Kiedy i dlaczego warto jeść suszone owoce?

W komponowaniu zdrowej i pełnowartościowej diety cenną wskazówką jest Piramida Żywości i Żywienia. Już u jej podstawy znajdują się warzywa i właśnie owoce. To, że są one zdrowe, wiedzą już nawet dzieci. Jak wskazują dietetycy, owoce powinniśmy spożywać codziennie. Natomiast jak jest w przypadku suszonych owoców? Czy również są zdrowe? Czy suszone owoce warto włączyć do diety?

Dlaczego suszymy owoce? Krótka historia tradycji suszenia owoców

Suszenie, to obok mrożenia czy konserwowania, jedna z podstawowych metod przetwarzania żywności. Produkty poddawane suszeniu takie jak mięso, ryby czy właśnie owoce nie psują się tak szybko, jak świeże produkty i mogą być spożyte nawet kilka miesięcy po suszeniu. Jest to związane z tym, że w surowcu suszonym drastycznie zmniejsza się zawartość wody, która stanowi niezbędne środowisko do rozwoju bakterii czy pleśni.

Zatem suszenie owoców to sposób na przedłużenie ich przydatności do spożycia. Jest to szczególnie istotne w tych miejscach na Ziemi, gdzie występują różne pory roku i owoce są jedynie sezonowym produktem. Zatem, aby móc się cieszyć nimi przez cały rok, konieczne jest ich przetworzenie.

Suszone owoce – wartości odżywcze

Suszone owoce - wartości odżywcze

Suszone owoce, podobnie jak te w świeżej postaci, są źródłem wielu cennych składników odżywczych takich jak:

  • błonnik pokarmowy, zarówno frakcje błonnika rozpuszczalnego (np. pektyny), jak i nierozpuszczalnego (np. skrobia oporna),
  • witaminy np. beta – karoten, z grupy B,
  • składniki mineralne np. wapń, cynk czy miedź,
  • antyoksydanty np. flawonoidy i resweratrol.

Natomiast warto także zwrócić uwagę, że suszone owoce, z uwagi na zagęszczenie masy owocowej, są także bardziej zasobne w kalorie czy cukry proste. Przykładowo:

Składnik odżywczy

Świeże morele

Suszone morele

Energia (kcal)

48,0

241,0

Białko (g)

1,4

3,4

Węglowodany (g)

11,1

62,6

Błonnik pokarmowy (g)

2,0

7,3

Tłuszcze (g)

0,4

0,5

Wapń (mg)

13,0

55,0

Potas (mg)

259,0

1160,0

Na przykładzie suszonych i świeżych moreli możemy zauważyć, że suszone owoce są bardziej kaloryczne i dostarczają nawet 6 razy więcej węglowodanów, w tym także cukrów prostych. Z drugiej strony owoce suszone są również bardziej zasobne w błonnik, wapń czy potas.

Zastosowanie suszonych owoców – do czego można je dodać?

Suszone owoce stanowią świetny dodatek do wielu dań, a nawet napojów.  W końcu stosujemy przecież suszone owoce do kompotu, najczęściej tzw. kompotu z suszu, który przegotowuje się na bazie suszonych śliwek w okresie Bożego Narodzenia.

Co więcej, suszone owoce mogą być z powodzeniem wykorzystane do dań wytrawnych i na słodko. W sezonie zimowym, gdy nie mamy pod ręką świeżych owoców, możemy dodać je do owsianek, jaglanek i innych potraw śniadaniowych. Owoce suszone to także świetny dodatek do domowych surówek i sałatek. W tradycyjnej kuchni polskiej suszone owoce takie jak śliwki czy morele są stosowane do przygotowywania pieczonych mięs.

Czy suszone owoce są zdrowe?

Czy suszone owoce są zdrowe?

Wiemy już jak właściwie jeść i do czego dodawać suszone owoce, lecz nadal pozostaje pytanie – czy warto? Czy takie owoce są zdrowe? Jakie owoce suszone są najlepsze na odchudzanie?

Zgodnie z tym, co wspomniano wyżej, owoce to ważny element naszej diety każdego dnia. I choć obecnie, dzięki powszechnej dostępności wszystkich produktów przez cały rok, nie borykamy się z brakiem dostępu do świeżych owoców, to nadal ich ilość i różnorodność jest mniejsza zimną. Co więcej dla dobra naszej planety istotne jest także, aby spożywać produkty lokalne i sezonowe. Dzięki temu ograniczamy ilości odpadów i zmniejszamy ślad węglowy.

