Pokonaj senność: 5 prostych sposobów na zwiększenie poziomu energii

Obecnie wiele osób narzeka na ciągłą senność. Często czujemy się przemęczeni i brakuje nam energii. Czy to kwestia naszych czasów, niesprzyjającej aury, czy może stoi za tym coś więcej? W końcu dużo mówi się o tym, że w XXI wieku każdy się śpieszy, że nasze życie pędzi jak szalone… Towarzyszy nam nadmiar obowiązków, a brakuje czasu na odpoczynek i relaks. Zatem, powstaje pytanie – jak pokonać senność i odzyskać pełnię energii? A kiedy już należy zgłosić się do lekarza? Poznaj nasze porady!

Dlaczego w ciągu dnia czujemy się senni?

Poszukując rozwiązania na ciągłą senność, dotrzeć należy do przyczyn tego stanu. W końcu nie chcemy leczyć jedynie objawów, a dotrzeć do sedna, czyli przyczyn, które skutecznie pozwolą nam pozbyć się tych odczuć. Zatem, zanim jeszcze sięgniemy po kolejną filiżankę kawy, warto zastanowić się nad przyczynami senności w ciągu dnia. Analizie należy poddać to, kiedy czujemy się najbardziej zmęczeni? Czy zmęczenie występuje przede wszystkim rano, wieczorem czy w ciągu całego dnia? Od kiedy towarzyszy nam chroniczne zmęczenie? Jak ono wygląda? Jest to tylko zmęczenie, czy także niechęć do życia, pracy i spotkań z ludźmi? Czy wszystko to, co nas niepokoi ustępuje po drzemce lub w pełni przespanej nocy? Czy ostatnio wprowadziliśmy duże zmiany do naszego życia?

Zmęczenie, brak energii, a nawet chroniczna senność mogą być wynikiem różnych czynników. Badania wskazują, że jednym z kluczowych elementów wpływających na nasze samopoczucie jest jakość snu w nocy oraz prowadzony styl życia. Jednocześnie przewlekłe zmęczenie to także częsty objaw wielu chorób o podłożu hormonalnym, psychicznym czy nawet nowotworowym.

5 niezawodnych sposobów na pokonanie senności

Zakładając, że odczuwana przez nas senność to wynik znudzenia lub wręcz przeciwnie nadmiaru pracy i zmęczenia, to jest kilka sposobów jak sobie z nią poradzić. Jednocześnie wprowadzając poniższe zmiany do swojego stylu życia, pamiętaj, aby uważnie się obserwować. Wszelkie niepokojące sygnały, a także przedłużające się uczucie zmęczenia i senności koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

Aktywność fizyczna – wystarczy nawet krótki spacer!

Aktywność fizyczna - wystarczy nawet krótki spacer

Pozornie banalny, lecz niezwykle skuteczny sposób na przełamanie senności to uprawianie regularnej aktywności fizycznej, optymalnie na świeżym powietrzu. W zależności od naszej kondycji i stanu zdrowia dobrać należy treningi odpowiednie do swojego poziomu. Co więcej, warto wiedzieć, że nawet krótki spacer na dworze, dzięki różnicy temperatur i pracy mięśni, pobudza częstszy oddech, stymuluje krążenie krwi, dostarcza organizmowi tlen i jednocześnie łagodzi zmęczenie.

Gdy pogoda nie pozwala, warto poruszać się w zamkniętym pomieszczeniu. Nawet proste ćwiczenia rozciągające pomogą pobudzić krążenie i pozwolą zmniejszyć odczuwane zmęczenie. Gdy ciężko jest nam zmotywować się w domu, warto wybrać się na siłownię czy basen.

Dobrze zbilansowana dieta

Dobrze zbilansowana dieta

Tajemnica energii tkwi również w zdrowym odżywianiu. Gdy nasza dieta jest nieprawidłowo zbilansowana, a posiłki nierównomiernie rozłożone w ciągu dnia, możemy odczuwać senność. Aby tego uniknąć, warto każdy dzień rozpocząć od lekkiego śniadania. Posiłek ten powinien zawierać odpowiednią ilość białka, które znaleźć możemy w produktach mięsnych, jajach czy nabiale. Niezbędne będą także węglowodany złożone, które znajdziemy np. w razowym pieczywie.

Następnie w ciągu dnia unikać należy tzw. skoków poziomu glukozy, które jedynie pozornie dodają energii. Niestety częste spożywanie słodkich przekąsek w ciągu dnia, składających się wyłącznie z węglowodanów prostych, może przyczynić się do występowania senności. Gdy odczuwasz głód, wskazane jest zjedzenie pełnowartościowego posiłku np. II śniadania czy obiadu. Zastanawiając się nad tym co zjeść, aby dostarczyć sobie energii, postaw na zdrowe przekąski i posiłki, bogate w białko i błonnik, a także na świeże owoce czy orzechy.

