Jak zrobić pyszne kakao w domu? 4 przepisy, które pokochasz!

Napój bogów, bogactwo przeciwutleniaczy, naturalny afrodyzjak, poprawiacz humoru, rozkosz dla podniebienia… Mowa o (nie) zwykłym kakao, które każdy z nas trzyma w kuchennej szafce. Niegdyś uznawane za towar luksusowy, dziś chyba nieco zapomniany i niedoceniany produkt spożywczy, kojarzony głównie z wypiekami czy przysmakiem z dzieciństwa. Niesłusznie! Ziarna kakaowca to nie tylko skarbnica głębokiego smaku, ale także cennych wartości odżywczych, o niebagatelnym znaczeniu dla zdrowia całego organizmu.

Czym jest kakao?

Historia kakao sięga tysięcy lat wstecz i jest ściśle związana ze starożytnymi ludami Ameryki Środkowej i Południowej, takimi jak cywilizacje Majów i Azteków. To ich uważa się za jednych z pierwszych, którzy uprawiali kakaowiec, wykorzystywali go w swoich ceremoniach oraz jako środek płatniczy.

Kakao to przetworzone, surowe ziarna kakaowca — rośliny tropikalnej pochodzącej z obszarów Ameryki Środkowej i Południowej. Co ciekawe, jest ona wiecznie zielona, kwitnie przez pięć lat, a owoce wydaje przez trzy lata, po czym umiera.

Proces wytwarzania kakao zaczyna się od zbioru dojrzałych strąków owoców kakaowca, które są ręcznie otwierane, aby wydobyć z nich nasiona. Następnie, poddaje się je suszeniu na słońcu i procesowi fermentacji w drewnianych naczyniach wypełnionych ciepłą wodą. W ciągu kilku dni, poprzez rozbicie białek i cukrów w zawartych w nasionach, wytwarza się specyficzna mieszanka enzymów i antyoksydantów, które kształtują smak, kolor i aromat kakao.

Po zakończeniu procesu fermentacji nasiona są prażone. Podgrzewanie w odpowiedniej temperaturze prowadzi do wydobycia z nich charakterystycznego smaku i aromatu oraz pozbycia się goryczki. Prażenie usuwa także wilgoć z nasion oraz zmniejsza zawartość kwasu fitynowego, co ułatwia przyswajanie składników odżywczych przez organizm. Tak przetworzone ziarna są kolejno łuskane i mielone, a często również odtłuszczane.

Jednym ze składników ubocznych fermentacji jest masło kakaowe – stosowane powszechnie w kosmetyce czy przemyśle spożywczym oraz likier kakaowy. Warto także wspomnieć o, popularnym w ostatnim czasie – kakao ceremonialnym, którego proces produkcji odbiega od kakao w proszku, wytwarzanego na masową skalę. „Prawdziwe kakao” jest pozyskiwane ręcznie, w sposób tradycyjny z wyselekcjonowanych, wysokiej jakości ziaren. Wszystko odbywa się bez użycia maszyn, pomijany jest także etap prażenia, odtłuszczania czy dodawania jakichkolwiek substancji chemicznych i innych dodatków, zaburzających jego naturalność. Ziarna mielone są na kamieniach lub w moździerzu tuż przed użyciem.

Właściwości kakao

Najwięcej korzyści na zdrowia przyniesie spożywanie kakao surowego lub jak najmniej przetworzonego, pochodzącego z ekologicznych upraw.

Naturalne kakao zawiera wysokie stężenia antyoksydantów — polifenoli, flawonoidów i katechin — surowe ziarna mają ich nawet 15-krotnie więcej niż czarne jagody. Antyoksydanty pomagają neutralizować działanie wolnych rodników w organizmie, chroniąc komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, przeciwdziałając szybszemu starzeniu się skóry oraz wielu chorobom przewlekłym. Flawonoidy wspomagają elastyczność naczyń krwionośnych, co przyczynia się do poprawy przepływu krwi i obniżenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Regularne spożywanie naturalnego kakao może także korzystnie wpływać na zdrowie serca, poprzez obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie ryzyka zakrzepów i poziomu złego cholesterolu oraz ogólne działanie przeciwzapalne.

Przepisy na domowe kakao

Fenyloetyloamina, tryptofan i anandami zawarte w kakao, podnoszą produkcję serotoniny i endorfin, a tym samym poczucie szczęścia i relaksu. Kofeina i teobromina, jako stymulanty ośrodkowego układu nerwowego, dodają energii i przyspieszają regenerację organizmu po wysiłku, a także poprawiają koncentrację i szybkość reakcji.

