Z miłości do słodkości

Jak się okazuje, 14. lutego swoje święto obchodzą nie tylko wszyscy zakochani. W walentynki przypada także Światowy Dzień Słodyczy! Jak wskazują badania, większość z nas, czyli nawet 71% lubi codziennie sięgnąć po słodką przekąskę (1). Jednakże, czy w obliczu postanowień noworocznych i pogoni za zdrowiem i szczupłą sylwetką można pozwolić sobie na małe „co nieco”? Odpowiada ekspert kampanii „Słodka Równowaga”, dietetyk Katarzyna Stachurska.

Nowy rok – nowe wyzwania!

Wraz z nadejściem Nowego Roku,  stawiamy przed sobą wyzwania i  postanowienia. Często dotyczą one diety, aktywności fizycznej czy wdrożenia zasad zdrowego stylu życia. I dobrze, gdyż jak wskazują badania, zmiana stylu życia na nieco zdrowszy, pozwala zmniejszyć ryzyko śmierci z przyczyn sercowo – naczyniowych nawet o 30% (2).

Jednakże może się zdarzyć tak, że dążąc do wyznaczonych celów, zapominamy o zdrowym rozsądku. Rezygnujemy absolutnie ze wszystkiego, co w naszym mniemaniu jest niezdrowie. Wykluczamy te elementy diety, które uznajemy za kaloryczne lub zapisujemy się na mordercze treningi na siłowni. Wszystko dla zdrowia, bo przecież ono jest najważniejsze i jak dobrze wiemy, bezcenne!

Jak podkreślają eksperci, w tym także specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia, podstawą zdrowego stylu życia jest zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta, która zawiera wszystkie produkty z wymienionych:

  • warzywa i owoce,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • produkty zbożowe,
  • nabiał,
  • jaja,
  • mięso, ryby i owoce morza,
  • orzechy, nasiona i roślinne tłuszcze.

Jednak, warto mieć na uwadze, restrykcyjne modele żywienia takie jak detoksy czy diety oczyszczające, niekoniecznie stanowią właściwe rozwiązanie(3).

Rozsądek przede wszystkim

Musimy podkreślić, że dieta skuteczna to taka, która jest stosowana! Natomiast jeśli zdecydujemy się na model żywienia bazujący tylko na wybranych produktach spożywczych, np. warzywach lub będący o bardzo niskiej wartości kalorycznej, to uzyskane efekty nie będą zadowalające – tłumaczy Katarzyna Stachurska.

Gwałtowny i szybki spadek masy ciała, oznacza utratę przede wszystkim wody i masy mięśniowej. Diet wysoko restrykcyjnych także ciężko jest przestrzegać. To w konsekwencji może przyczynić się nie tylko do efektu jojo, pogorszenia nastroju czy spadku energii do życia, ale także do zaburzeń metabolicznych i niedoborów żywieniowych (4).

Zdrowy styl życia ze słodyczami?

Okazuje się, że to połączenie wcale nie jest niemożliwe! Wiele osób uważa, że zdrowy styl życia uniemożliwia jedzenie słodyczy. Tymczasem, jak się okazuje, na wszystko na co mamy ochotę, znajdzie się w diecie miejsce! Trzeba jednak mieć świadomość, jak często i na ile możemy sobie pozwolić (5).

Warto pamiętać, że zakazany owoc zawsze nam bardziej smakuje! Zatem, jeśli chcemy wkomponować pizzę lub słodycze do swojej diety, samodzielnie lub ze wsparciem specjalisty np. dietetyka, należy zastanowić się, jak często można sobie na nie pozwolić i jakie produkty wybierać. Wtedy, zamiast z wyrzutami sumienia objadać się ich nadmierną ilością, możemy korzystać ze słodkości z przyjemnością! – dodaje dietetyk.

Dobrym rozwiązaniem będą łakocie przygotowane samodzielnie, w domu. Komponując zdrowe, domowe desery warto korzystać z produktów spożywczych, które cechują się wysoką wartością odżywczą i zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, składniki mineralne czy błonnik pokarmowy. Pośród nich trzeba wymienić:

  • owoce,
  • nabiał, czyli mleko, a także naturalne jogurty i kefiry,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • orzechy,
  • miód,
  • naturalne kakao.

Każdego dnia należy dbać o przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia! Trzeba pamiętać, że oznacza to nie tylko dobrze zbilansowaną i zdrową dietę czy regularną aktywność fizyczną, ale taki model postępowania, który będzie dla nas przyjemny i możliwy do zaadaptowania. Zadowalające dla nas powinny być rozwiązania, które pozwolą nie tylko zgubić parę kilogramów, ale poprawią także nasz stan zdrowia i dadzą możliwość zachowania tych osiągnięć na dłuższy czas.

Posłuchajmy się rady ekspertów i zrezygnujmy z restrykcyjnych diet i głodówek, a wybierzmy  jadłospis smaczniejszy, być może nieco mniej idealny, ale taki, który będziemy w stanie stosować podsumowuje Katarzyna Stachurska.

 

Kampania „Słodka równowaga”

Celem kampanii jest edukacja w zakresie roli cukru w diecie człowieka oraz pokazanie, że produkty zawierające cukier mogą stanowić element zdrowej i zbilansowanej diety, połączonej z aktywnym trybem życia.

Więcej informacji na www.slodkarownowaga.pl

Kontakt dla mediów:

Magdalena Owoc

mowoc@obtk.pl

nr tel.: 662 207 834

Bibliografia:

  1. Małe przyjemności. Raport badawczy SW Research, kwiecień 2019. (?)
  2. L. Kłosiewicz-Latoszek. Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko zgonów wieńcowych. Narodowe Centrum Edukacji Żywności 2019. Instytut Żywności i Żywienia.
  3. Wiktor Szczepaniak. Dieta oczyszczająca z toksyn – czy istnieje? Serwis Zdrowie. Data dostępu 02.01.2020.
  4. P. Pawełczyk-Jabłońska. Dlaczego diety cud nie działają? Narodowe Centrum Edukacji Żywności 2018. Instytut Żywności i Żywienia.
  5. A. Jarosz. Jak zmienić nawyki żywieniowe i styl życia na prozdrowotny? Narodowe Centrum Edukacji Żywności 2017. Instytut Żywności i Żywienia.