6 sposobów, jak zwiększyć swoją produktywność i efektywność

W dzisiejszych czasach realizacja codziennych obowiązków i zadań nierzadko jest wyzwaniem. Nadmierna ilość bodźców jakie do nas stale docierają jest nie tylko bardzo męcząca, ale także odpowiada za rozproszenie i niekiedy prokrastynację. Przytłoczeni ogromem informacji tracimy wolę do działania. W konsekwencji często zastanawiamy się jak poprawić efektywność. Co warto robić, aby skutecznie realizować wyznaczone cele? Jak być bardziej produktywnym?

Dokąd zmierzasz?

Zanim jeszcze poznasz sposoby na to, jak być bardziej produktywnym, warto odpowiedzieć sobie na pytanie co produktywność dla Ciebie znaczy. W końcu nigdy nie dotrzemy do celu, jeśli nie wiemy, gdzie on się znajduje. Przykładowo, jeśli Twoim celem jest zwiększenie ilości ukończonych projektów w pracy to bycie produktywnym będzie zapewne oznaczało pilne i proaktywne wykonywanie obowiązków zawodowych. Natomiast jeśli celem będzie przygotowanie ogródka na lato, to inne cechy uznasz za produktywne.

Podstawą więc jest wybranie sobie celu, do którego chcemy dążyć. Początkowo warto wybrać jeden obszar, który obecnie jest dla nas kluczowy i na nim chcemy się skupić. Na kartce warto wynotować to, co uznamy za sukces. I tak mając już ostateczną destynację, warto wybrać dobre narzędzia. Zatem, do dzieła!

Codzienne nawyki

To na co wskazują wszyscy autorzy książek motywacyjnych to codzienne nawyki. Wprowadzanie zmian najlepiej zacząć od małych rzeczy, które wykonujemy każdego dnia. Jak się okazuje, wprowadzenie regularnych codziennych nawyków to podstawowy krok w kierunku poprawy produktywności i efektywności. Przykładowo, jeśli Twoim celem jest nauka języka obcego, nie narzekaj, że nie masz na to czasu. Znajdź ulubiony podcast, który pomaga w nauce tego języka i słuchaj go codziennie w drodze do pracy. Drobne, ale systematyczne działania pozwolą Ci na wprowadzenie większych zmian w miarę upływu czasu, a w konsekwencji przyniosą ogromne rezultaty.

Zadbaj o swój poranek

Często słyszy się, że ludzie sukcesu wstają rano. Czy to oznacza, że tylko ranne ptaszki mogą być produktywne i efektywne? Niekoniecznie! Ważne jest jednak to jak wykorzystujemy ten czas. W końcu u każdego z nas doba ma 24 godziny. Potencjalnie, jeśli wstajemy wcześniej, więcej mamy czasu na realizację określonych celów czy zadbanie o swój dobrostan.

Zatem, aby poprawić produktywność, warto wstawać wcześniej. Jeśli do tej pory tego nie robiliśmy warto dowiedzieć się jak szybciej się rozbudzić. Niewątpliwie to co pozwoli nam pokonać senność, to zadbanie o dostęp do światła słonecznego. Unikać należy zaciemniania okien w sypialni w godzinach porannych. Jest to związane z tym, że właśnie światło, w tym zwłaszcza światło słoneczne, hamuje wydzielanie melaniny, hormonu odpowiedzialnego za sen. W pochmurne, szare dni można pomóc sobie lampką zapaloną przy łóżku.

Następnie poranne ćwiczenia. To również świetny sposób, jeśli chcesz się szybciej rozbudzić. Pozwalają one na dotlenienie organizmu i zwiększają wydzielenie hormonów szczęścia taki jak endorfiny, a także hormonów odpowiedzialnych za działanie i motywację takich jak adrenalina. Regularnie wykonywane ćwiczenia uczą także determinacji i wytrwałości w docieraniu do celu.

Łagodne dotlenienie organizmu

Łagodne dotlenienie organizmu

Jeśli nie jesteś wielbicielem sportu, nadal możesz pozostać produktywny. Intensywne poranne ćwiczenia, zamień na aktywności relaksacyjne. W ramach swoich codziennych nawyków wprowadzić sesje jogi, medytację czy po prostu spacery. Takie formy spędzania czasu również pozwalają na dotlenienie organizmu. Nierzadko jest to czas przemyśleń, kiedy to możesz zastanowić się nad wyzwaniami czy określić swoje priorytety. Dodatkowo ćwiczenia spokojne, relaksacyjne np. streching pozwalają obniżyć poziom kortyzolu, który jest nazywany hormonem stresu i w zwiększonej ilości wydziela się rano.

Zadbaj o energię w ciągu dnia!

Poranne ćwiczenia i codzienne nawyki to podstawa, ale w drodze po produktywność nie warto zapominać o reszcie dnia. To co najczęściej stanowi wyzwanie w efektywnym kończeniu zadań to liczne rozpraszacze. Nawet kilka sekund przeglądania telefonu pochłania naszą energię i utrudnia powrót koncentracji. Zatem zastanów się co rozprasza Cię w ciągu dnia i postaraj się wyeliminować te elementy. Jeśli aktywności te sprawiają Ci przyjemność i nie chcesz całkowicie z nich rezygnować wyznacz czas i porę dnia, jaki przeznaczasz na te działania. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad czasem i energią do działania.

Następnie zadbaj o to co ląduje na twoim talerzu. Prawidłowa dieta dla mózgu to taka, która składa się ze świeżych i nieprzetworzonych produktów spożywczych. Pamiętaj o zbilansowanej diecie, w której wszystkie składniki odżywcze są rozplanowane w odpowiednich proporcjach i nie zabraknie w niej miejsca na słodkości. W diecie osób produktywnych należy również pamiętać o produktach, które stanowią długotrwałe źródło energii takie jak:

  • węglowodany złożone (pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, nasiona roślin strączkowych),
  • roślinne tłuszcze (oliwa z oliwek, orzechy, nasiona, olej rzepakowy),
  • pełnowartościowe białko (np. drób, tłuste ryby morskie, nasiona roślin strączkowych, nabiał, jaja).

Zbilansowana dieta

Zacznij od dzisiaj

Jeśli zastanawiasz się jak poprawić produktywność, to przestań się w końcu zastanawiać, a zacznij działać! Już wiesz co jest Twoim celem i zapewne masz kilka pomysłów jak je zrealizować. Szkoda czasu do stracenia! Już dzisiaj rozpocznij wdrażanie zmian w takich elementach jak codzienne nawyki. Nie warto czekać do poniedziałku czy nowego miesiąca. Zaczynając dzisiaj, masz kilka dni a może nawet tygodni postępów w produktywności więcej! Takie podejście pozwoli Ci zwiększyć efektywność i czas, w jakim osiągniesz wyznaczone cele.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się jak poprawić produktywność czy zwiększyć efektywność swoich działań, pamiętaj, że podstawą jest właściwe zrozumienie celu, do którego dążysz. Drobne zmiany rozpoczynaj od codziennych nawyków. W końcu to właśnie te małe czynności, które nie są dużym wysiłkiem, umożliwiają wprowadzenie dużych zmian w życiu. Zadbaj o siebie, o dotlenienie organizmu i swoją dietę. Jednocześnie nie rezygnuj, jeśli danego dnia coś się nie udało! Jutro to kolejna okazja do poprawy. Następnie pamiętaj, aby być cierpliwym. Zwiększenie produktywności to efekt systematycznej pracy nad sobą każdego dnia.