Beza Pavlova – jak zrobić ten legendarny tort bezowy?

Beza Pavlova to deser doskonały – lekki, subtelny i niezwykle elegancki! Idealnie pasuje zarówno na wykwintne przyjęcia, jak i do niedzielnej kawy czy herbaty. Serwowana z aksamitnym kremem waniliowym i świeżymi, sezonowymi owocami, z pewnością zachwyci zarówno domowników, jak i gości!

Skąd pochodzi nazwa Bezy Pavlovej?

Beza Pavlova to efekt fascynującego połączenia kultur, o którego autorstwo spierają się Australijczycy i Nowozelandczycy. Choć do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kto faktycznie stworzył ten deser, wiele źródeł wskazuje, że powstał on w australijskim Perth na cześć rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej, podczas jej tournée w latach 30. XX wieku.

Ile kalorii ma Beza Pavlova?

Beza Pavlova to pyszne ciasto, przygotowane z prostych i łatwo dostępnych składników – białek i cukru. Choć mogą wydawać się one kaloryczne, same w sobie stanowią bazę jednego z lżejszych deserów.

Jednak Pavlova to nie tylko białka i cukier. Dodatki takie jak bita śmietana czy serek mascarpone znacząco podnoszą kaloryczność deseru. Przykładowa porcja z kremem i winogronami dostarcza około 250 kcal. Szczegółowe informacje na temat wartości odżywczych znajdziesz w tabeli poniżej.

Kaloryczność 1 kawałka ciasta z kremem i winogronami

Energia (kcal)

Białko (g)

Węglowodany (g)

Tłuszcz (g)

247,0

3,06

29,14

13,04

Tradycyjny przepis na bezę Pavlova

Ilość porcji: 10.

Czas przygotowania: 1h + czas suszenia.

Poziom trudności: średniozaawansowany.

Składniki na bezę

  • Białka jaja kurzego – 4 – 5 sztuk;
  • Cukier spożywczy – 1 i ¼ szklanki;
  • Mąka ziemniaczana – 1 łyżeczka;
  • Sok z cytryny – 1 łyżeczka.

Składniki na krem

  • Serek mascarpone – 250g (prosto z lodówki);
  • Śmietanka 30% – ½ szklanki (prosto z lodówki);
  • Cukier waniliowy – 1 łyżeczka.

Dodatki

  • ulubione owoce sezonowe np. winogrona, gruszki, figi, marakuja.

Sposób przygotowania

Pieczenie bezy

  1. Piekarnik nagrzej do temp. 120 st. C (grzanie góra – dół).
  2. Do dużej miski lub naczynia blendera ostrożnie wbij białka. Uważaj, aby nie dostało się tam żółtko.
  3. Na wolnych obrotach zacznij ubijać białka i bardzo powoli, stopniowo np. łyżeczką dodawaj cukier. Kontynuuj to do czasu, aż do białek dodasz cały przygotowany cukier. Na koniec masę białkowo – cukrową ubijaj jeszcze przez chwilę, aby upewnić się, że powstała masa tworzy sztywną i gęstą pianę.
  4. Do masy dodaj mąkę i sok z cytryny. Ponownie ubijaj całość przez 1 – 2 minuty.
  5. Przygotuj dużą blachę i papier do pieczenia. Na papierze narysuj okrąg wielkości dużego talerza. Na narysowanym przez siebie wzorze układaj pianę i uformuj kształt. Wskazówki na temat formowania kształtu bezy znajdziesz poniżej.
  6. Ostrożnie wstaw bezę do nagrzanego piekarnika i piecz ją przez 30 minut w 120 st. C. Następnie zmniejsz temperaturę do 100 st. C i pozostaw ją na 2 – 3h.

Przygotowanie kremu

  • Do miseczki przełóż serek mascarpone, śmietankę i cukier waniliowy. Całość ubijaj przez 1 – 2 minuty, aż składniki dobrze się połączą i utworzą dużą, sztywną pianę.
  • Tak przygotowany krem przełóż do lodówki.
  • Wybrane owoce umyj i jeśli to konieczne – obierz ze skórki.
  • Bezpośrednio przed podaniem, małymi porcjami na wierzch bezy wykładaj krem. Wierzch udekoruj pokrojonymi owocami.

Smacznego!

Jak długo należy piec bezę?

Jak długo należy piec bezę Pavlova?

Pieczenie bezy to kluczowy etap jej przygotowywania. Standardowo beza pieczona jest przez około 30 minut, a następnie suszona przez 2,5 do 3 godzin w niższej temperaturze, co pozwala na utrwalenie jej struktury. Niezwykle ważne jest, aby w trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika, gdyż może to spowodować opadnięcie bezy.

Jaka beza powinna wyglądać w środku?

Niewątpliwie, beza to duże wyzwanie nawet dla doświadczonych „domowych cukierników”. Wypieczone ciasto warto dokładnie obejrzeć. Beza powinna być sucha i krucha, a jej struktura powinna być lekka. Także środek bezy powinien wyglądać na „wysuszony” i nie powinien być lepki lub błyszczący. Może się natomiast zdarzyć, że beza popęka lub jej środek się zapadnie. To normalne i nie trzeba się tym przejmować. Właśnie dlatego na środku ciasta układa się krem.

Czemu beza wychodzi gumowa?

Gumowa beza może być wynikiem kilku błędów w przygotowaniu:

  1. Zbyt krótki czas pieczenia lub suszenia – jeśli beza nie jest odpowiednio długo suszona, jej wnętrze może pozostać wilgotne i gumowate.

  2. Zbyt niska temperatura – pieczenie w zbyt niskiej temperaturze sprawia, że beza nie zdąży odpowiednio wyschnąć, co prowadzi do jej gumowatości.

  3. Wilgotność w kuchni – wysoka wilgotność powietrza podczas przygotowywania lub pieczenia bezy może spowodować, że wchłonie ona wilgoć i straci swoją chrupkość.

  4. Niewłaściwe proporcje składników – zbyt mała ilość cukru może wpłynąć na teksturę bezy, powodując jej gumowatość.

Aby uniknąć gumowej bezy, warto pilnować właściwej temperatury pieczenia, suszyć ją wystarczająco długo i zadbać o odpowiednie warunki w kuchni.

Czytaj więcej: Jak upiec i udekorować tort? Porady dla początkujących cukierników

Jak uformować Bezę Pavlova?

Także formowanie Bezy Pavlovej może przysporzyć nam nieco trudności. Chcąc uformować bezę w wytwornym i eleganckim kształcie, należy zacząć od formowania okręgu na papierze do pieczenia. Piankową masę można przekładać przy pomocy szerokich i płaskich szpatułek lub dużych łyżek. Należy to robić delikatnie i stopniowo. Gdy cała zawartość miski trafi na blachę, na koniec boki należy spróbować “podnieść” do góry. Można także dodać dodatkowe dekoracje, delikatnie dotykając ciasta i energicznie odsuwając łyżkę zostawiając tzw. sople i stożki z ciasta.

Jak przechowywać bezę?

Gotową bezę można przechowywać bez przykrycia przez 1–2 dni. Jeśli wiemy, że ciasto będzie musiało poczekać, najlepiej odłożyć dekorowanie na chwilę przed podaniem. W przypadku dłuższego przechowywania, beza bez kremu może być trzymana w zamkniętym pojemniku nawet do dwóch tygodni.

Bibliografia

  1. Pavlova Cake History. What’s cooking America? Dostęp online 17.11.2020.
  2. H. Szajewska i wsp. Tabele składu i wartości odżywczej żywności. PZWL 2017.