Rogaliki drożdżowe z marmoladą – tradycyjny przepis na pyszny deser   

Co przychodzi Ci na myśli, gdy zapach świeżo wypieczonych rogalików unosi się w powietrzu? Czy jest to smak z Twojego dzieciństwa? Rogaliki drożdżowe z marmoladą to prawdziwy klasyk, który zapewne przyrządzała nie jedna mama czy babcia. Wydaje Ci się, że ich przygotowanie jest trudne i pracochłonne? Nie z naszą recepturą! Odrobina cierpliwości i pyszny deser gotowy. A zatem do dzieła i smacznego!

Za co tak bardzo kochamy drożdżowe rogaliki z marmoladą?

Jeszcze zanim przejdziemy do przygotowania tej słodkiej przekąski, warto zastanowić się, dlaczego rogaliki zdobyły serca wielu smakoszy? W końcu często są one elementem tradycyjnej kuchni w wielu krajach. Dzisiaj rogaliki z marmoladą, czekoladą czy kremem orzechowym są popularne na całym świecie. Są one nie tylko smacznym i uniwersalnym deserem, ale także wielu z nas przypominają o wspomnieniach z dzieciństwa. Dzięki temu, że są stosunkowo proste i szybkie w przygotowaniu, są również idealnym wyborem dla początkujących cukierników!

Ile kalorii ma domowy rogalik z marmoladą?

Jeśli na co dzień przestrzegasz diety o określonej liczbie kalorii i zastanawiasz się, jak wkomponować w swój dzienny bilans energetyczny rogaliki z marmoladą, to od razu warto powiedzieć, że będzie to wyzwanie. Niestety słodkie przekąski takie jak pieczywo cukiernicze jest dosyć kaloryczne. W zależności od receptury i wielkości danego rogalika kaloryczność 1 sztuki może wynosić od około 200 do nawet 800 kcal.

Jaka marmolada będzie najlepsza do drożdżowych rogalików?

Tajemnica udanych rogalików tkwi również w wyborze odpowiednich dodatków, w tym także owocowej marmolady. Tradycyjna stosowana wiśniowa, delikatna morelowa czy może kwaskowata truskawkowa? Wybór zależy przede wszystkim od naszych preferencji smakowych, ale także od poziomu słodkości ciasta. Jeśli przygotowane przez nas ciasto drożdżowe nie jest bardzo słodkie, wybrana marmolada może być słodka np. wiśniowa. Natomiast jeśli chcemy nieco zbilansować poziom słodkości, to warto wybrać nieco bardziej kwaśne owoce np. truskawki, maliny czy jarzyny.  Starannie wybrana marmolada nada rogalikom niepowtarzalnego charakteru.

Jak zrobić rogaliki drożdżowe z marmoladą? Dokładny przepis krok po kroku

Jak zrobić rogaliki drożdżowe z marmoladą? Dokładny przepis krok po kroku

 Zastanawiasz się, jak przyrządzić szybkie rogaliki z marmoladą? Jak zawijać domowe rogaliki? Poznaj nasz sprawdzony przepis i porady!

Składniki

Ciasto

  • mąka pszenna – 3 szklanki
  • mleko spożywcze 2% tł. – 1 szklanka
  • masło – ¾ kostki
  • jajo kurze – 1 sztuka
  • cukier – ½ – 1/3 szklanki
  • drożdże – 25 g
  • sól – szczypta

Nadzienie

  • marmolada o ulubionym smaku (np. truskawkowa, malinowa, wiśniowa) – ilość zależy od rogalików, średnio 1 łyżeczka na rogalik

Do dekoracji

Sposób przygotowania

  1. Przygotuj wszystkie składniki. Powinny być w temperaturze pokojowej.
  2. Delikatnie podgrzej mleko i dodaj drożdże: pozostaw do momentu, aż drożdże się rozpuszczą i pojawią się bąbelki.
  3. Do dużej miski przesiej mąkę. Dodaj cukier i sól, wymieszaj.
  4. Następnie dodaj roztopione masło, jajko oraz rozpuszczone drożdże z mlekiem. Wymieszaj całość i zagnieć ciasto, aż stanie się elastyczne.
  5. Przykryj misę ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia ciasta na około godzinę lub do momentu, aż podwoi swoją objętość.
  6. Po wyrośnięciu ciasta, podziel je na dwie części. Każdą część rozwałkuj na placek o grubości około 0,5 cm.
  7. Każdy placek podziel na trójkąty, podobnie jak podczas krojenia pizzy. Na końcu każdego trójkąta nałóż łyżeczkę marmolady.
  8. Zwijaj rogaliki, zaczynając od szerszego końca trójkąta. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując spore odstępy między nimi.
  9. Nagrzej piekarnik do temperatury 180 st. C.
  10. Odstaw rogaliki do wyrośnięcia na kolejne 15-20 minut.
  11. Piecz rogaliki w nagrzanym piekarniku (180°C) przez około 15-20 minut, aż staną się złociste.
  12. Po upieczeniu, posyp rogaliki cukrem pudrem lub polej polewą z rozpuszczonej czekolady.
  13. Pozwól rogalikom ostygnąć przed podaniem.

Teraz możesz cieszyć się domowymi, puszystymi rogalikami drożdżowymi z aromatyczną marmoladą! Smacznego!

Jak można udekorować tradycyjne rogaliki?

Jak można udekorować tradycyjne rogaliki?

Przygotowując domowe rogaliki, warto także pamiętać o odpowiednim ich podaniu. W wersji minimalistycznej świetnie sprawdzi się lekki jak puch cukier puder, którym posypujemy rogaliki bezpośrednio przed podaniem. Jeśli masz odrobinę więcej czasu, świeżo wypieczone i przestudzone rogaliki można polać lukrem lub rozpuszczoną czekoladą. Taką polewę można także ozdobić kawałkami suszonych owoców, płatkami róż czy orzechami. Fantazji nie ma granic, a każdy dodatek sprawi, że rogaliki będą jeszcze bardziej apetyczne!

Na jaką okazję podawać domowe rogaliki z marmoladą?

Rogaliki z marmoladą doskonale sprawdzą się, gdy chcemy poczęstować domowników lub zaproszonych gości słodką przekąską. Dzięki temu, że można je wziąć w rękę dobrze sprawdzą się jako deser na imprezy, nawet te na świeżym powietrzu! Rogaliki z marmoladą można także przygotować jako deser o launchboxa, gdyż nie popsują się w trakcie dnia, gdy są poza lodówką!

Podsumowując, drożdżowe rogaliki z marmoladą to nie tylko pyszny deser, lecz także kawałek serdecznych wspomnień z dzieciństwa. Prosty przepis i łatwo dostępne dodatki sprawiają, że są one doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną podkreślić smakiem wyjątkowe chwile, nawet jeśli jeszcze jesteśmy początkującymi cukiernikami! Smacznego!