kremu.
  12. Przykryj formę lub pucharki folią spożywczą i schowaj je do lodówki na co najmniej 6 godzin.
  13. Przed podaniem tiramisu deser oprósz kakao.

Dekoracja i podanie tiramisu

Jak udekorować tiramisu?

Tiramisu najbardziej efektownie prezentuje się w pucharkach lub w kawałkach krojonych na kwadraty. Do dekoracji deseru możesz użyć między innymi bitą śmietanę, listki mięty lub świeże owoce (truskawki, borówki albo czerwoną porzeczkę).

Jak prawidłowo przechowywać tiramisu?

Aby ciasto tiramisu zachowało swoją idealną konsystencję i świeżość, kluczowe jest jego prawidłowe przechowywanie. Najlepiej jest przechowywać tiramisu w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby zapobiec wchłanianiu zapachów z innych produktów. Deser powinien być spożyty w ciągu 2-3 dni od przygotowania, ponieważ dłuższe przechowywanie może spowodować, że biszkopty zmiękną zbytnio, a krem straci swoją aksamitną teksturę. Przechowywanie tiramisu w odpowiednich warunkach zapewni, że każdy kęs będzie równie smakowity jak w momencie przygotowania.

Wariacje na temat tiramisu – kreatywne pomysły na modyfikacje klasycznego deseru

Tiramisu, choć doskonałe w swojej klasycznej formie, doskonale nadaje się do kreatywnych modyfikacji, które mogą odświeżyć ten tradycyjny włoski deser. Jednym z pomysłów jest dodanie warstwy owoców, takich jak maliny lub truskawki, które wprowadzą słodko-kwaśny akcent do kremowej tekstury tiramisu. Inna wariacja to eksperymentowanie z różnymi rodzajami alkoholu; likier Amaretto lub nawet ciemny rum mogą zastąpić tradycyjne espresso, nadając deserowi nowy, zaskakujący wymiar smaku. Dla miłośników mocniejszych wrażeń, ciekawym urozmaiceniem może być także dodatek warstwy ciemnej lub białej czekolady, która wzbogaci strukturę deseru. Te modyfikacje nie tylko odświeżają smak klasycznego tiramisu, ale również pozwalają na personalizację deseru do indywidualnych preferencji.

 

Kampania Słodka Równowaga uświadamia rolę cukru w codziennej diecie człowieka. Udowadniamy, że cukier może stanowić element zdrowego odżywiania, kiedy łączy się go ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną. Więcej informacji na temat tego, jak słodzić, znajdziesz tutaj.