Tort komunijny – jak przygotować tort na komunię w domu?

Krótka historia obrzędu Pierwszej Komunii Świętej

W czasach starożytnych do komunii świętej przystępowały osoby w każdym wieku. Pod postacią wina Eucharystii udzielano nawet niemowlętom, które miały chrzest. Chociaż może się to  wydawać zaskakujące, to podobne zwyczaje nadal są kontynuowane w niektórych kościołach wschodnich.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w kościołach łacińskich. Korzenie i tradycje dotyczące komunii świętej, podobnej do tej, jaką znamy dzisiaj, sięgają już pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to czterdzieścioro dzieci z kościoła Świętej Małgorzaty przyjęło I komunię świętą. Zwyczaj ten dotarł na ziemie polskie po tym, jak w wielu diecezjach na całym świecie obrzęd ten był organizowany po zakończeniu misji, które odbywali Księża Misjonarze. Takie pierwsze obrzędy prowadzono już w XVII wieku w różnych miejscach na świecie.

Zasady przystępowania do I komunii świętej w odłamie kościoła łacińskiego zmieniały się na przestrzeni lat. Większość zmian miała na celu ustalenie zasady, że praktykowanie obrzędu Eucharystii powinno być realizowane przez osoby wierzące i takie, które są świadome, co ona oznacza. Początkowo to rodzice wraz z duszpasterzem decydowali o tym, czy dojrzałość dziecka jest wystarczająca. 

Obecnie w Polsce przyjęła się zasada, że udzielanie I komunii świętej przysługuje dzieciom po dwuletnim okresie katechizacji. W związku z wcześniejszym obowiązkiem szkolnym, a więc także młodszym wiekiem dzieci, w wielu diecezjach w Polsce dokonuje się zmian i przeprowadza się obrzęd I Komunii Świętej później o rok, czyli w trzeciej klasie szkoły podstawowej.

Pomysły na tort na komunię

Pomysły na tort na komunię

Wszystkie elementy uroczystości: dekoracje wnętrza i stołu czy tort powinny pozostawać spójne z motywem przewodnim wydarzenia. Tort na I komunię swoimi barwami często nawiązuje do strojów, jakie tego dnia mają na sobie dzieci. Dominują zatem barwy takie jak:

  • biel;
  • wanilia;
  • beż.

Na torcie dla dziewczynki zazwyczaj pojawiają się także dekoracje różowe, a na torcie dla chłopca niebieskie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać kolory dowolnie, zgodnie z naszymi preferencjami i wyczuciem.

Także smak tortu w większości przypadków jest uniwersalny. Przeważają torty waniliowe i śmietankowe z dodatkiem owoców np. wiśni, czyli takie, które będą smakować praktycznie każdemu. Zdecydowanie mniej popularne są torty czekoladowe. Wybierając odpowiedni smak, warto także wziąć pod uwagę uczulenia i nietolerancje pokarmowe naszej pociechy i zaproszonych gości.

Zastanawiając się nad wykończeniem tortów i innych deserów, warto zainspirować się ozdobami wykonanymi z lukru królewskiego. Jego dodatek np. w dekoracjach czy jako zewnętrzna warstwa ciasta nadaje słodkim wypiekom eleganckiego i odświętnego charakteru. Jego niewątpliwą zaletą jest także jego prostota przygotowania w domu. 

Jak udekorować tort komunijny?

Jak udekorować tort komunijny?

Jeśli zastanawiasz się, jak ozdobić tort, pamiętaj, że uroczystość I komunii świętej, jak i wszystkie celebracje religijne, rządzą się swoimi prawami. Zarówno kolorystyka, jak i symbole będące elementami dekoracyjnymi nie są przypadkowe i powinny pozostawać spójne. 

Do podstawowych symboli, jakimi dekoruje się torty i desery należą:

  • Eucharystia;
  • Biblia;
  • anioły;
  • kwiaty;
  • liście;
  • dłonie;
  • postacie dziecięce.

Samodzielnie przygotowane dekoracje mogą wydawać się niezwykle trudne. Okazuje się jednak, że ich wykonanie może być naprawdę proste i przyjemne. Niezbędne do tego będzie stworzenie swojego własnego lukru królewskiego. Natomiast posiadanie barwników i odpowiednich foremek pozwoli nam na stworzenie fantazyjnych i ciekawych dekoracji. Często stosowaną formą ozdoby są także napisy na tort lub torty ze zdjęciem.

Przepis na domowy tort komunijny

Przepis na domowy tort komunijny

Składniki na spód biszkoptowy

  • jaja kurze – 4 sztuki – 220 g;
  • cukier spożywczy – 1,5 szklanki – 300 g;
  • mąka pszenna (tortowa) – ¾ szklanki – 100 g;
  • mąka ziemniaczana – 2 – 3 łyżki – 40 g.