Zarządzanie stresem

Zarządzanie stresem

Senność połączona z przemęczeniem to częsty rezultat nadmiernej ekspozycji na stres i bodźce. Dolegliwość ta występuje szczególnie często po pandemii, kiedy to wróciliśmy do biura. Dotychczas wielu z nas pracowało w zaciszu własnego domu. Teraz wracamy do biura, gdzie wiele osób zwraca się do nas z bieżącymi sprawami. Co chwilę spotykamy kogoś nowego, ktoś nas o coś pyta, zaczepia, rozmawia, gdy pracujemy. W konsekwencji piętrzące się obowiązki, hałas i codzienne wyzwania są rezultatem przeciążenia stresem objawiającym się poprzez senność.

Zamiast sięgać po kolejną kawę, zastanów się, jak możesz zarządzić swoim poziomem stresu. Czy spisanie pilnych spraw na liście byłoby pomocne? Pamiętaj, że dzień warto zaczynać od tych najtrudniejszych i najbardziej zajmujących projektów. Gdy pracujesz, unikaj rozmów czy odbierania telefonów. Jak pokazują badania, to przenoszenie się z jednego projektu na drugi generuje największy poziom zmęczenia. Być może warto przewartościować priorytety, a nawet skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże odnaleźć równowagę.

Drzemka w ciągu dnia a jakościowy sen w nocy

 Drzemka w ciągu dnia a jakościowy sen w nocy

Jak wskazują eksperci, krótka drzemka w ciągu dnia może zdziałać cuda, poprawiając naszą wydajność. Jednak należy pamiętać, że istotna jest pora i czas trwania drzemki. Gdy trwa ona za długo lub występuje zbyt późno, może wpłynąć negatywnie na jakość snu w nocy. Udając się na drzemkę, zadbaj o to, aby odbyła się ona co najmniej kilka godzin przed właściwym snem.

Aby uniknąć senności, kluczowe jest również zadbanie o jakość podstawowego snu, czyli w nocy. Przed udaniem się na odpoczynek unikaj światła pochodzącego z ekranu telefonu czy telewizora. Przynajmniej przez godzinę przed snem nie korzystaj z telefonu, komputera czy tabletu. Na jakość snu pozytywnie wpłyną ćwiczenia o niskim poziomie intensywności, które możesz wykonać na kilka minut przed snem. Następnie zadbaj, aby Twoja sypialnia była odpowiednio ciemna. Jeśli z jakiś względów w twoim otoczeniu jest za głośno, aby się wyspać, włącz spokojną relaksacyjną muzykę. Wybudzając się, zadbaj o dostęp do światła dziennego. Jeśli Twoja sypialnia jest zaciemniona, wyjdź na spacer, aby eksponować się na światło.

Wietrzenie pomieszczeń

 Wietrzenie pomieszczeń

Co zrobić, gdy senność dopada nas w ciągu dnia np. w pracy? Czasem odpowiedź jest tak prosta, jak świeże powietrze. Aby zmniejszyć senność, pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Pozwala to dostarczyć organizmowi tlenu, co sprawia, że stajemy się bardziej pobudzeni i skoncentrowani, a dodatkowo zimne powietrze z zewnątrz wzmaga efekt pobudzenia.

Ciągła senność – kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?

Zgodnie z tym, co wspomniano wyżej, senność to także częsty objaw procesów chorobowych, jakie zachodzą w organizmie. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Przede wszystkim raz w roku celem wykonania podstawowych badań takich jak morfologia. Istotne jest, aby został zbadany także poziom glukozy na czczo.

Ciągła senność - kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?

Jeśli wykonujemy regularne badania i nie wynika z nich nic poważnego, to do lekarza należy udać się również, jeśli pomimo stosowania powyższych metod, senność utrzymuje się długotrwale lub gdy obserwujemy u siebie jakiekolwiek inne, niepokojące dolegliwości np. ból czy tkliwość ciała. Powodem do zgłoszenia się do lekarza jest także sytuacja, w której przesypiamy noce, śpimy wystarczająco dużo, a nadal czujemy się senni czy zmęczeni.

Podsumowując, senność i zmęczenie to dolegliwości towarzyszące wielu z nas. Czasami proste zmiany w stylu życia mogą być wystarczające. W końcu najczęstszą przyczyną przewlekłej senności jest nadmiar pracy i brak odpoczynku. Jednakże, jeśli zmęczenie i senność w ciągu dnia towarzyszą nam od dłuższego czasu, a ponadto zauważamy u siebie brak energii i inne niepokojące objawy, to koniecznie należy zgłosić się do lekarza. W końcu im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym większa jest szansa na pełne wyleczenie.