Domowa wata cukrowa – jak zrobić w domu?

Lekka niczym chmurka, uwielbiana przez dzieci niebiańska wata cukrowa. Słodki przysmak od zawsze kojarzony z beztroskim dzieciństwem, czasem spędzonym w wesołym miasteczku, w cyrku, na festynie czy jarmarku. Dziecięcą radość tych chwil możesz przenieść do domu i samodzielnie przygotować watę cukrową.

Jak powstaje słodka chmurka?

Wata cukrowa to nic innego jak niteczki cukru nawinięte na patyczek. Słodkie nitki wyglądem przypominające watę uzyskuje się poprzez roztopienie cukru do całkowicie płynnej postaci w specjalnej maszynie. Następnie dzięki wprawieniu w wir ażurowego bębna maszyny, krople roztopionego cukru wydostają się na zewnątrz i momentalnie tężeją w powietrzu, tworząc cieniutkie nitki, które wychwytywane są przez zanurzony w bębnie patyczek.

Historia waty cukrowej

Wata cukrowa wywodzi się z półwyspu apenińskiego. Włoscy kucharze w XV wieku opracowali recepturę przygotowywania słodkich złotych pierścieni, przypominających stopione szkło. Początkowo na ten niezwykły deser wymagający niemałych umiejętności cukierniczych mogli sobie pozwolić jedynie arystokraci.

Przełom nastąpił dopiero pod koniec lat 90-tych XIX wieku, kiedy to dentysta William Morrison we współpracy z producentem cukierków z Nashville – Johnem Whartonem skonstruowali specjalną elektryczną maszynę do wytwarzania waty cukrowej. Swój wynalazek nazwali Fairy Floss, a następnie w 1904 roku zaprezentowali na Wystawie Światowej w Saint Louis.

wata cukrowa kolorowa

Maszyna odniosła niebywały sukces, w trakcie trwania Wystawy sprzedano ponad 70 tys. pudełek waty, w których była podawana. Od tej pory słodki deser na patyku znany był jako fairy floss. Dzisiaj nazwa ta funkcjonuje jedynie w Australii, w pozostałych rejonach świata rozpoznawana jest jako „cotton candy”, „candyfloss” lub „candy”.

Kolejną ważną postacią, która przyczyniła się do sławy waty cukrowej, był Thomas Patton. To właśnie on rozpowszechnił sprzedaż „cotton candy” podczas cyrkowych występów, tym samym zdobył serca najmłodszych.

W latach 70-tych opatentowano automatyczną maszynę do wytwarzania i paczkowania waty cukrowej, wynalazek ten umożliwił masową produkcję słodyczy.

Czytaj także: Typowe polskie słodycze – co mamy dobrego?

Maszyny do waty cukrowej

Dla wielu miłośników puszystego smakołyku, największa magia wiąże się z obserwowaniem procesu powstawania słodkiej chmurki na patyku. Dzieci patrzą, jak zaklęte na karmelizowane nitki owijające się wokół drewnianego patyczka, które po chwili przemieniają się w lekki obłok.

Te magiczne chwile zazwyczaj zarezerwowane były na specjalne wyjścia do cyrku lub wesołego miasteczka. Można tam było spotkać sprzedawcę waty cukrowej wyposażonego w specjalny wózek wraz z metalowym bębnem – urządzeniem do produkcji puszystych chmurek. Tak też wyglądają tradycyjne maszyny do produkcji waty cukrowej.

maszyna do waty cukrowej

Jednak na rynku pojawiły się również nieco mniejsze wersje urządzeń, przeznaczone na użytek domowy. Wiele z nich przyciąga wzrok retro designem, stylizacją przypominająca pierwsze jarmarczne maszyny. Można zatem dostać małe urządzenia gotowe do postawienia na kuchennym blacie, w opcji z półkolistą pokrywą lub bez.

Można także zakupić maszynę wraz z wózkiem, która świetnie sprawdzi się na ogrodowych przyjęciach. Istnieje również podział na gazowe – wyposażone w palnik, wymagające podłączenia butli gazowej, ale również prądu oraz elektryczne maszyny – które należy jedynie wpiąć do gniazdka elektrycznego.

Dodatkowo urządzenia można doposażyć w specjalną miarkę do cukru. Ceny sprzętów wahają się od ponad 2 tys. do nawet kilkudziesięciu złotych za domowe, podstawowe wersje.

Domowa wata cukrowa

Do produkcji waty cukrowej nie potrzeba żadnych wymyślnych składników, jedynie cukier. Najłatwiej jest zastosować najbardziej powszechny biały cukier. Różowa, niebieska, żółta, zielona wata cukrowa – nie ma problemu, jeśli chcemy wyprodukować kolorową chmurkę, wystarczy dodać odpowiedni barwnik spożywczy.

Jak zrobić watę cukrową w domu?

Na rynku są również dostępne gotowe mieszanki zapewniające nie tylko kolor, ale nadające także odpowiedni smak – truskawkowy, malinowy, gumy do żucia, waniliowy, arbuzowy, bananowy czy kiwi. Uwaga – kolorowa wata cukrowa przeważnie dość intensywnie farbuje, co oznacza jeszcze większą frajdę dla dzieci.

Zazwyczaj na średnią porcję waty składa się ok. 25 gram cukru, czyli 5 łyżeczek. Porcja ta jest równa 100 kcal, zatem nie aż tak wiele jakby się mogło wydawać. Ponadto tradycyjna, biała wata cukrowa, to sam czysty cukier pozbawiony jakichkolwiek sztucznych dodatków.

Zobacz także: Dlaczego nie należy rezygnować z cukru?

Jak zrobić watę cukrową w domu?

Karmelowe nitki prosto z patelni, to alternatywna wersja waty cukrowej. Jeśli nie posiadamy specjalnego urządzenia do produkcji wymarzonego deseru, możemy posłużyć się zwykłą patelnią i przygotować domową wersję waty cukrowej. Na przywołanej patelni roztapiamy cukier i przygotowujemy karmel. W nieco ostudzonym karmelu zanurzamy kuchenną rózgę/trzepaczkę, wyciągamy, następnie za pomocą dłoni wydłużamy cienkie zwisające nitki karmelu, które formujemy w małą kulkę. Tak przygotowany kłębuszek niteczek jest gotowy do spożycia.

Niezależnie od tego, czy domowa, czy zakupiona na festynie – wata cukrowa definitywnie należy do najbardziej sentymentalnych słodyczy dzieciństwa.