Mielone ziarna kakaowca to także bogactwo mikroskładników, minerałów i witamin. Znajdziemy w nich magnez, żelazo, potas, miedź, witaminy A, E, C, z grupy B oraz cynk. Ponadto są także źródłem korzystnych dla zdrowia serca tłuszczów oraz błonnika pokarmowego.

Ile kcal ma kakao?

Kaloryczność kakao zależy głównie od formy, w jakiej je spożywamy:

  • łyżka niskotłuszczowego (8-15%) kakao w proszku dostarcza około 20-30 kcal;
  • gorzka czekolada, powyżej 90% kakao zawiera więcej kalorii z powodu dodatku tłuszczu i cukru. Średnio, 1 kostka (ok. 10-12 gramów) ma około 50-60 kcal;
  • napój na bazie kakao niskotłuszczowego, w zależności od dodatków (takich jak mleko, cukier czy syropy), może mieć bardzo różną kaloryczność, od 100 do nawet 500 kcal;
  • surowe kruszone ziarno kakaowca, niepoddane odtłuszczaniu, dostarcza najwięcej, bo około 600 kcal na 100 g, ale przy tym jest najbardziej wartościowe.

Przepisy na domowe kakao

Zastanawiasz się jak zrobić kakao, aby było nie tylko pyszne, ale też zdrowe? Sięgnij po naturalne składniki, a reszta to kwestia Twojej inwencji twórczej. Jako inspirację, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przepisów na kakao do picia, które uwielbiamy!

Kakao z nutą pikanterii

Czyli coś dla fanów niekonwencjonalnych połączeń!

Składniki

  • 2 łyżki gorzkiego kakao
  • szklanka mleka lub napoju roślinnego
  • łyżeczka cukru lub miodu
  • szczypta chilli

Przygotowanie

Mleko wlej do garnka i zagotuj. Następnie dodaj do niego kakao i szczyptę chilli, mieszaj do rozpuszczenia. Zdejmij z ognia, a gdy lekko ostygnie dosłodź do smaku. Przelej do kubka i ciesz się rozgrzewającym napojem!

Kakao korzenne

Idealny napój na zimowe wieczory.

Przepis na korzenne kakao

Składniki

  • 2 łyżki gorzkiego kakao
  • szklanka mleka lub napoju roślinnego
  • ¼ łyżeczki cynamonu
  • ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
  • ¼ łyżeczki ziaren kardamonu (drobno zmielonych)
  • 1-2 łyżeczki cukru, miodu lub syropu klonowego

Przygotowanie

Podgrzej mleko w garnuszku. Gdy zacznie bulgotać, dodaj proszek kakaowy oraz wszystkie przyprawy i dokładnie wymieszaj. Po całkowitym rozpuszczeniu, zdejmij z ognia i dodaj cukier. Przelej do kubka, udekoruj odrobiną cynamonu. Smacznego!

Smoothie kakaowo-bananowe

Czyli prosty sposób na urozmaicenie tradycyjnego kakao.

Składniki

  • dojrzały banan
  • 2 łyżki gorzkiego kakao
  • 1 szklanka mleka lub napoju roślinnego
  • ½ szklanki jogurtu naturalnego
  • łyżeczka cukru lub miodu
  • kilka kostek lodu

Przygotowanie

W blenderze umieść banana, kakao, mleko, jogurt i cukier. Dodaj kilka kostek lodu. Zmiksuj wszystkie składniki na gładką masę – jeśli nie masz odpowiedniego blendera, lód możesz wrzucić bez kruszenia bezpośrednio do szklanek. Smoothie przelej do szklanki i podawaj z plasterkiem banana na wierzchu.

Kakao ceremonialne z imbirem

Zasmakuj napoju bogów!

Składniki

  • 20 g kruszonego kakao ceremonialnego
  • szklanka wody lub napoju roślinnego (nie powinno się używać mleka zwierzęcego)
  • ½ łyżeczki sproszkowanego imbiru
  • łyżeczka miodu lub cukru – do smaku

Przygotowanie

Do garnuszka wlej płyn i zagotuj. Gdy zacznie wrzeć, dodaj do niego kakao oraz imbir i mieszaj energicznie aż do całkowitego rozpuszczenia. Całość powinna być gęsta i kremowa. Przelej do ulubionego naczynia i dosłodź do smaku.

Czy kakao jest zdrowe?

Podsumowując, regularne spożywanie gorzkiego kakao ma wiele korzyści zdrowotnych, dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, witamin i minerałów. Picie tego tradycyjnego napoju może przyczynić się do poprawy nastroju, pracy serca i mózgu oraz wspierać zdrowie skóry. Ważne jednak, aby wybierać produkty najwyższej jakości i nie szaleć z dodatkami – kakao z bitą śmietaną i lodami nie będzie już tak wartościowe jak delikatny napar z cynamonem i niewielką ilością cukru.