Brak energii? Oto skuteczne metody na poprawę Twojego samopoczucia
Dokucza Ci ciągłe zmęczenie? Czy na co dzień brakuje Ci energii do działania? A może borykasz się z uczuciem senności? Warto wiedzieć, że istnieje wiele przyczyn takiego stanu. Niekiedy jest to sygnał, aby uważniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Zanim jednak wybierzesz się do lekarza, poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci skutecznie poprawić samopoczucie i dodadzą energii do działania!
Zadbaj o odpoczynek
Ciągłe zmęczenie i senność oczywiście kojarzą się nam z tym, że śpimy za mało. Co jednak, gdy przesypiamy 7 – 8 godzin, a nadal czujemy się senni? Jak wskazują specjaliści, znaczenie ma nie tylko długość snu, ale także jego jakość. Mowa tu o tym, jak przesypiamy noc, o której kładziemy się do łóżka i o jakiej porze wstajemy.
Jak wskazują badania, dla większości z nas, optymalna długość snu to 7-9 godzin (osoby dorosłe). Do pełnej regeneracji ważne jest zrealizowanie kilku cykli REM (ang. rapid eye movement) i non- REM. Z tego względu istotny jest stały harmonogram snu, czyli zasypianie i budzenie się o tych samych porach każdego dnia.
Co więcej, dobry sen zaczyna się jeszcze zanim zamkniemy oczy! Dla wydajnego i pełnego snu istotne jest to co robimy przed udaniem się na odpoczynek. Nie zaleca się spożywania obfitych posiłków nawet do 2 – 3h przed snem. Na jakość snu negatywnie wpływa również alkohol i napoje z kofeiną, zwłaszcza gdy są spożywane w drugiej części dnia. Bezpośrednio przed snem unikać należy także jasnego światła i ekranów sprzętów elektronicznych, które osłabiają wydzielanie melatoniny (hormonu snu). Ponadto, przy kłopotach z zasypianiem niewskazane są także długie drzemki w ciągu dnia, zwłaszcza po południu. W pełni przespana noc, powinna zmniejszyć odczuwane zmęczenie.
Aby poznać więcej sposobów na senność, przejdź tutaj: Pokonaj senność: 5 prostych sposobów na zwiększenie poziomu energii
Warto się poruszać!
Aby poprawić jakość swojego snu, ale także dodać sobie energii na co dzień, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną. Pomoże ona nie tylko obniżyć poziom stresu, ale także ułatwi zasypianie i osiągnięcie pełnego, głębokiego snu. Jeśli na co dzień nie masz czasu na ćwiczenia, postaraj się wykonać krótką sesję jogi relaksacyjnej czy medytacji tuż przed snem. Ułatwią one zasypianie i sen głęboki. Z kolei ćwiczenia bardziej intensywne np. siłowe i wytrzymałościowe będą doskonałym remedium na brak siły.
Jak wskazują badania, regularnie wykonywane ćwiczenia, nawet o niskiej intensywności pozwalają na wydzielenie hormonów szczęścia i motywacji takich jak endorfiny czy adrenalina. Jednakże związki te są istotne każdego dnia nie tylko dlatego, że pozwalają nam uzyskać lepszy nastrój, ale także dlatego, że działają na nas motywująco! Jeśli na co dzień towarzyszy Ci brak energii to właśnie godzinna sesja ćwiczeń może Ci pomóc ją odzyskać! Spójrz choćby na biegaczy. Owszem, bezpośrednio po biegu są zmęczeni, ale w długofalowej perspektywie mają zdecydowanie więcej energii i chęci do działania.
Doskonałym przykładem będzie tu Fauja Singh, czyli jeden z najstarszych, znanych maratończyków w historii. Fauja urodził się 1 kwietnia 1911 roku w Indiach i stał się znany na całym świecie, dzięki swoim osiągnięciom w biegach długodystansowych. Dla przykładu – w wieku 100 lat ukończył maraton w Toronto (2011 r.). W kolejnym, 2012 roku, ukończył maraton w Hongkongu w wieku 101 lat. Obecnie Fauja jest inspiracją dla wielu ludzi, gdyż pokazuje, że regularna aktywność fizyczna stanowi ogromne źródło życiowej energii i witalności!
Jednak wysiłek fizyczny to nie jedyny sposób na energię do działania i szczęście.
Aby poznać więcej wskazówek jak pobudzić wydzielanie hormonów szczęścia, przejdź tutaj: Jak naturalnie podnieść poziom serotoniny?
Skąd czerpać energię?
Odpowiednio zbilansowana dieta to także kolejne rozwiązanie na brak siły czy ciągłe zmęczenie i senność. Mianowicie to jak wyglądają nasze posiłki od początku świata jest podstawowym czynnikiem warunkującym przetrwanie. I choć dzisiaj w Europie większość z nas nie musi martwić się o dostęp do żywności, to niestety nie zawsze umiejętnie potrafimy skomponować swój jadłospis z dostępnych produktów.
Podstawowym elementem, jaki wpływa na energię i chęć do działania, jest obecność węglowodanów w diecie. W kontekście energii to przede wszystkim węglowodany złożone mają największe znaczenie – ich brak powoduje odczuwanie spadku energii. Z kolei ich obecność w każdym posiłki zapewnia uczucie sytości na długie godziny. Wszystko to za sprawą wydłużonego procesu trawienia, który pozwala na stopniowe uwalnianie energii. Węglowodany złożone znajdziesz przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych takich jak grube kasze czy razowe pieczywo.
Następnie, na ciągłe zmęczenie i senność wpływa także obecność węglowodanów prostych. Ich zbyt wysoka ilość przy współwystępujących zaburzeniach metabolicznych np. insulinooporności czy cukrzycy może nasilać uczucie zmęczenia. Z tego względu przynajmniej raz w roku należy wykonać badania krwi i inne testy zalecone przez lekarza pierwszego kontaktu.
Z drugiej strony warto również wiedzieć, że zbyt niski poziom glukozy we krwi także objawia się brakiem energii.
Jeśli na co dzień dokucza Ci ciągła senność i zmęczenie, warto skonsultować się z dietetykiem. Specjalista podpowie jak odpowiednio skomponować dietę. Doświadczona osoba zwróci uwagę zarówno na zawartość węglowodanów złożonych, jak i cukrów prostych. Niemniej jednak należy pamiętać, że na co dzień równie istotna jest także odpowiednia podaż pełnowartościowego białka (ryby, mięso, jaja), a także warzyw i owoców. Dobrym uzupełnieniem zdrowej diety są tłuszcze roślinne takie jak olej rzepakowy czy oliwa.
Podsumowując warto przypomnieć, że każdy organizm jest inny. Już dziś wprowadź nowe, zdrowe nawyki i uważnie obserwuj swój organizm. Regularny sen, odpoczynek i zdrowa dieta powinny poprawić samopoczucie. Pamiętać należy również o corocznych badaniach profilaktycznych. Będą one cenną wskazówką, jakie modyfikacje stylu życia należy podjąć. Jeśli pomimo wdrożonych zmian, zmęczenie, senność i brak energii nie przemijają, warto skonsultować się z lekarzem.