Chlebek bananowy – prosty przepis na pyszną i zdrową przekąskę!

Chlebek bananowy to przepis na szybki i smaczny wypiek, który przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tak zwany banana bread stanowi świetny sposób na wykorzystanie przejrzałych bananów niezachęcających już do jedzenia na surowo. Powstaje z nich wyśmienite ciasto, które za każdym razem możesz przygotowywać z nieco innymi dodatkami.

Właściwości chleba bananowego

Bananowy chlebek jest słodki, aromatyczny, puszysty i wilgotny. Świeżo po upieczeniu ma delikatnie chrupiącą skórkę i przyjemnie miękki środek. Wśród właściwości chlebka bananowego nie sposób pominąć łatwość jego przygotowania. Ciasto na chlebek bananowy nie wymaga używania miksera i zrobisz je w zaledwie kilkanaście minut. Prosty przepis zawsze się udaje, a chlebek smakuje idealnie zarówno po wyjęciu z piekarnika, jak i na kolejny dzień.

Ile kcal ma chlebek bananowy?

Miękki chlebek bananowy to kaloryczna, jednak zarazem odżywka przekąska. Zależnie od przepisu 100 g wypieku dostarcza organizmowi około 320 kcal. To podobna wartość energetyczna co kawałek sernika albo makowca. Chlebek bananowy jest jednak sycący, a zawarte w nim banany stanowią bogate źródło witamin i minerałów. Używając mąki pełnoziarnistej do ciasta na chlebek bananowy, zwiększysz zawartość błonnika w wypieku i obniżysz jego ładunek glikemiczny.

Ile kcal ma chlebek bananowy?

Jak zrobić chleb bananowy? Sprawdzony przepis

Przepis na chlebek bananowy jest wyjątkowo prosty i nie wymaga specjalnego przygotowywania. Wystarczy, że masz podłużną formę do pieczenia – świetnie sprawdzi się standardowa keksówka o długości 25 cm. Robienie ciasta nie powinno zająć Ci dłużej niż 15 minut, a na jego pieczenie należy poświęcić 1 godzinę.

Składniki na chlebek bananowy

  • 3-4 banany,
  • 300 g szklanki mąki pszennej lub pełnoziarnistej,
  • 70 g masła, margaryny albo oleju,
  • 120 g cukru,
  • 1 duże jajko,
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • szczypta soli.

Ciasto

Zamiast posługiwania się blenderem rozgnieć banany na chlebek bananowy widelcem, ponieważ powstała z nich masa nie powinna mieć idealnie gładkiej konsystencji. Cząstki bananów nadają ciastu znacznie ciekawszą strukturę. Po rozgnieceniu bananów możesz zważyć przygotowaną pulpę, aby mieć pewność, że jest jej wystarczająco dużo. Potrzebujesz około 350 g.

Dodatki do wyboru

  • posiekane orzechy: laskowe, brazylijskie, włoskie, migdały, nerkowce czy pekan,
  • pestki: dyni lub słonecznika,
  • kawałki czekolady: gorzkiej, mlecznej albo białej,
  • suszone owoce: rodzynki, żurawina, ananas, morele lub śliwki,
    wiórki kokosowe,
  • zmielone przyprawy: cynamon, imbir, ekstrakt waniliowy, goździki lub anyż,
  • banan pokrojony w długie paski (na wierzch do dekoracji),
  • po upieczeniu: cukier puder, polewa czekoladowa albo lukier.

Sposób przygotowywania

Jak zrobić chlebek bananowy?

  1. Uruchom piekarnik i ustaw temperaturę 180 stopni z grzaniem góra-dół.
  2. Obierz banany ze skórki, pokrój, przełóż je do miski i rozgnieć widelcem na prawie całkiem gładką masę.
  3. Roztop masło lub margarynę i wlej powstały płyn do miski z bananami. Może być ciepły, ale nie powinien być gorący. Jeżeli używasz oleju, nie musisz go podgrzewać.
  4. Do osobnej miski wbij jajko i dokładnie połącz je z cukrem za pomocą widelca. Mieszaj energicznie, aż do wytworzenia jasnej piany.
    Jajko wymieszane z cukrem przelej do bananów i masła, a następnie dokładnie wymieszaj całą masę.
  5. Mąkę przesiej do czystej miski, dodaj proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną oraz sól. Wymieszaj i przesyp suche składniki do mokrych.
  6. Starannie wymieszaj ciasto dużą łyżką albo szpatułką. W trakcie mieszania możesz dodać przyprawy korzenne, orzechy, czekoladę lub suszone owoce.
  7. Czystą formę do pieczenia przesmaruj masłem, margaryną lub olejem, a następnie obsyp jej wnętrze cienką warstwą bułki tartej.
    Przełóż ciasto do keksówki, wygładzając jego powierzchnię. Na górze możesz ułożyć cienkie plasterki banana przekrojonego wzdłuż, jeżeli jakiś Ci został.
  8. Ciasto w formie włóż do nagrzanego piekarnika, stawiając je na środkowym piętrze. Piecz bananowy chlebek do 60 minut. Jeżeli po upływie 50 minut zauważysz, że ciasto się rumieni, możesz ostrożnie uchylić drzwiczki piekarnika i nakłuć ciasto drewnianym patyczkiem.
  9. Jeśli po wyjęciu patyczek okaże się suchy, Twoje ciasto jest już gotowe.
    Nie wyjmuj od razu upieczonego ciasta. Wyłącz grzałkę i uchyl drzwiczki, trzymając chlebek bananowy w piekarniku jeszcze przez 10 minut. Pomoże mu to zachować puszystą strukturę.
  10. Następnie wyjmij ciasto z piekarnika i pozostaw do przestudzenia w bezpiecznym miejscu.

Jak przechowywać chlebek bananowy?

Możesz upiec bananowy chlebek na zapas i delektować się nim każdego dnia, na przykład w formie lunchu lub poobiedniej przekąski. Najbezpieczniejsze jest przechowywanie chlebka bananowego w szczelnie zamkniętym pojemniczku umieszczonym w lodówce. Po wyjęciu ciasto możesz zawsze podgrzać w mikrofali bezpośrednio przed spożyciem. Chlebek bananowy nadaje się również do mrożenia. W swojej zamrażarce możesz przechowywać go nawet przez kilka miesięcy.

Z czym jeść chlebek bananowy?

Z czym jeść chlebek bananowy?

Chlebek bananowy możesz serwować z rozmaitymi dodatkami. Świetnie komponuje się ze świeżymi owocami jagodowymi, na przykład truskawkami, borówkami i malinami. Pokrojone kawałki chlebka bananowego można przesmarować serkiem homogenizowanym albo ricottą i na nich ułożyć owoce. Opcjonalnie chlebek bananowy można jeść także z miodem, syropem klonowym, masłem orzechowym, dżemem lub powidłami.

Jak wynika z powyższego przepisu, chlebek bananowy to nie tylko prosty i szybki, ale również wyjątkowo uniwersalny deser, który można przyrządzić wedle własnych preferencji. Przepis na chlebek bananowy warto mieć w pamięci w przypadku wizyty niezapowiedzianych gości. Warto wykorzystać go również do miłego spędzania czasu ze swoją rodziną. Wspólne pieczenie z drugą połówką albo dziećmi to relaksujące zajęcie, które zacieśnia więzi.

Kampania „Słodka równowaga”

Nie musisz obawiać się cukru w swoim codziennym jadłospisie. Wystarczy nauczyć się, jak słodzić, by zdrowo korzystać z cukru, jako źródła energii niezbędnego do normalnego funkcjonowania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.