Przygotowanie biszkoptu

  1. Piekarnik nagrzać do temperatury 175 st. C.
  2. Mąkę przesiać przez sito.
  3. Jaja rozbić, białka oddzielić od żółtek.
  4. Białka ubić na sztywną pianę i kolejno małymi porcjami dodawać cukier, cały czas ubijając białka.
  5. Do masy z białek i cukru powoli dodawać żółtka, nadal cały czas ubijając.
  6. Do masy jajecznej dodać przesianą mąkę i całość delikatnie wymieszać szpatułką.
  7. Formę (u nas o wymiarach 33 x 25 cm (dół) i 35 x 28 cm (góra)) wyłożyć papierem do pieczenia i ostrożnie przelać ciasto.
  8. Ciasto piec w temperaturze 175 st. C przez około 25 minut. Stopień wypieczenia można sprawdzić wykałaczką. Ciasto jest gotowe, gdy będzie ona całkiem sucha.
  9. Wypieczone ciasto wyjąć z piekarnika. Z wysokości około 30 cm upuścić je (w formie) na stół lub podłogę. Następnie pozostawić je do wystygnięcia.

Wskazówka: Pamiętaj, aby wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej.

Nasączenie malinowe do spodu

  • sok z cytryn – sok z 2 sztuk;
  • syrop malinowy.

Przygotowanie

  1. Wycisnąć sok z cytryn. Pozbyć się pestek i pozostałości owoców i następnie sok przelać do szklanki. 
  2. Do soku z cytryn dodać syrop malinowy, tak aby otrzymać 1,5 szklanki płynu (około 350 ml). Całość wymieszać i odstawić na potem.

Składniki na malinowy krem twarożkowy

  • ser twarogowy, mielony (tłusty lub półtłusty) – 600 g; 
  • śmietana kremówka 36% – 3 opakowania – 600 ml;
  • cukier puder – 1 i 1/3 szklanki – 160 g;
  • aromat waniliowy – 1 łyżeczka – 4 g;
  • maliny mrożone – 450 – 500 g.

Przygotowanie malinowego kremu twarożkowego

  1. Do naczynia miksera przełożyć ser, ⅔ ilości cukru i aromat. Całość miksować do momentu uzyskania gładkiej konsystencji.
  2. Do kolejnej miski przelać śmietanę i pozostałą ilość cukru. Całość ubijać przez kilka minut, aż śmietana zwiększy swoją objętość.
  3. Do sera z cukrem dodawać porcjami ubitą śmietanę, cały czas mieszając. 
  4. Po dokładnym wymieszaniu całości spróbować poziom słodkości kremu i jeśli jest za mało słodki, dodać więcej cukru.
  5. Krem podzielić na dwie części, jedna powinna być większa. 
  6. Maliny rozmrozić w mikrofalówce lub kąpieli wodnej*.
  7. Do większej części kremu dodać maliny i całość wymieszać.

*Aby rozmrozić maliny w kąpieli wodnej, należy przełożyć je do metalowej miseczki. Następnie dużo większe naczynie np. garnek wypełnić wrzącą wodą i delikatnie podgrzewać. Do środka przełożyć maliny, tak, aby nie nalać wody do środka miseczki.  Co jakiś czas zamieszać owoce.

Wskazówka: Wszystkie składniki na kremy powinny być schłodzone np. prosto z lodówki.

Przygotowanie tortu

  1. Ciasto biszkoptowe przekroić poziomo na pół, tak aby otrzymać dwa płaskie placki.
  2. Na paterze ułożyć pierwszy placek i nasączyć go sokiem malinowym i sokiem cytrynowym.
  3. Następnie na ciasto biszkoptowe wyłożyć pierwszą warstwę kremu twarożkowego z malinami. Wygładzić powierzchnię.
  4. Na krem twarożkowy z malinami położyć drugą warstwę biszkoptu. Tę warstwę także nasączyć sokiem malinowo – cytrynowym. 
  5. Całość tortu – górną warstwę i boki posmarować kremem twarożkowym (tą częścią bez owoców). Delikatnie wygładzić całość i wstawić do lodówki.
  6. Tort schładzać przez kilka godzin.

Taki tort jest już właściwie gotowy! Teraz pozostaje tylko zdecydować, jak chcemy go ozdobić. Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie lukru z masy cukrowej. Taki plastyczny lukier warto ułożyć na wierzchu ciasta. A korzystając z barwników spożywczych, możemy także przygotować dodatkowe dekoracje.

Smacznego!