Pod kątem żywieniowym owoce suszone mogą stanowić ciekawe urozmaicenie codziennej diety. Jednak nigdy nie powinny one zastępować świeżych owoców w całości. Natomiast spożywane w umiarkowaniu, nawet kilka razy w tygodniu, mogą stanowić element zdrowej diety. W końcu dostarczają błonnika, witamin, składników mineralnych czy antyoksydantów. Warto natomiast pamiętać, aby wybierać owoce suszone bez dodatków np. syropów, posypek czy cukru. Takie owoce będą najzdrowszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała. Stosując dietę odchudzającą, pamiętajmy o tym, aby suszone owoce spożywać wraz z innymi produktami spożywczymi np. jogurtami naturalnymi czy orzechami.

Najzdrowsze suszone owoce – 5 owoców wartych uwagi

Włączając do swojej diety suszone owoce, warto zwrócić uwagę na kilka ich rodzajów. Nie wszystkie z nich są popularne, ale niewątpliwie zasługują na nasza uwagę. Najzdrowsze suszone owoce to:

Głóg

Suszone owoce głogu cechują się wysoką zawartością witamin, składników mineralnych, błonnika czy antyoksydantów. Jak wskazuje literatura naukowa, ich regularne spożycie doskonale wpływa na układ krążenia, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze.

Jagody goji

Jagody goi są znane ze swoich cennych właściwości. Obecnie są bardzo popularne i zalicza je się do kategorii tzw. „super foods”. Wszystko to za sprawą bardzo bogatej palety witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, których dostarczają jagody goi.

Morwa biała

Owoce morwy białej są zasobne w witaminy (np. B1) czy składniki mineralne (np. żelazo, potas etc.), a także przeciwutleniacze. Co ciekawe, liście morwy mają działanie obniżające cukier. W przypadku owoców nie wykazano takiego działania, natomiast ich umiarkowanie spożycie wpływa korzystnie na układ krążenia.

Dzika róża

Suszone owoce z dzikiej róży to prawdziwa bomba antyoksydantów. Warto wiedzieć, że jest to produkt najbardziej zasobny w witaminę C! Już zaledwie kilka sztuk tych owoców realizuje nasze zapotrzebowanie na witaminę C na cały dzień.

Czarny bez

Owoce suszone czarnego bzu są dosyć rzadko spotykane i mało popularne. Warto jednak wiedzieć, że zawierają one ogromne ilości substancji o potencjale antyoksydacyjnym, w tym np. antocyjany. Czarny bez to świetny dodatek jako suszone owoce do herbaty.

Jak suszyć owoce? Praktyczne porady o metodach suszenia

Sposobów na suszenie owoców jest kilka. Najprostszym rozwiązaniem w gorące, letnie dni, jest ułożenie świeżych owoców na papierze do pieczenia i pozostawienie ich na słońcu. Natomiast w zależności od rodzaju owoców suszenie na słońcu może nie być wystarczające.

Niewątpliwie niezawodne będzie suszenie w specjalnie do tego przeznaczonej suszarce do żywności. Tam, cienko pokrojone owoce, układa się na odpowiednich poziomach urządzenia i pod wpływem ciepłego powietrza suszy owce. Jeśli natomiast nie posiadasz suszarki do żywności, alternatywą jest także suszone w piekarniku.

Jak suszyć owoce? Praktyczne porady o metodach suszenia

Jak przechowywać suszone owoce, żeby zachowały swoje właściwości?

Warto podkreślić, że nie tylko proces suszenia, ale także odpowiednie przechowywanie jest istotne w przypadku owoców suszonych. Przetrzymywanie surowców w odpowiednich warunkach pozwala cieszyć się ich smakiem nawet przez kilka miesięcy po wysuszeniu. Zatem, jak przechowuje się takie owoce?

Jeśli zastanawiasz się jak przechowywać suszone owoce, to zwróć uwagę, aby trzymać je z dala od wilgotnego środowiska. Świetnie do tego sprawdzają się np. plastikowe pojemniki na suszone owoce. Takie owoce przekładamy do pudełek i chowamy w miejsce, gdzie jest względnie stała, pokojowa temperatura. Cenne będzie także, jeśli owoce nie będą wystawione na działanie promieni słonecznych, jednakże w przypadku produktów suszonych nie jest to tak istotne. Najważniejsze jest trzymanie ich z dala od wody i wilgoci. Aby uchronić je przed molami spożywczymi, do przechowywania owoców suszonych, wybierz szczelne pojemniki bez otworów.

Podsumowując, owoce suszone mogą stanowić element zdrowej diety. Sprawdzą się one jako dodatek do owsianki czy ciasta. Co więcej, suszone owoce dla dzieci mogą stanowić zdrowszą wersję domowych słodyczy. Włączając je do menu, warto pamiętać o umiarkowaniu, a także o tym, że większość spożywanych przez nas owoców nadal powinna być podawana w formie świeżej i nieprzetworzonej.